Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από rider6182 » Δευ Αύγ 02, 2021 11:03 am

Γεια σας. Μετα από μια συνηθισμένη προσπάθεια να κλείσω τον ατμό, τα πάσα της βαλβιδας μάλλον έκοψαν τελείως, το αξονάκι μπαινοβγαίνει και ακούγεται ο χαρακτηριστικος θορυβος που κάνουν τα πάσα οταν δεν βιδωνουν και περνάνε ελευθερα (είχα προσπαθησει πριν μηνες να το σφιξω με πένσα :priest: και να τα αποτελέσματα).Πριν προσπαθήσω να το βγάλω, τηλεφωνησα στην αντιπροσωπεία και μου ειπαν ότι θέλουν 10 μέρες για να το φτιάξουν. Έτσι το προσπάθησα μονος μου αφού είδα ένα βιντεάκι και μου φάνηκε ευκολάκι. Οι αλενόβιδες όμως πολύ ήταν σκουριασμένες, βγήκαν πολύ δύσκολα και η βαλβίδα δεν βγαίνει. Προσπάθησα αριστερά - δεξιά με πένσα το χτυπησα λίγο 🔨, τίποτα. Τι κάνουμε τώρα μάστορες; Πάνε τα καφεδάκια μου

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Αύγ 06, 2021 1:40 pm

Πήγαινε σε μηχανουργείο της γειτονιάς αυτοί ξέρουν.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Αύγ 06, 2021 2:39 pm

Πιστεύω ότι αν αγοράσεις το ανταλλακτικό θα το καταφέρεις και μόνος σου

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Αύγ 07, 2021 6:52 pm

εαν το χτυπησεις συνδυαστικά απο διαφορε πλευρες θα ξεκολλήσει από τα αλατα και θα βγει. Δεν ειναι επισκευάσιμο πάντως μιας και είναι πρεσσαριστό, ελπίζω να μην κανεις την μλκ που κανουν μερικοι και το κοβουν από πισω ωστε να το βγαλουν να το επισκευάσουν γιατί έτσι δεν έχει τέρμα όταν ξεσφίγγεις.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από rider6182 » Κυρ Αύγ 08, 2021 7:24 pm

Artisti έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 1:40 pm
Πήγαινε σε μηχανουργείο της γειτονιάς αυτοί ξέρουν.
Ναι. Απ ότι φαίνεται αυτό θα κάνω φια να μην σπάσω τα κεραμικά αριστερά δεξιά

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από rider6182 » Κυρ Αύγ 08, 2021 7:26 pm

johnsin έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 2:39 pm
Πιστεύω ότι αν αγοράσεις το ανταλλακτικό θα το καταφέρεις και μόνος σου
Θέλω πρωτα να το βγάλω. Μη μεινω με το καινουριο στο χέρι 😄 Δεν είναι ακριβό. Όσο μια φτηνή εσπρεσσιέρα κάνει :a042:

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από rider6182 » Κυρ Αύγ 08, 2021 7:38 pm

dkstopo έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 6:52 pm
εαν το χτυπησεις συνδυαστικά απο διαφορε πλευρες θα ξεκολλήσει από τα αλατα και θα βγει. Δεν ειναι επισκευάσιμο πάντως μιας και είναι πρεσσαριστό, ελπίζω να μην κανεις την μλκ που κανουν μερικοι και το κοβουν από πισω ωστε να το βγαλουν να το επισκευάσουν γιατί έτσι δεν έχει τέρμα όταν ξεσφίγγεις.
Ετσι κι αλλιώς τα πάσα έχουν κόψει, δεν θα έφτιαχνε. Το χτυπησα με το σφυρί πάλι και τωρα μετακινείται αριστερά δεξιά 2-3 εκατοστά. Πραγματι φαινονται τα άλαττα κάτω απ το ανταλλακτικό. Απ ότι καταλαβαινω όμως έχει άλατα και στιν φλάντζα που το συγκρατεί πάνω στο μπόιλερ, πάει αριστερά δεξιά και με κοροϊδεύει, δεν βγαινει. Τελευταία λυση, αύριο θα βάλω ένα γάντι για να μη φοβάμαι για το χερι μου και θα το τραβήξω. Η θα βγει ή θα σπάσει το μπόιλερ και θα ψάχνω άλλη μηχανή :a080:

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από rider6182 » Κυρ Αύγ 08, 2021 8:26 pm

Τελικά δεν άντεξα να περιμένω μέχρι αυριο. Σκέφτηκα ότι αφού πηγαινει αριστερά δεξιά και δεν βγαίνει, υπαρχει αξονάκι που μπαίνει μέσα οπότε θέλει χτυπηματα από πάνω προς τα κάτω εκτός από το τραβηγμα που σκεφτομουν για αυριο. Το χτήπησα λοιπόν και το τράβηξα προς τα πάνω με κόντρα το μπόιλερ, το 🔨 έσπασε στην κόντρα με το μπόιλερ αλλά το ανταλλακτικό βγήκε. Η φλάντζα του ήταν σχετικά καθαρή αλλά το αξονάκι γεμάτο άλατα.

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από rider6182 » Κυρ Αύγ 08, 2021 8:28 pm

Υπ όψιν, τα γράφω με τόσες λεπτομέρειες γιατι πιστεύω ότι κάποιος που έχει gaggia classic, κάποια άλλη στιγμή, ισως να χρειαστεί αυτες τις πληροφορίες. Ευχαριστώ ολους για τη βοήθεια

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia classic. Αλλαγή βαλβίδας ατμού. Κόλλησε από σκουριά και σεν βγαινει με τίποτα

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Αύγ 08, 2021 8:35 pm

αφου το εβγαλες ανοιξε το μποιλερ να το καθαρισεις, κατι μου λεει οτι ειναι γεματο αλατα.
θελεις ενα πληρες σετ οριγκ.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση