Κατάσταση Boiler

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
pkatalag
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2014 10:25 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Philips Saeco HD8323
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από pkatalag » Σάβ Οκτ 09, 2021 12:41 pm

Γεια σας,

Στην παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την κατάσταση του boiler και της αντίστασης μιας Lelit PL41TEM μετά από 6,5 χρόνια χρήσης όπου γινόταν αφαλάτωση κάθε 3 μήνες με Urnex Dezcal. Η ερώτηση μου είναι γιατί είναι κατάμαυρα;

https://ibb.co/f0drpqr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Οκτ 09, 2021 2:51 pm

Δεν ειναι ειδικος σε καμια περιπτωση, αλλα ειναι κλασικο ο χαλκος να μαυριζει επειδη οξειδώνεται επιφανειακά. Το οξείδιο αυτο κανει ενα λεπτο στρώμα που προστατεύει την οξειδωση να προχωρήσει εσωτερικα. Αν τα ριξεις σε ξινο, λογικα θα γυαλίσουν, αλλα παλι με τον καιρο θα μαυρίσουν.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Οκτ 09, 2021 4:07 pm

Tα χημικά της αφαλάτωσης.
Σε αλουμινένιο της Gaggia τα πράγματα είναι χειρότερα λείπουν κομμάτια μέταλλο από την διάβρωση της αφαλάτωσης.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 09, 2021 7:15 pm

καλησπέρα pkatalag

Το boiler στην φωτογραφία μοιάζει με μπρούτζινο είναι ?
μπορείς να καταλάβεις το υλικό τις αντίστασης ?
Είναι inox ? δες το έλκει μαγνήτης.

Artisti καλησπέρα
Στην gaggia στο αλουμινένιο boiler έχω την υποψία ότι γίνετε ηλεκτρόλυση Κυρίος με το ανοξείδωτο σωληνάκι του ατμού.
Υπάρχει και μπρούτζινο με λάστιχο σε κάποιές κλπ.
Η μεγαλύτερη παρατηρώ οτι υπάρχει στην επαφή με το inox και κυρίως από ώρες λειτουργίας.
θα γράψω ακριβώς τι πιστεύω ότι συμβαίνει και το συζητάμε.

pkatalag
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2014 10:25 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Philips Saeco HD8323
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από pkatalag » Κυρ Οκτ 10, 2021 11:52 am

Καλημέρα veba.

Δυστυχώς όταν είδα το μήνυμά σου είχα ήδη επανασυναρμολογήσει την καφετιέρα οπότε δεν είναι δυνατό να δω το υλικό της αντίστασης.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από veba » Κυρ Οκτ 10, 2021 12:46 pm

Καλημέρα pkatalag
Οκ θα μπορέσουμε να το δούμε και από αλλού αλλά θα ήταν πιο σίγουρο μια και το είχες μπροστά σου.

Για το boiler τις gaggia τώρα μια και το έχω συζητήσει και με αρκετούς και από εδώ,
Θα πω ότι η διάβρωση πιθανών οφείλετε σε ηλεκτρόλυση.

Η ηλεκτρόλυση είναι διαφορά δυναμικού που συμβαίνει από κάποιους παράγοντες στο boiler λόγο των ιδιοτήτων των διαφορετικών μετάλλων του νερού , τις θερμοκρασίας και των αλάτων . Υπο κάποιες προϋποθέσεις και σε δύο διαφορετικά σημεία του ίδιου μετάλλου .
Χοντρικά τώρα .
Οταν το boiler αναπτύσσει θερμοκρασία τότε υπάρχει επιπλέων και κίνηση νερού.
Προσπαθώντας να ζεσταθεί ακόμη και η έξοδο για τον ατμό που είναι inox τότε μετρώντας (είναι απλοϊκή η περιγραφή) μεταξύ αλουμινίου και Inox
θα βρούμε μία τάση . Κινείτε ένα μικρό ρεύμα από το αλουμίνιο προς το inox μέσω της αγωγιμότητας του νερού.
Είναι πρακτικά ιδιότητα του κάθε μετάλλου η διαφορετική αντίσταση του.
Το νερό τώρα λειτουργεί σαν ηλεκτρολύτης.
Η αντίσταση του νερού είναι ένα χαρακτηριστικό.
Οσο αναπτύσσετε θερμοκρασία έχουμε και κίνηση.
Ακόμη και ένα καθαρό boiler βοηθάει περισσότερο την διάβρωση.
Ένα νερό με μεγάλη σκληρότητα βοηθάει περισσότερο στην διάβρωση.
Μην σκέφθηκε συστήματα αποσκλήρυνσης νερού . Δεν κάνουν για πόσιμο νερό. Για το πλυντήριο είναι μια χαρά.
Το αλουμίνιο είναι μέταλλο που σε σχέση με το inox πχ έχει αυτό όλη την φθορά, όταν βρίσκονται στο ίδιο κύκλωμα. Έχουμε κίνηση ρεύματος από το αλουμίνιο προς το inox.

