αφαλάτωση gaggia classic

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
elena_
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2020 12:18 am

αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από elena_ » Δευ Μάιος 11, 2020 12:40 pm

Καλημέρα! Εδώ και λίγο καιρό έχω αγοράσει την gaggia classic και έχει έρθει ο καιρός να γίνει η πρώτη αφαλάτωση! Θα ήθελα να ρωτήσω, τι ποσότητα υγρού dezcal χρειάζεται? Επίσης κατα την αφαλάτωση πρέπει να αφαιρέσω το shower cup?
Ευχαριστώ!!

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από harryv » Δευ Μάιος 11, 2020 6:52 pm

1 μπουκαλάκι 120ml dezcal σε 1 λίτρο νερού.
Τρέχεις νερό και από την εκχύλιση και από το wand (τόσο για να βάλεις όσο και για να ξεβγάλεις το αφαλατικό).
Δε χρειάζεται να αφαιρέσεις τίποτε.
Το κάνεις με τη μηχανή κρύα. Όταν μπει το αφαλατικό σβήνεις τη μηχανή και μετράς 20' πριν ξεβγάλεις.
Όταν τελειώσεις με την αφαλάτωση και έχει ζεσταθεί η μηχανή κάντης και ένα backflush.

zvagelis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2020 11:13 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Graef CM 800
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Re: αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από zvagelis » Παρ Μάιος 15, 2020 1:31 pm

Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι το boiler της Classic 2019 (Pro) είναι αλουμινένιο... ενδείκνυται η χρήση dezcal (σκόνη ή υγρό) ή προτείνεται χρήση άλλης ουσίας αφαλάτωσης (κιτρικό οξύ ή τρυγικό οξύ) ;;

Γνωρίζω και από το αντίστοιχο thread στο forum αλλά και από διεθνή αρθρογραφία ότι οι απόψεις διίστανται... Το προτεινόμενο προϊόν αφαλάτωσης της GAGGIA δυστυχώς είναι δυσεύρετο αν και από ότι φαίνεται η βάση του είναι οξύ (τρυγικό αν δεν κάνω λάθος)...

Ένα update έπειτα από σχετική εμπειρία των χρηστών μηχανών με αλουμινένιο boiler θα ήταν πολύ χρήσιμο σε μας που είμαστε καινούριοι με το hobby του espresso..

Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από Theo164 » Πέμ Μάιος 28, 2020 9:31 am

Από το 2014 χρησιμοποιώ dezcal σε σκόνη, είχα αγοράσει πολλά φακελάκια μαζί με την classic όταν είχα πάρει την μηχανή και τώρα τελειώνουν.

Συνήθως κάνω αφαλάτωση μια φορά κάθε 2-4 μήνες χρησιμοποιώντας μισό φακελάκι dezcal με εξαίρεση ένα διάστημα ενός έτους που την είχα παρκάρει και δεν την χρησιμοποίησα καθόλου, πριν την παρκάρω και όταν την ξανά έβαλα σε χρήση χρησιμοποίησα από ένα ολόκληρο φακελάκι dezcal

Δεν την έχω ανοίξει ακόμα για να δω εσωτερικά το boiler και το grouphead σε τι κατάσταση είναι, δουλεύει απροβλημάτιστα ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα όπως να μπουκώσει από άλατα η οποιαδήποτε ένδειξη οξείδωσης όπως περίεργες γεύσεις η θολό νερό...

Eχω δοκιμάσει μερικές φορες να κάνω αφαλάτωση αφού πρώτα έχω αποσυνδέσει την αντίσταση για να μην ζεσταθεί καθόλου και παρατήρησα ότι με αυτόν τρόπο δεν καθαρίζει τόσο καλά το νερό με το dezcal βγαίνει ποιο καθαρό πιο λίγο θολωμένο από ότι αν ζεσταθεί και λίγο
Πλέον την αφήνω να ζεσταίνεται και λίγο χαμηλώνοντας την θερμοκρασία από το PID κάπου στους 50-60 για να να ζεσταθεί μέχρι ενός σημείου αλλά όχι όμως να κάψει

Το μόνο πρόβλημα που μου δημιουργεί το dezcal είναι στο ορειχάλκινο shower plate αν δεν το βγάλω το καθαρίζει μεν αλλά του αλλάζει και χρώμα από χρυσαφί γίνεται χάλκινο και για να ξανάρθει στα ίσα του χρειάζεται υπομονή και πολύ τρίψιμο με μπρούτζινη συρματόβουρτσα και μαγειρική soda που την έχω κάνει σαν πηχτή αλοιφή με νερό

Αλλα όπως και να έχει ο ορείχαλκος είναι ευαίσθητος αλλάζει χρώμα εύκολα, με τη θερμοκρασία και μόνο μαυρίζει όταν γίνει και καθαρισμός με cafiza μαυρίζει περισσότερο, αν καθαριστεί με dezcal παίρνει το χρώμα του χαλκού

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από Victor » Τετ Νοέμ 18, 2020 8:11 pm

Πρόσφατα καθώς εκανα αφαλάτωση για πρώτη φορα μετα την τοποθέτηση του ορειχάλκινου group head το αφαίρεσα για να το καθαρίσω και η κατάσταση του ειναι όπως φαινεται στις φωτογραφίες.

https://ibb.co/3CnB5wF
https://ibb.co/1RNtfS8

Είναι φυσιολογικό για χρήση 2-3 μηνών να εχει τέτοια αλλαγή στο χρώμα;

JimmyK
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2017 12:35 am
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Gaggia classic mod
2η Μηχανή:: Complete brewbar
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Sette wi & Preciso
Οι καφέδες μου:: Cafeistas,Samba

Re: αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από JimmyK » Τετ Νοέμ 18, 2020 10:11 pm

Ναι Διονύση είναι πολύ φυσιολογικό.Μπορεί να καθαρίσει αν το τρίψεις αλλά θα ξαναγίνει έτσι.

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: αφαλάτωση gaggia classic

Δημοσίευση από Victor » Πέμ Νοέμ 19, 2020 2:37 pm

Τέλεια, ευχαριστώ Δημήτρη.

Απάντηση