Gaggia baby boiler

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Gaggia baby boiler

Δημοσίευση από johnnypirea » Παρ Σεπ 11, 2020 10:13 pm

Καλησπέρα καταρχάς δεν ξέρω αν ήταν σωστό που άνοιξα νέο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό πριν λίγες μέρες και μετά από 12 χρόνια κατοχής της εν λόγω εσπρεσιερας την πήγα στην αντιπροσωπεία διότι έτρεχαν νερά κάτω από τον δίσκο συλλογής γύρω από την ντουζιέρα φυσικά είχε πολύ μεγάλη ζημιά ασύμφορη αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η κατάσταση του boiler παραθέτω και φωτογραφία μπορεί να μου εξηγήσει αν είναι φυσιολογικό αυτό με έναν αντε κάποιες φορές 2 καφέδες την ημέρα νερό από κανατα και αφαλάτωση κάθε 3 μήνες σύμφωνα με τον τρόπο που διάβασα τα τελευταία χρόνια μέσα στο φόρουμ η αγωνία μου είναι εάν η νέα μηχανή που απέκτησα πριν 2 μήνες μια lelit pl 41 em θα έχει την ίδια τύχη βεβαια το μόνο που με καθησυχάζει είναι το ορειχαλκινο boiler αλλά μπορεί να μην λέει τελικά και τίποτα
Ευχαριστω
20200911_210534_resize_30.jpg

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Gaggia baby boiler

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Σεπ 14, 2020 1:07 pm

Εαν η κανάτα δεν παρακρατούσε τα άλατα ναι είναι φυσιολογικό. Τα χημικά της αφαλάτωσης πάλι, φθείρουν το boiler αλουμινίου, οπότεη εικόνα που δείχνεις είναι φυσιολογική. Πάντως φτιάχνεται αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, μην πετάς την baby
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Gaggia baby boiler

Δημοσίευση από johnnypirea » Δευ Σεπ 14, 2020 1:31 pm

Επειδή όσο ζεις μαθαίνεις δεν ήξερα την περίπτωση της maxtra όταν πήρα την lelit το έμαθα μετά και μάλιστα ο κύριος Βασίλης στην αντιπροσωπεία της lelit όταν βρέθηκα στην Κόρινθο μου πρότεινε και αγόρασα το σακουλάκι ρητίνης για 400 λίτρα νερό τώρα βέβαια θα πάρω και μια ων κανατα της brita με maxtra φίλτρο δυστυχώς η baby πετάχτηκε την παρέλαβα σε τεύχη επειδή δεν ήθελα να επανασυναρμολογηθει είχαν σκουριάσει μέχρι και οι βίδες από τις διαρροές

Απάντηση