Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Μάιος 09, 2020 1:03 am

Καλησπέρα σε όλους, έχω στην κατοχή μου αυτή τη γιαγιά μοντελο του 2004. Την εχω από δεύτερο χέρι καθώς μου την χάρισαν. Την είχα καιρό σε αχρηστία αλλά είπα σήμερα να την γδύσω ολόκληρη καθώς είχε μπλοκάρει το Group head αλλά έτρεχε κανονικά ο ατμός. Όπως υποψιαστηκα ο προηγούμενος φίλος-κάτοχος δεν είχε κάνει ποτε backflush, ενώ ίσως να είχε κάνει καμία δύο αφαλατωσεις... Από το 2004... τελοσπαντων έφαγα μισή μέρα με τη μαυρίλα από τα έλαια του καφέ. Όλα τα μέρη καθαρίστηκαν... πολύ σχολαστικά και έρχομαι να ζητήσω η γνώμη σας για το boiler, έχει εμφανή διάβρωση

https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3g_hevaBLdQJSIsBzeg

https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3g_hdDHv9w4HxRVtMTw

https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3g_hcEEJz45Gjpw0RNg

Το κρατώ ή το αλλάζω;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μάιος 09, 2020 12:04 pm

Αν δεν έχει διαρροή το κρατάς.
Το ανταλλακτικό θα έχει χειρότερη ποιότητα κατασκευής δεν θα κρατήσει τόσο.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Μάιος 09, 2020 12:49 pm

Artisti έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 12:04 pm
Αν δεν έχει διαρροή το κρατάς.
Το ανταλλακτικό θα έχει χειρότερη ποιότητα κατασκευής δεν θα κρατήσει τόσο.
Καλώς θα την περάσω ένα γυαλοχαρτο ψιλό μεχρι νερου για να έρθει πρόσωπο και να ταιριάξει με την φλατζα... ελπίζω. Απλά με προβλημάτιζε η φθορά μέσα στο Boiler όχι τόσο στην επιφάνεια επαφής με το group head γι αυτό ρώτησα. Βέβαια θα χρησιμοποιείται με νερό περασμένο από φίλτρο αλάτων από εδώ και πέρα οπότε μάλλον δε θα έχει πρόβλημα. Σ ευχαριστώ

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από kikos7 » Σάβ Μάιος 09, 2020 2:14 pm

Και εγώ καλό σχετικά το βλέπω. Εξάλλου σε παλιές μηχανές νομίζω πως ο στόχος πρέπει να είναι να τις κάνεις λειτουργικές με όσο το δυνατόν ελάχιστο κόστος. Αν αρχίζεις άλλαξε το ένα, άλλαξε το άλλο θα φτάσεις σε πόσα που κοστίζει μια καινούργια lelit.
Ως παθών να σου πω πως αν έχεις ρίξει νερό στο boiler όσο το καθάριζες φρόντισε να μείνει αρκετά στον ήλιο να στεγνώσει καλά. Σε μένα είχε μπει νερό μέσα στις αντιστάσεις,, παρόλο που την συναρμολογησα 2 μέρες μετά, όταν την άνοιγα μου έριχνε το ρελε ασφαλείας..

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Μάιος 09, 2020 4:15 pm

Έγινε το γυαλισμα θέλει λίγο ακόμα για να έρθει πρόσωπο γιατί έχει ενα μικρο ανεπαίσθητο αυλάκι εκεί που πατούσε η τσίμουχα... αλλά κι έτσι να μείνει δεν θα έχει πρόβλημα. Απλά επειδή θέλουμε να αγγίξουμε την τελειότητα θα το συνεχίσουμε και με ένα ακόμα πιο ψιλό γυαλοχαρτο κάπου έχω ένα 150άρι γιατί αυτό εδώ είναι με 100άρι

https://1drv.ms/u/s!AuEZMZ5_QXp3g_hoDFZ1IrzumeKiNw

Επόμενη ερώτηση είναι αν πιστεύετε ότι θέλει άλλη μια με dezcal ή να το αφήσω στην ησυχία του;

