Σωστή ποσότητα για Cafiza 2?

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Σωστή ποσότητα για Cafiza 2?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Σάβ Μαρ 28, 2020 6:02 pm

Στα πλαίσια μιας σωστής συντήρησης πέρα από τα 2-3 bf που κάνω κάθε φορά μετά από τα καφεδάκια αλλά με απλό νερό, έκανα πρώτη φορά backflushing στην μηχανή (Lelit PL41EM) με Cafiza 2.

Η απορία μου αφορά την ποσότητα που πρέπει να βάζω. Στην συσκευασία γράφει ξεκάθαρα 3gr και τόσο έβαλα, απλά μου έκανε εντύπωση πως αν εξαιρέσεις το πρώτο από τα 5 backflush που πρέπει να γίνουν σε κανένα άλλο δεν είδα σαπουνάδες να πέφτουν στον δίσκο από την τρίοδη. Επίσης μετά το 5ο bf που έβγαλα το pf δεν είχε ίχνος σαπουνάδας μέσα.

Προσωπικά δεν έχω θέμα γιατί υποθέτω πως η πολύ σαπουνάδα είναι εξίσου πρόβλημα όπως και η λίγη και λογικά αυτοί που φτιάχνουν το Cafiza ξέρουν αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ.

Ευχαριστώ.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Σωστή ποσότητα για Cafiza 2?

Δημοσίευση από evaskal » Σάβ Μαρ 28, 2020 8:11 pm

3gr ή μια κουταλιά αν έχεις την ειδηκη βούρτσα της cafizza. Για πιο καλό αποτέλεσμα μπορείς να λιώνεις τη σκόνη με λίγο ζεστό νερό μέσα στο τυφλό καλαθάκι πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία. Σαπουναδες δεν πέφτουν πολλές πράγματι. Σε εμένα στα πρώτα 3, αλλά εξαρτάται κι από το πόσο το αφήνεις να δράσει ανάμεσα στα b-f, κι από το πόσο συχνά κάνεις καθαρισμό. Εντάξει δεν χρειάζεται να ανησυχείς τα πολλά φάρμακα δεν είναι και ότι καλύτερο κατά την γνώμη μου.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Σωστή ποσότητα για Cafiza 2?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Σάβ Μαρ 28, 2020 8:52 pm

evaskal έγραψε:
Σάβ Μαρ 28, 2020 8:11 pm
3gr ή μια κουταλιά αν έχεις την ειδηκη βούρτσα της cafizza. Για πιο καλό αποτέλεσμα μπορείς να λιώνεις τη σκόνη με λίγο ζεστό νερό μέσα στο τυφλό καλαθάκι πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία. Σαπουναδες δεν πέφτουν πολλές πράγματι. Σε εμένα στα πρώτα 3, αλλά εξαρτάται κι από το πόσο το αφήνεις να δράσει ανάμεσα στα b-f, κι από το πόσο συχνά κάνεις καθαρισμό. Εντάξει δεν χρειάζεται να ανησυχείς τα πολλά φάρμακα δεν είναι και ότι καλύτερο κατά την γνώμη μου.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Όπως είπα αν τα 3gr είναι σωστά δεν έχω κανένα θέμα να βάζω τόσα. Ο λόγος είναι καθαρά ψυχολογικός, βλέποντας περισσότερες σαπουνάδες μέχρι πχ την τρίτη φορά θα ένιωθα καλύτερα ότι γίνεται σωστά η δουλειά.

Ανάμεσα στα b-f όντως το αφήνω 1-2 λεπτά για να του δώσω τον χρόνο να δουλέψει, δεν ξέρω αν κακώς το αφήνω τόσο... :a014:

nitse
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 12:35 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Pl41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: Σωστή ποσότητα για Cafiza 2?

Δημοσίευση από nitse » Πέμ Μάιος 28, 2020 12:49 am

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Μετά το bf με cafiza πετάτε τον πρώτο καφέ όπως στις καφετέριες;

Απάντηση