Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 10, 2010 8:55 pm

Αγαπητέ Bαγγέλη δεν γνωρίζω τι τακτική ακολουθεις στην καθαριότητα της νεας μηχανής αλλά περιγράφω τον δικό μου ρυθμό για να πάρεις μια ιδέα τι εφαρμόζω και αν κρίνεις, να υιοθετήσεις κάτι .
Μολις τελειώσω τον τελευταίο καφέ από μία σειρά, ξεκουμπωνω το πορταφίλτερ και ρέω λίγο νερό (15-20ml) από την ντουζιέρα για να φύγουν οι περισσότεροι κολλημένοι κόκκοι του καφέ.
Χτυπάω στο knock box το πορταφίλτερ για να αδειάσει, το κουμπώνω στο μπλοκ και ρέω καυτό νερο για να ξεπλυθούν οι καφέδες μέχρι να το δώ να βγαίνει καθαρό.
Μετά το ξεπλένω στον νεροχύτη με περισσότερο νερό.
Χωρις πορταφίλτερ, ρέω απ την ντουζιέρα νερό ενώ με μία βούρτσα Palo τρίβω την ντουζιέρα και γυρω γύρω το λάστιχο στεγανοποίησης (αυτα σύντομα και με γρήγορες κινήσεις) Ετσι φεύγουν και οι τελευταίοι κόκκοι καφέ.
Στο πορταφίλτερ με τον μονό εκροέα το οποίο δεν χρησιμοποιώ γιά άλλη δουλειά (μου αρέσει να βλεπω 2 ουρές ποντικιού όταν ρέει ο καφές) έχω εφαρμοσμένο μονίμως το τυφλό φίλτρο.
To εφαρμόζω γκρούπ και κάνω backflush 2 φορές να καθαρίσει εσωτερικά από τους καφέδες το Ε61
Εβδομαδιαία κάθε Κυριακή, καθαρίζω με Pulycaff τα καλαθακια και το πορταφίλτερ και κανω backflush με σκέτο νερό καμιά 10ριά φορές.
Μηνιαία κάνω backflush με pulycaff
(εδώ θέλω να διευκρινήσω ότι τακτικός καθαρισμός με το απορυπαντικό του καφέ στα Ε61 απολιπαίνει τον άξονα με κινδυνο φθορας του, για τον λόγο αυτό δεν το κάνω εβδομαδιαία όπως έκανα με την Gaggia)
Μηνιαία μετα το backflush με το απορυπαντικό λύνω και λιπαίνω τα σημεία του άξονα με ειδικό λιπαντικό.
Μηνιαία αφαιρω την ντουζιέρα και την βουταω στο Pulycaff ενώ καθαρίζω και το αποκαλυφθέν τμήμα του γκρούπ με ένα βετέξ.
Μπορεί εν τη γραφή να φαίνονται πολλά, αλλά στην πραγματικότητα εκτελούνται τάχιστα, ειδικά όταν γίνουν συνήθεια.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 10, 2010 9:38 pm

Ξεχασα να γράψω ότι για να βγάλεις την ντουζιέρα κατα την γνώμη μου μην χρησιμοποιήσεις κατσαβίδι ή κατι αιχμηρο γιατί μπορεί κάποια άτυχη στιγμή να ξεφύγει και να καταστρέψεις το πλέγμα.
Ενα κουτάλι της σούπας κάνει την αφαίρεσή της παιχνίδι.
Θα προτεινα να έχεις και μία εφεδρική, είναι πάμφθηνες.
Οταν ξαναβάλεις το ελαστικό παρέμβυσμα φρόντισε οι καμπύλες του να κοιτούν προς τα επάνω για να μπεί εύκολα.
Για να την τοποθετήσεις πίσω, αφαίρεσε από ενα πορταφιλτερ το καλαθάκι, βάλε πάνω την ντουζιέρα με φορεμένο το ελαστικό παρέμβυσμα και κουμπωσε το πορταφίλτερ στο γκρούπ.

Λιπαντικο για το Ε61 χρησιμοποιώ αυτό: http://www.oilybits.com/lubricants/dow- ... d_173.html Ειναι ασφαλες να έρχεται σε επαφή με τα τρόφιμα. (το χρησιμοποιώ και για να λιπαίνω ελαφρά το σπείρωμα του Mazzer όταν τον καθαρίζω)
Σίγουρα θα υπάρχει και στην Ελλάδα κάπου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 10, 2010 9:54 pm

Γιάννη υπάρχει κάποιος λόγος που χρησιμοποιείς το Puly Caff αντί του Cafiza για backflushing; Επίσης τι χρησιμοποιείς για να καθαρίζεις τις inox επιφάνειες της μηχανής σου;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 10, 2010 10:07 pm