Ετοιμάζω βίντεο με το γδυσιμο και το πριν και μετά και θα το ανεβάσω όταν το έχω έτοιμο
kikos7 έγραψε:
Σάβ Μάιος 09, 2020 2:14 pm
Ως παθών να σου πω πως αν έχεις ρίξει νερό στο boiler όσο το καθάριζες φρόντισε να μείνει αρκετά στον ήλιο να στεγνώσει καλά. Σε μένα είχε μπει νερό μέσα στις αντιστάσεις,, παρόλο που την συναρμολογησα 2 μέρες μετά, όταν την άνοιγα μου έριχνε το ρελε ασφαλείας..
Δημήτρη θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου γιατί εννοείται πως έπεσε νερό. Ούτως ή άλλως περιμένω τσίμουχες έχω χρόνο.

Τέλος επειδή εχω κάνει λάθος κι χω ανοίξει 2 ίδια νηματα εδώ κι έξω στην γενική συζήτηση αν μπορεί κάποιος moderator ας τα ενώσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Ιουν 22, 2020 8:37 pm

Η αποκατάσταση ολοκληρώθηκε η μηχανή δουλεύει κανονικά, έγιναν και τα βίντεο, οπότε αν θέλετε τσεκάρετε παρακάτω, συζητάμε για άλατα, καθαρισμούς, τρίοδη και OPV κι αν λέμε και καμία... :censored: :priest:

Μέρος 1
https://www.youtube.com/watch?v=RsYS-qHkMVY

Μέρος 2
https://www.youtube.com/watch?v=0B2kpPgkqdg

Αν σας άρεσαν κάντε ένα :oneup: και Subscribe
γιατί έρχονται κι άλλα ετοιμάζω ένα σύντομο βίντεο για την OPV και σκέφτομαι και για PID αλλά θα το δω λίγο αργότερα αυτό
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Συντήρηση Gaggia Baby Dosata

Δημοσίευση από veba » Παρ Οκτ 02, 2020 5:56 pm

καλησπέρα

Το νερό στην έξοδο σωστά το μετράς. Δεν έχει όμως σταθερή θερμοκρασία , γιατί μπαίνει κρύο νερό και συγχρόνως ενεργοποιήτε και η αντίσταση. Πάντα στο τοίχωμα θα έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία μια και η αντίσταση είναι στο τοίχωμα και το αλουμίνιο έχει πάχος , με ότι συνεπάγετε αυτό.

Σε κατασκευές - πατέντες , για να περνάει η ώρα , έχουμε τοποθέτηση σε μηχανή παρόμοια με την δική σου, πλακετάκι
που ενεργοποιεί την αντίσταση πατώντας το κουμπί τις αντλίας.
Αυτό έχει και χρονικό και έλεγχο θερμοκρασίας, έτσι μετά από λίγο χρόνο ή συνεχίζει η αντίσταση να είναι αναμμένη από το pid ή απενεργοποιήστε από το πλακετάκι. Ετσι πιθανών έχουμε μικρότερη βύθιση της θερμοκρασίας. Οταν η αντίσταση ενεργοποιηθεί λόγο της μικρής ροής του νερού κατά την εκχύλιση έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας.
Όλα φυσικά είναι σε επίπεδο πειραματισμού.
Και στις επαγγελματικές μηχανές η θερμοκρασία έχει ανοδική τάση σε σχέση με τον χρόνο.

μπορούμε να καταγράψουμε τις μεταβολές θερμοκρασίας στην μηχανή σου έτσι ώστε να δείς σε γράφημα την διακύμανση.

Είναι μικρή εάν μετά την προθέρμανση βγάλεις καφέ που έχει μικρή ροή. Η αντίσταση από την στιγμή που ενεργοποιηθεί μπορεί και ανεβάζει την θερμοκρασία του νερού την ώρα τις εκχύλισης.


Στό Πέραμα είμαι απογεύματα, και τα Σαββατοκύριακα.
Αν σε βολεύει Σαββατοκύριακο όποιο θέλεις πίνουμε καφέ.

Απάντηση