Συντήρηση LelitPl41Tem

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
mikele
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 02, 2018 12:47 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso mini i2
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Συντήρηση LelitPl41Tem

Δημοσίευση από mikele » Τρί Απρ 06, 2021 11:37 am

Καλημέρα στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αναγκαία η αντικατάσταση της σίτας μετά από χρήση ενός έτους στη Lelit pl41Tem. Διαφορετικά πάνω στον χρόνο αλλάζουμε μόνο φλάντζες γκρουπ(μικρη-μεγάλη) ; ; Θα με ενδιέφερε πολύ η αποψη σας. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συντήρηση LelitPl41Tem

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 06, 2021 12:58 pm

Η σίτα και η φλάντζα χρειάζεται να βγαίνουν, να καθαρίζονται από τα υπολείμματα και τα έλαια (βουρτσάκι+cafiza+χλιαρό νεράκι) και να ελέγχονται τακτικά για αμυχές, σκασίματα,απώλεια ελαστικότητας, βουλωμένες τρύπες κλπ. Αν κατά τον έλεγχο διαπιστώσεις ότι έχουν φθορές οι οποίες θα δημιουργήσουν προβλήματα στην εκχύλιση πχ ανομοιομορφία στη ροή του νερού, διαρροές κλπ, τότε μόνο προχωράς σε αντικατάσταση.
Κριτήριο είναι ο ποιοτικός έλεγχος και όχι ο χρόνος.

sspi20
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 07, 2021 8:14 pm

Re: Συντήρηση LelitPl41Tem

Δημοσίευση από sspi20 » Παρ Μάιος 07, 2021 8:46 pm

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά !! θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει έχω την lelitpl41tem και εδώ και 2 μέρες μετα την εκχύλιση του καφέ βγαίνει το κλείστρο αλλά μου κρατάει μέσα το καλαθάκι όποιο και να βάλω μονό, διπλό ή τυφλό τι μπορεί να φταίει
δεύτερον επειδή δεν θυμάμαι το κλείστρο ( portafilter ) είναι 57mm ή 58mm και τα καλαθάκια πόσα mm είναι ;
Και η τελευταία ερώτηση την σήτα την βγάζω και την καθαρίζω αλλά δεν ήξερα ότι βγαίνει και η φλάντζα μπορείτε να μου πείτε στο περίπου πως βγαίνει η φλάντζα ; Σας ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συντήρηση LelitPl41Tem

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Μάιος 08, 2021 6:51 am

sspi20 έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 8:46 pm
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά !! θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει έχω την lelitpl41tem και εδώ και 2 μέρες μετα την εκχύλιση του καφέ βγαίνει το κλείστρο αλλά μου κρατάει μέσα το καλαθάκι όποιο και να βάλω μονό, διπλό ή τυφλό τι μπορεί να φταίει
δεύτερον επειδή δεν θυμάμαι το κλείστρο ( portafilter ) είναι 57mm ή 58mm και τα καλαθάκια πόσα mm είναι ;
Και η τελευταία ερώτηση την σήτα την βγάζω και την καθαρίζω αλλά δεν ήξερα ότι βγαίνει και η φλάντζα μπορείτε να μου πείτε στο περίπου πως βγαίνει η φλάντζα ; Σας ευχαριστώ πολύ
https://youtu.be/n0IrAMb_r7c

sspi20
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 07, 2021 8:14 pm

Re: Συντήρηση LelitPl41Tem

Δημοσίευση από sspi20 » Σάβ Μάιος 08, 2021 3:23 pm

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά !!

Απάντηση