Προβολή σε μηχανή krups

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
kalmichalis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 2:20 pm

Προβολή σε μηχανή krups

Δημοσίευση από kalmichalis » Τρί Μαρ 17, 2020 2:25 pm

Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου μια μηχανή krups η οποία δούλευε μια χαρά και παρατήρησα ότι η ποσότητα που επιλέγω να βγει δεν ανταποκρίνεται στο επιλεχθέν. Δηλαδή βάζω 50ml και βγάζει 40 βαω 100ml και βγάζει 80 καμία συμβουλή.? Κάνω πλυσεις και συντήρηση κανονικά. Η μηχανή είναι η ΕΑ815

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Προβολή σε μηχανή krups

Δημοσίευση από vsiorikis » Σάβ Μάιος 09, 2020 12:43 am

Πρέπει να κάνεις αφαλάτωση. Έχεις κάνει ποτέ; Άσχετα αν στο ζητάει η μηχανή;

kalmichalis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 2:20 pm

Re: Προβολή σε μηχανή krups

Δημοσίευση από kalmichalis » Τρί Μάιος 12, 2020 12:08 am

Ναι έχω κάνει αν εννοείς αυτό με το χάπι

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Προβολή σε μηχανή krups

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Ιουν 22, 2020 9:09 pm

kalmichalis έγραψε:
Τρί Μάιος 12, 2020 12:08 am
Ναι έχω κάνει αν εννοείς αυτό με το χάπι
Όχι φίλε δεν δυστυχώς δεν εννοώ αυτό. Το χάπι είναι για το καθαρισμό των ελαιών του καφέ, κάτι σαν το backflush στις χειροκίνητες. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να γεμίσεις το δοχείο με το αφαλατικο της Krups F054 αν δεν έχεις τότε, 1/3 λευκό ξύδι και 2/3 νερό. Τρέχεις συνεχόμενα καφεδάκια (εννοείται έχεις αφαιρέσει τους κόκκους) μέχρι να καταναλώσεις την μισή ποσότητα και σβήνεις τη μηχανή. Μετά από 20-30 λεπτά ανάβεις και τρέχεις το υπόλοιπο. Μετά κάνεις μια εκπλυση με ένα ολόκληρο δοχείο καθαρο νερό και λογικά θα δεις την καφετιερα σου να ξαναβγαζει τις ποσότητες που έβγαζε παλιά.

Το κακό με αυτές τις αυτόματες είναι ότι ενώ όλα τα ζητούν βάσει προγράμματος αυτόματα, την αφαλάτωση την ζητούν μόνο αν φτιάχνεις πολλά Cappuccino ή ζεστό νερό, που μάλλον όπως κι εγώ δεν κάνεις πολλά από αυτά, οπότε η χειροκίνητη αφαλάτωση είναι μονόδρομος.

Ελπίζω να σε βοήθησα
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

kalmichalis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 2:20 pm

Re: Προβολή σε μηχανή krups

Δημοσίευση από kalmichalis » Δευ Ιουν 22, 2020 9:11 pm

Ευχαριστώ πολύ

Απάντηση