Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
MrCoffeeBean
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2020 8:10 am

Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από MrCoffeeBean » Τετ Μαρ 11, 2020 8:32 am

Χαιρετώ όλα τα μέλη. Έχω τη μηχανή του θέματος και παρουσιάζει διαρροή νερού γύρω από το portafilter. Πήγα τη μηχανή στην Eurogat για επισκευή και αλλάχτηκε η φλάτζα, ωστόσο το πρόβλημα παραμένει. Σε τηλεφώνημά μου μου είπαν ότι φταίει το κάτω μέρος του μπόιλερ το οποίο είναι ακριβό και γι' αυτό δεν αλλάχτηκε (!). Όταν ρώτησα γιατί δεν ενημερώθηκα σχετικά αφού είχα πληρώσει και το κόστος της διάγνωσης ...σιωπή.
Έχει κανένα μέλος παρόμοια εμπειρία από την εν λόγω μηχανή; Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστο σέρβις για επισκευή; Είναι όντως τόσο ακριβό το συγκεκριμένο ανταλλακτικό που καθιστά ασύμφορη τη μηχανή μου ηλικίας μόλις 3 ετών;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 11, 2020 9:20 am

Τα γνωστά τρελά του service της eurogat.
Πρέπει να την δει ένα σοβαρό service.
Υπάρχει και ένα μέλος εδώ που ασχολείται.

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από kspyr » Τετ Μαρ 11, 2020 10:13 am

Προφανώς είναι η γνωστή φθορά στις ηλίθιες πλαστικές πατούρες του γκρουπ που αχρηστεύει όλο το εξάρτημα:
https://www.antonisloumidis.gr/product/ ... 11005079-/
Όντως αδικαιολόγητα ακριβό, αλλά δε χρειάζεται και σέρβις αντιπροσωπείας για να αλλάξει. Μπορείς και μόνος σου με ένα σταυροκατσάβιδο και μια καστάνια με προέκταση και μύτες άλεν. Με την ίδια διαδικασία που αλλάζεις φλάντζα αλλάζεις και αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=GBC7IOaWs68

MrCoffeeBean
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2020 8:10 am

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από MrCoffeeBean » Τετ Μαρ 11, 2020 3:47 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς έχω δύο αριστερά χέρια και φοβάμαι να ανοίξω τη μηχανή. Ποιο μέλος ασχολείται;

jimbean
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic PID
Μύλος:: ascaso i1 steel
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από jimbean » Παρ Μαρ 13, 2020 11:02 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 9:20 am
Τα γνωστά τρελά του service της eurogat.
Πρέπει να την δει ένα σοβαρό service.
Υπάρχει και ένα μέλος εδώ που ασχολείται.
Ένα τμήμα service που στελεχώνεται από τουλάχιστον 2 μηχανολόγους δεν νομίζω να μπορείς να το θεωρήσεις μη σοβαρό. Τεσπά θα έχεις τα συμφέροντά σου για να το λες..

jimbean
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic PID
Μύλος:: ascaso i1 steel
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από jimbean » Παρ Μαρ 13, 2020 11:12 pm

MrCoffeeBean έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 8:32 am
Χαιρετώ όλα τα μέλη. Έχω τη μηχανή του θέματος και παρουσιάζει διαρροή νερού γύρω από το portafilter. Πήγα τη μηχανή στην Eurogat για επισκευή και αλλάχτηκε η φλάτζα, ωστόσο το πρόβλημα παραμένει. Σε τηλεφώνημά μου μου είπαν ότι φταίει το κάτω μέρος του μπόιλερ το οποίο είναι ακριβό και γι' αυτό δεν αλλάχτηκε (!). Όταν ρώτησα γιατί δεν ενημερώθηκα σχετικά αφού είχα πληρώσει και το κόστος της διάγνωσης ...σιωπή.
Έχει κανένα μέλος παρόμοια εμπειρία από την εν λόγω μηχανή; Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστο σέρβις για επισκευή; Είναι όντως τόσο ακριβό το συγκεκριμένο ανταλλακτικό που καθιστά ασύμφορη τη μηχανή μου ηλικίας μόλις 3 ετών;
Έχει πολλές φορές και σε αλλά θέματα αποδειχθεί πως η στάση της αντιπροσωπείας είναι σωστή σε σχέση με τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν. