Αυξημένη πίεση σε Lelit PL41em

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Αυξημένη πίεση σε Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Τρί Απρ 28, 2020 10:24 am

Είμαι κάτοχος μιας Lelit PL41em εδώ και 15 μήνες περίπου. Πρόσφατα παρατήρησα ότι η πίεση του νερού ανεβαίνει στα 11+ bar με το τυφλό καλαθάκι, όταν κάνω backflush. Επίσης, όταν εκχυλίζω καφέ η πίεση είναι πάνω από 9 bar, συνήθως 10 bar στο μανόμετρο.

Παλιότερα μετρούσα 10.5 bar με το τυφλό, άρα θα είχα 9 περίπου bar στην εκχύλιση.

Μπορεί να ξερυθμίστηκε η OPV ή χάλασε το μανόμετρο;

Και μια δεύτερη ερώτηση: Θέλω να ξεβιδώσω το shower screen για να δω αν θέλει καθάρισμα. Αν βγάλω τη βίδα που έχει στο κέντρο του τότε η τσιμούχα χαλάει και θα θέλει αλλαγή; Μην την πατήσω τώρα και δεν έχω ανταλλακτικό λαστιχάκι και μείνω χωρίς καφέ...

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αυξημένη πίεση σε Lelit PL41em

Δημοσίευση από agpol07 » Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am

brexei έγραψε:
Τρί Απρ 28, 2020 10:24 am
Και μια δεύτερη ερώτηση: Θέλω να ξεβιδώσω το shower screen για να δω αν θέλει καθάρισμα. Αν βγάλω τη βίδα που έχει στο κέντρο του τότε η τσιμούχα χαλάει και θα θέλει αλλαγή; Μην την πατήσω τώρα και δεν έχω ανταλλακτικό λαστιχάκι και μείνω χωρίς καφέ...
Εγώ που το έχω βγάλει κανά 2 φορές δεν είχα κάποιο θέμα. Δεν πρόκειται να χαλάσεις κάτι. Ό,τι βγαίνει ξαναμπαίνει χωρίς δυσκολία..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αυξημένη πίεση σε Lelit PL41em

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 28, 2020 11:45 am

Το πιο πιθανό είναι να απορυθμίστηκε η opv. Αν δεν βαριέσαι να την ανοίξεις για να τσεκάρεις άλατα κ υπολείμματα, βάλε το τυφλό και ξαναρύθμισέ την.
Η βίδα του shower δεν έχει συνήθως τσιμούχα. Πιο μέσα θα βρεις τα λάστιχα στεγανοποίησης.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυξημένη πίεση σε Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Τρί Απρ 28, 2020 12:15 pm

Οπότε μάλλον θα πρέπει να ανοιξω πάλι τη μηχανή... Ατυχία! Και την είχα ανοιξει 2-3 φορές την προηγούμενη εβδομάδα για να βάλω τη νέα οθόνη OLED και τα μετρητικά... (θα ανοιξω νεο νήμα σύντομα με φωτογραφίες και λεπτομέρειες).

Άλατα λογικά δεν πρεπει να έχει πιάσει. Βάζω νερό από φιλτρο αντιστροφης όσμωσης που έχουμε στο σπίτι και αν κρίνω από το βραστήρα που έχει βράσει πολλά κιλά νερού και δεν έχει πιάσει άλατα τότε λογικά θα είναι καθαρή και η μηχανή.

Και άλλη μια ερώτηση, αν γνωρίζετε: Με αυξημένη πίεση ο καφές θα βγαίνει χειρότερος; Πιο ξινός; Πιο πικρός; Γιατί τον τελευταίο καιρό μου αρέσει περισσότερο ο καφές που βγάζω. Πιθανότατα αυτό οφείλεται στο οτι αποκτάω εμπειρία ή στους καφέδες που δοκίμασα τώρα τελευταία (κυρίως blends από barista shop και round cup), αλλά θα μπορούσε να οφείλεται και στην αυξημένη πίεση ή αυτή θα χειροτέρευε τα πράγματα;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αυξημένη πίεση σε Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Μάιος 24, 2020 12:42 pm

Τελικά δεν έφταιγε η καημένη η opv...

Ανοίγοντας την καφετιέρα για να ρυθμίσω την πιεση παρατήρησα ότι το σωληνάκι επιστροφής του νερού ειχε διπλώσει λίγο μετά την opv λόγω του pid controller. Το ίσιωσα και έκλεισα προσεκτικά το καπάκι τραβώντας τα σωληνάκια ώστε να μη μένει καθόλου σωλήνα μέσα στην καφετιέρα και..... η πίεση επανήλθε στα 10 bar με το τυφλό!

Απάντηση