Οχι Χρήστο, Pulycaff και Cafiza πιστεύω ότι είναι παρόμοια.(απλώς το πρώτο είναι Ιταλικό και το δευτερο νομίζω Αμερικάνικο)
Το παρήγγειλα πριν από χρόνια με άλλα πραγματα αλλά είναι ενα κιλό, δεν τελειώνει με τίποτα και μάλλον θα το έχουν και τα εγγόνια μου.
Για τις ανοξείδωτες επιφάνειες δεν έχω μεχρι στιγμής κάτι ειδικό.
Χρησιμοποιώ ένα πολύ ελαφρα νοτισμένο υφασμα μικροινών και μετα σκουπίζω με ένα ίδιο στεγνό.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Δεκ 11, 2010 12:53 am

Πολύ καλός οδηγός Γιάννη.Ευχαριστώ!
Την ημερήσια καθαριότητα,πιστεύω οτι κάθε μέλος θα την ακολουθεί ήδη,αλλιώς πρέπει!
Και για νόστιμο καφέ,αλλά και για να γλιτώσουμε λεφτά ζημιών!

jokaps

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από jokaps » Σάβ Δεκ 11, 2010 4:25 pm

Christos έγραψε:Γιάννη υπάρχει κάποιος λόγος που χρησιμοποιείς το Puly Caff αντί του Cafiza για backflushing; Επίσης τι χρησιμοποιείς για να καθαρίζεις τις inox επιφάνειες της μηχανής σου;
Χρήστο πιστεύω πως ένας καλός τρόπος για καθαρισμό Inox επιφανειών, είναι η χρησιμοποίηση baby oil. Μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα πάνω σε ύφασμα που δεν αφήνει χνούδι και έπειτα καθαρίζεις την επιφάνεια με ένα καθαρό και στεγνό ίδιο ύφασμα. Μ' αυτό τον τρόπο φεύγουν τα στίγματα και ανανεώνεται η λάμψη. Εγώ το κάνω πολύ συχνά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 11, 2010 4:45 pm

Η αλήθεια είναι ότι αυτό κάνω για τις inox επιφάνειες στο ψυγείο που έχω αλλά στην μηχανή έχω κάποιους ενδοιασμούς.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Φεβ 19, 2011 12:05 pm

Το παραπάνω λιπαντικό ασφαλές για επαφή με τρόφιμα αλλά κυρίως ανθεκτικό στο νερό το βρήκα εδώ http://shop.arionabee.gr/index.php?opti ... &Itemid=49
Και ένας πολύ καλός οδηγός που προτείνει τα παραπάνω
http://coffeetime.wikidot.com/e61-lubrication
Επίσης γυάλισα και τα inox της μηχανής με babyoil.Έγινε σαν καινούρια!
Καθάρισα πρώτα τις επιφάνειες,μετά άπλωσα babyoil και μετά έτριψα ελαφρά να γυαλίσω.
Το καλύτερο για μένα είναι που προστατεύει το μέταλλο.Ειδικά σε σημεία που υπάρχει τριβή όπως στο δοχείο απόνερων (drip tray).
Δεν έψαξα καθόλου αν οξειδώνει το μέταλλο σε βάθος χρόνου.Ελπίζω πως όχι!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Οκτ 12, 2011 10:55 am

Είπα να ανοίξω το γκρούπ να δω σε τι κατάσταση είναι εντός.
Γενικά ήταν καλή εκτός απο το αυτό το κομμάτι (μανιτάρι).
10102011001.jpg
10102011.jpg
Η πρώτη φωτό είναι χωρίς φλάς.Είχε πάνω του άλατα που φύγανε πολύ εύκολα,δεν ήταν σκληρά.Όμως εμφανίστηκε ο χαλκός.Αν κρίνω απο ένα καινούριο που πουλάνε στα καταστήματα θα έπρεπε να γυαλίζει (νικελωμένο?).
Είναι στο σημείο που γίνεται ο θερμοσιφωνισμός μέσα στο γκρούπ.Βγαίνει πολύ εύκολα και γενικά προτείνω ένα άνοιγμα όπου έχει βίδα το γκρούπ για να καθαρίζεται και αυτό το καημένο.
H μηχανή δουλεύει με φιλτραρισμένο νερό απο κανάτα brita και φίλτρο ρητίνης ECM,μέσα στο δοχείο νερού.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Ρουτίνα καθαριότητας μηχανών με E61 group.

Δημοσίευση από focus » Πέμ Οκτ 13, 2011 4:51 pm

Βάγγο, όντως το μανιτάρι είναι χάλκινο-επινικελωμένο και είναι σύνηθες, απ'οτι διαβάζω στα ξένα fora, να απο-νικελώνεται μετά από κάποιο διάστημα. :| Για πιο λόγο το επινικελώνουν σε ένα μη ορατό σημείο δε μπορώ να καταλάβω....

Θα ανοίξω και εγώ αυτές τις μέρες το group, απλά περιμένω το molykote 111 , να κάνω και τη σχετική λίπανση άξονα/φλατζών.


Μιας και χρησιμοποιείς και εσύ κανάτα brita, έχεις τη καινούργια σειρά με τα φίλτρα maxtra ή τα classic ? (Ρωτάω διότι τα maxtra ισυχυρίζονται 20% καλύτερη κατακράτηση αλάτων). Επίσης αφαλάτωση πότε έκανες τελευταία φορά?

Απάντηση