Lelit pl41 temp συντηρηση

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Τρί Οκτ 19, 2021 5:22 pm

Καλησπερα παιδια,

Ερωτηση σχετικα με την αφαλάτωση και το σερβις.Πρεπει να κανω την αφαλατωση που μου προτείνουν στο σερβις;Κανω με κιτρινο οξυ απο τοτε που την αγορασα.Χρησιμοποιω νερο βρύσης που περναει απο φιλτρα πάγκου.Κοστος πλήρους αφαλατωσης ειπανε 120 ευρω.Τι παραπανω κανουν απ το κιτρικο οξυ του σουπερ μαρκετ αραιωμενο σε νερο στο δοχειο;Ακολουθω την αφαλατωση που καποιος εχει γραψει εδω στο φορουμ.

Ειπα ναι στο σερβις γιατι 3 χρονια η μηχανη δεν εχει αλλαχτει τιποτα πανω της και σκεφτηκα να τα δωσω αυτα τα 200 που βγαινουν στο συνολο με ολα τα ανταλλακτικα και τα εργατικα.Γραφω ομως γιατι πονάει σε σχεση με την τιμη της αγορας της μηχανης. Το σερβις ειναι το πολυ γνωστο σε ολους και αντιπροσωπος της lelit στην ελλαδα.

Δε γνωριζα οτι πρεπει να αλλαζω φλατζες καθε χρονο με την ποσοτητα καφε που πίνω(4-5 διπλα καθημερινα).

Αν εχει την καλοσύνη κανεις ας μου γραψει ενα σχολιο ή ενα τοπικ που θα επρεπε να διαβασω πριν μπω στην ταλαιπωρια της αναμονής και του μεγαλου κόστους. Τουλαχιστον για το μελλον

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από NiPi » Τρί Οκτ 19, 2021 8:45 pm

Σε ποιο service σου είπαν κόστος πλήρους αφαλάτωσης 120 € ?
Πως προέκυψε η ανάγκη για πλήρη αφαλάτωση; Την έδωσες για έλεγχο και σου είπαν ότι χρειάζεται αυτό;
Σκέφτομαι να δώσω και εγώ τη δική μου για έλεγχο-καθαρισμό, αλλά εγώ έχω κάτι ψιλοπροβληματάκια με μανόμετρο-πίεση λειτουργείας. Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται μεγάλο το ποσό.

triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Τρί Οκτ 19, 2021 11:31 pm

Ακριβώς, την έδωσα για πρώτη φορά σε σέρβις στον αντιπρόσωπο της lelit, που είναι το barista.gr και σήμερα μίλησα τηλεφωνικά. Μου είπαν ότι είναι προαιρετική η αφαλάτωση και κοστίζει 120 περίπου. Προσπάθησα να αντλήσω κι άλλες πληροφορίες για να δω αν είναι κάτι που θα έπρεπε να κάνω μετά από 3 χρόνια χρήσης. Δεν μου δώσανε κάτι σημαντικό ως κίνητρο αλλά θεώρησα όχι κακό ένα φουλ σέρβις. Πολλά χρήματα όμως και δε ξέρω πραγματικά τι παραπάνω θα γίνει στη διαδικασία αφαλάτωσης τους που δε το χει κανει το κιτρικό οξύ που βάζω εξ αρχής.

Επέμενε ο υπάλληλος για το εμφιαλωμένο νερό και όχι το φιλτραρισμένο βρύσης. Εκεί πάτησε όλη της συζήτηση που δεν είχε κάποια πίεση απ' τη μεριά τους αλλά ως πρόταση που κρίνει ο τεχνικός ότι χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Οκτ 20, 2021 1:23 am

Το κόστος εάν κανεις την απόφορολόγηση μου φαίνεται μια χαρά. Αν το διαιρέσεις μάλιστα με το 3 σημαίνει 40 ευρώ το χρονο, χρήματα που δεν επιβαρύνουν το κόστος ανα φλυτζάνι σύμφωνα με τον αριθμό καφέδων που φτιάχνεις.
Τις δικές μου εάν κάθε φορά που τις καθαρίζω, αλλάζω ρυθμίσεις ή αλλάζω φλάντζες φώναζα τεχνικό, 500 το χρονο δεν θα μου έφταναν. Βέβαια μπορω και μαρεσει να ασχολούμαι με τέτοια πράγματα. Μπορείς και εσυ να επεκτείνεις τις δραστηριότητες σου εάν πιανουν τα χέρια σου.
Υπάρχει βέβαια και η άποψη "εάν κάτι δεν χαλάσει μην το φτιαξεις"
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Τετ Οκτ 20, 2021 1:37 am

Μαζί σου στη διαίρεση αλλά,

Η μεγάλη ερώτηση είναι η εξής. Η αφαλάτωση που σου κάνουν είναι διαφορετική από dezcal, κιτρικό και τρυγικό οξύ;

Μια οικιακή μηχανή έχει ανάγκη από τέτοιου είδους διαδικασία ή είναι για επαγγελματική και τελικά είναι τακτική επιβίωσης επιχείρησης;

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από master1992g » Τετ Οκτ 20, 2021 10:16 am

