Καθαρισμός μηχανής

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Λιλλυ
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 13, 2020 6:41 am

Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από Λιλλυ » Τρί Οκτ 13, 2020 6:51 am

Καλημέρα, βλέπω υπάρχουν αρκετες οδηγίες αλλά δεν ξέρω καν ποια με αφορά. Εχω μια οικιακή μηχανή Philips Saeco Poemia. H υποδοχή που μπαίνει ο καφές (δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό που το ξεκουμπώνεις και βάζεις τον καφέ μέσα και το ξανακουμπώνεις) έχει μαυρίσει ελαφρώς και η ροή δεν είναι σούπερ και υπέθεσα ότι θέλει καθάρισμα. Πήγα πήρα κάτι ταμπλέτες Krups xs3000 που όμως δεν έχουν οδηγίες πάνω τους και μπαίνοντας στο ιντερνετ μπερδεύομαι χειρότερα γιατί λεει πως βάζεις τη μηχανή στη λειτουργία καθαρισμού, που η μηχανη μου ΔΕΝ έχει. Ή κάνει καφέ, ή κάνει ατμό ή είναι κλειστή.Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Οκτ 13, 2020 9:26 am

Για να μην μπερδεύεσαι πήγαινε σε ένα σούπερ μάρκετ και πάρε ξινό είναι στα μπαχαρικά. βάλε στο δοχείο νερού ζεστό νερό ρίξε μέσα 50 γραμμάρια ξινό και κανε την διαδικασία καθαρισμού η αφαλάτωσης από το manuall της μηχανής και θα είσαι οκ

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Οκτ 13, 2020 5:45 pm

Για να λέει λειτουργία καθαρισμού, μήπως είναι για υπεραυτόματες - άλλη κατηγορία αυτές, με ενσωματωμένο μύλο, ρίχνεις το σπυρί και παίρνεις καφέ.

Όσο για το ξινό, αυτό είναι για την αφαλάτωση ΟΚ, αλλά εδώ λέει για μαύρισμα. Αν είναι από τα έλαια και υπολείμματα γενικά του καφέ, θέλει (και) άλλο προϊόν. Αλλά αυτό δεν είναι για όλα τα υλικά - το μαύρισμα που είναι, σε μέταλλο, πλαστικό, στο νερό όταν το τρέχεις μόνο του;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Οκτ 13, 2020 6:01 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί με αυτό που βάζεις το καφέ φαντάζομαι εννοεί το hoper που βάζει το φασόλι του καφέ. Όσο και να λερωθεί δεν επηρεάζει τον καφέ. Αφού στην συνέχεια μιλάει για όχι καλή ροή τότε ας γίνει ο καθαρισμός με ξινό που έχουμε αναφέρει και βλέπουμε.Η krups που είχα παλιότερα μου ζητούσε από μόνη της καθαρισμό δεν μπορούσα να την βάλω εγώ σε λειτουργία clean, αν είναι και αυτή έτσι δεν το γνωρίζω.

https://www.aliexpress.com/item/1000000632007.html
Δεν είναι τελικά υπεραυτόματη μηχανή είναι απλή κανε την διαδικασία γυρίζοντας το κουμπί του καφέ και άστο να αδειάσει το μισό δοχείο του νερού και το άλλο μισό από τον ατμό βάλε καθαρό νερό και επανέλαβε την διαδικασία. Εκεί που κουμπώνεις τον καφέ έχει μια βίδα βγάλτη για να πέσει η ντουζιέρα και καθάρισε την από τα υπολείμματα καφέ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnsin την Τρί Οκτ 13, 2020 6:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Λιλλυ
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 13, 2020 6:41 am

Re: Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από Λιλλυ » Τρί Οκτ 13, 2020 7:10 pm

Δεν έχει κόκκους. Η μηχανή αυτή παίρνει αλεσμένο. Μιλάω για το αφαιρούμενο φίλτρο που βάζεις τον καφέ.
Δεν ξέρω και πως τα λένε. Περιμένετε -μιλώ για το καλαθάκι, όπου μπαίνει ο καφές στο portafilter.

Λιλλυ
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 13, 2020 6:41 am

Re: Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από Λιλλυ » Τρί Οκτ 13, 2020 7:11 pm

H καφετιέρα είναι αυτή philips.gr/c-p/HD8423_11/saeco-poemia-manual-espresso-machine

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός μηχανής

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Οκτ 15, 2020 6:34 pm

Δεν λέω για τη μηχανή, για την ταμπλέτα λέω

Απάντηση