Rancilio silvia 2011

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tdm900twin
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: Nespresso Citiz
Μύλος:: Macap MC4 stepless
Οι καφέδες μου:: Hacienda San Pedro, La Margarita
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Rancilio silvia 2011

Δημοσίευση από tdm900twin » Πέμ Οκτ 01, 2020 6:03 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια silvia από το 2011. Υπερευχαριστημενος μέχρι το καλοκαίρι του 19 μάλιστα χωρίς κανένα θέμα. Τον Ιούνιο του 19 άρχισε να ρίχνει το ρελε του ρεύματος. Μίλησα με taf, την έστειλα από Γιάννενα με κουριερ (αφού δεν υπήρχε άλλη επιλογή, 70 ευρώ περίπου τα μεταφορικά) έγινε αλλαγή στο μποιλερ και την αντισταση (αν θυμάμαι καλά, ο τεχνικός μου είπε ότι στο μοντέλο που έχω είναι fix και επρεπε να αλλαχτούν και τα 2). Επίσης ένα γενικό συμμάζεμα, κάτι λαστιχάκια κτλ. Σύνολο επισκευής περίπου 200 (μόνο η επισκευή, εκτός τα μεταφορικά). Λέω με το φτιάξιμο θα μου βγάλει χαλαρά άλλα 5 χρόνια. Χτες, ενώ ήταν κάνα δεκάλεπτο στο ζέσταμα έριξε πάλι το ρελε. Όποτε τώρα την ανάβω το ρελε πέφτει αυτόματα. Τη δοκίμασα και σε άλλο σπίτι μήπως έπαιζε κάτι άλλο με το ρεύμα. Τι κάνω τώρα; Να τη στείλω πάλι, μόνο τα έξοδα μεταφοράς είναι απαγορευτικά πλέον. Και πώς να είμαι σίγουρος πλέον ότι θα δουλεύει σωστά;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Rancilio silvia 2011

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Οκτ 01, 2020 6:49 pm

Δεν γνωρίζω τις ηλεκτρολογικές σου γνώσεις για να την ανοίξεις μόνος, αν έχεις κάποιο φίλο ηλεκτρολόγο βάλε τον να βγάλει την φύσα πάνω από την αντίσταση και άνοιξε την αν δεν πέφτει ο αυτόματος άλλαξε την αντίσταση. Ακόμα και κάτι άλλο να είναι θα προσδιορίσει στο περίπου τι πρόβλημα έχει.

Άβαταρ μέλους
tdm900twin
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 30, 2010 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: Nespresso Citiz
Μύλος:: Macap MC4 stepless
Οι καφέδες μου:: Hacienda San Pedro, La Margarita
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Rancilio silvia 2011

Δημοσίευση από tdm900twin » Πέμ Οκτ 01, 2020 9:27 pm

Είναι άσχετος από ηλεκτρολογία αλλά κάποιον θα βρω να το δοκιμάσουμε. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Για να καταλάβω καλά προτείνεις να απομονώσω την αντίσταση; Και να ανοίξω την καφετιερα;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Rancilio silvia 2011

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Οκτ 01, 2020 10:55 pm

Ναι γιατί συνήθως η αντίσταση έχει διαρροή.

Απάντηση