Φαντάζομαι ότι ανοίγουν το μποιλερ και αφαιρούν υπολείμματα-κομμάτια. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και κόστος για αλλαγή του μποιλερ με καινούριο να είχαμε μια ιδέα.

triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Τετ Οκτ 20, 2021 2:15 pm

Αυτό που φαντάζεσαι και γω για να δικαιολογήσω το κόστος αυτό φαντάζομαι. Βέβαια απάντηση δεν πήρα όταν έθεσα ερώτηματα " τι παραπάνω θα γίνει σε σχεση με το κιτρικό οξύ που βάζω;" Επίσης " έχει διαγνώσει ο μάστορας ότι υπάρχει ανάγκη αφαλάτωσης γιατί δεν αρκεί το οξύ;"
Ξεκάθαρες απαντήσεις δεν έλαβα, όλο γυρνούσε στο ότι ο μάστορας προτείνει προαιρετικά την πλήρη αφαλάτωση και ότι καλό είναι να χρησιμοποιήσω μόνο εμφιαλωμένο από δω και πέρα.

Εν κατακλείδι τσάμπα βάζουμε κιτρικό οξύ και τσάμπα φίλτρα νερού. Όλα τα κάνουμε λάθος ή δεν αρκούν και κάθε τόσο θα πληρώνουμε την επιλογή μας που δεν περνούμε εμφιαλωμένο.

Δεν έχει κανείς άλλος τέτοιες εμπειρίες από σέρβις; Δε πιστεύω ότι είμαι ο πρώτος που μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Οκτ 20, 2021 2:31 pm

triggams έγραψε:
Τετ Οκτ 20, 2021 2:15 pm
Αυτό που φαντάζεσαι και γω για να δικαιολογήσω το κόστος αυτό φαντάζομαι. Βέβαια απάντηση δεν πήρα όταν έθεσα ερώτηματα " τι παραπάνω θα γίνει σε σχεση με το κιτρικό οξύ που βάζω;" Επίσης " έχει διαγνώσει ο μάστορας ότι υπάρχει ανάγκη αφαλάτωσης γιατί δεν αρκεί το οξύ;"
Ξεκάθαρες απαντήσεις δεν έλαβα, όλο γυρνούσε στο ότι ο μάστορας προτείνει προαιρετικά την πλήρη αφαλάτωση και ότι καλό είναι να χρησιμοποιήσω μόνο εμφιαλωμένο από δω και πέρα.

Εν κατακλείδι τσάμπα βάζουμε κιτρικό οξύ και τσάμπα φίλτρα νερού. Όλα τα κάνουμε λάθος ή δεν αρκούν και κάθε τόσο θα πληρώνουμε την επιλογή μας που δεν περνούμε εμφιαλωμένο.

Δεν έχει κανείς άλλος τέτοιες εμπειρίες από σέρβις; Δε πιστεύω ότι είμαι ο πρώτος που μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες.
τι φίλτρο νερού χρησιμοποιείς? Βάζεις και το water softener της Lelit ή κάτι παρόμοιο στο water tank?
Εγώ την δικιά μου την δουλεύω με εμφιαλωμένο και water softener αλλά θέλω στο μέλλον να πάρω κάποιο φίλτρο BWT για να αποφύγω την αφαλάτωση.

triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Τετ Οκτ 20, 2021 3:45 pm

Δε το γνωρίζω αν μπαίνει στην δική μου και δεν ήξερα την ύπαρξη του καν.
Το φίλτρο που έχω είναι δύο σταδίων ενεργού άνθρακα. Τίποτα σπουδαίο μη φανταστείς.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Οκτ 22, 2021 8:27 pm

Το "πλήρης αφαλάτωση" μου ακούγεται σαν "θα ανοίξουμε το boiler να το καθαρίσουμε". Κάτι τέτοιο θα ήταν απαραίτητο αν δεν έκανες ποτέ αφαλάτωση 3 χρόνια ή αν έκανες μεν αφαλάτωση αλλά με τελείως λάθος τρόπο ή σε υπερβολικά αραιά διαστήματα σε σχέση με τη σκληρότητα του νερού που χρησιμοποιείς. Έχεις παρατηρήσει κάποια μείωση στη ροή του νερού; Αν τρέξεις νερό με ζεστό το boiler βλέπεις να υπάρχουν πολλά άλατα στο νερό σου; Αν η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι όχι τότε, εγώ προσωπικά δεν θα έδινα αυτά τα 120 ευρώ.

Το εμφιαλωμένο δε σου εξασφαλίζει το ότι δε θα χρειάζεσαι αφαλάτωση. Αυτό έχει να κάνει με τη σκληρότητα του νερού που χρησιμοποιείς και φαντάσου ότι τα περισσότερα εμφιαλωμένα έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα από το νερό βρύσης της Αθήνας ας πούμε. Υπάρχει ολόκληρο θέμα με πολλές σελίδες στο φόρουμ σχετικά με τα νερά.

Από εκεί και πέρα, αν σε "τρώει" και πιάνουν τα χέρια σου, υπάρχουν οδηγοί και βίντεο στο youtube και τα διάφορα φόρουμ για να κάνεις αυτή την "πλήρη αφαλάτωση" και μόνος σου.

Απάντηση