Gaggia Baby οδηγίες αποθήκευσης

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Dimitris_P

Gaggia Baby οδηγίες αποθήκευσης

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 13, 2010 8:06 pm

Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω στην Gaggia Baby για να την καθαρίσω ολοκληρωτικά ?
έχω πάρει από το Saturn ένα αφαλατωτικό μάρκας Scanpart. να χρησιμοποιήσω αυτό?
έχω και το Cafiza που καθαρίζω την OPV.

μιλάμε για γενικό καθαρισμό γιατί δε ξέρω αν θα την πάω αλλού, αν θα την πουλήσω ή την αφήσω στην άκρη.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Baby οδηγίες αποθήκευσης

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Δεκ 13, 2010 8:35 pm

Tης κάνεις, καμια 10αρια buckflush με Cafiza, καθαρισμο με cafiza του πορταφιλτερ και των φίλτρων, θα έλεγα να ξεβιδώσεις και να ρίξεις μέσα και την ντουζιέρα, καθαρισμο με ένα βετέχ του μπλοκ της ντουζιέρας που αποκαλύφθηκε, καθαρισμο με βετέξ του ελαστικου παρεμβύσματος στεγανοποίησης του γκρούπ, αφαλάτωση, ξεπλυμα πολύ καλό και στο τέλος αδειασμα του δοχείου νερου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Baby οδηγίες αποθήκευσης

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 13, 2010 8:38 pm

Εγώ στην δικιά μου της έκανα:
α) αφαλάτωση με ΟΛΟ το πακετάκι Dezcal
β) backflushing με cafiza και
γ) άδειασμα του νερού από το boiler με την μέθοδο της παραγωγής ατμού.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Gaggia Baby οδηγίες αποθήκευσης

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Ιαν 14, 2011 7:51 pm

δημοσιεύω και αυτό το email που μου ρθε από Gaggia Group που λέει για αποθήκευση της μηχανής και το κρύο
Tex έγραψε:The best way to empty the boiler is to open the steam valve, upend the machine in a sink, and turn the machine on. As the boiler heats, it'll force the water through the empty valve in less than a minute.

The boiler doesn't have to be bone dry - just empty enough that if the remaining water does freeze it can't expand enough to bust the boiler.

Απάντηση