Ενας λόγος της φθοράς είναι και οι ωρες λειτουργίας του boiler. Οσο οι θερμοκρασίες ανεβοκατεβαίνουν χωρίς να χρησιμοποιούμε την μηχανή τόσο έχουμε κίνηση νερού , με συνέπεια και ρεύματος ηλεκτρόλησης.

Θα συνεχίσω αργότερα πάνω σε αυτό.
Εαν υπάρχει ενδιαφέρων

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Οκτ 10, 2021 2:04 pm

Veba ήσουν πολύ κατατοπιστικός! Ευχαριστώ.

Όποτε, φαντάζομαι ότι ο καλύτερος τρόπος συντήρησης τελικά είναι να μην αφήνουμε τη μηχανή ανοιχτή εκτός από τη στιγμή που φτιάχνουμε τον καφέ. Δηλαδή ένα 30λεπτο ας πούμε;

Πιστεύεις ότι αυτή η φθορά που προκαλείται στο boiler από την ηλεκτρόλυση επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα του νερού που μπαίνει μέσα στο boiler και κατά συνέπεια υπάρχει θέμα για την υγεία μας ή/και για την ποιότητα του καφέ που πίνουμε;

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από veba » Κυρ Οκτ 10, 2021 7:17 pm

καλησπέρα DgSensei
Αυτά που γράφω είναι δικές μου απόψεις και φυσικά μπορεί να είναι λάθος.

Το boiler τις gaggia επειδή δεν έχει κάποια επίστρωση εσωτερικά έτσι ώστε να την χάνει και να εμφανίζετε κάτι άλλο,
πιστεύω ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Απλά η φθορά κάποια στιγμή θα το τρυπήσει.
Η οξείδωση είναι σε βάθος χρόνου και συμβαίνει σε πολλά πράγματα , απλά εδώ την παρατηρούμε.
Επίσης στην gaggia ακατάλληλο αφαλατικό όπως είπε και ο Artisti μπορεί να κάνει ζημιά στο boiler μέχρι και να το διαλύσει εντελώς.
Υπάρχουν τρόποι και ηλεκτρονικά και χωρίς ρεύμα να βελτιωθεί αυτό. Αλλά και το κόστος του boiler είναι μικρό , και ο χώρος τις μηχανής είναι μικρός, έτσι ώστε μόνο πειραματικά θα το έκανε κάποιος.
Εχω ανοίξει μηχανές baby που οι ιδιοκτήτη τες τους δεν ήξεραν καν ότι έπρεπε να κάνουν αφαλάτωση. Και όμως το boiler χάλια.

Οι ωρες λειτουργίας είναι βασικός παράγοντας, γιατί έχουμε μεγάλη θερμοκρασία , φυσικά είναι η αγωγιμότητα του νερού , κλπ.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από ellenikus » Δευ Οκτ 11, 2021 10:15 am

εγω που εχω 6 μηχανες με ορειχαλκινο λεβητα και αφαλατωση με μια κουταλια ξινο ειναι σαν καινουργιοι οι λεβητες και δεν ειναι μαυροι.
Το ξινο η κιτρικο οξυ χρησιμοποιειται ως συντηρητικο των μοναδων αιματος στην αιμοδοσια.Τοσο ασφαλες που το βαζουν στο αιμα.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Κατάσταση Boiler

Δημοσίευση από DgSensei » Τετ Οκτ 13, 2021 11:35 am

Καλημέρα σε όλους.

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα γράψω τον προβληματισμό μου εδώ.

Η μηχανή μου είναι gaggia classic του 2014. Δουλεύει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Το καλοκαίρι έμεινε κλειστή (χωρίς νερό στο boiler) για περίπου 1.5 μήνα. Όταν γύρισα της έκανα αφαλάτωση με το ecodecalc της Delonghi (υγρό διάλυμα με lactic acid).1 μήνα μετά, προχτές δηλαδή, παρατήρησα ότι στο νέρο που έβγαζε υπήρχαν κάποια άλατα καθώς και κάποια μικρά μαύρα σωματίδια (τα οποία σίγουρα δεν ήταν υπολείμματα καφέ). Αποφάσισα να ξανακάνω αφαλάτωση πάλι με το ίδιο υγρό μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Μετά από 3 δοχεία ξέπλυμμα, το νερό μου έβγαινε καθαρό. Τώρα, 2 μέρες μετά και με ζεστή μηχανή παρατήρω πάλι το νέρο σαν να έχει άλατα μέσα και επίσης παρατήρω ελάχιστα μαύρα σωματίδια (τύπου 2-3 σε κάθε 150ml νερό). Τη μηχανή όσο καιρό την έχω τη δουλεύω με σακουλάκι αποσκλυρηντικό στο δοχείο και τον τελευταίο μήνα με νερό από brita.

Το ερώτημα είναι: Έχει νόημα να ξανακάνω τρίτη αφαλάτωση, με ξινό αυτή τη φορά ή το boiler τα φτυσε και μαδάει;

Απάντηση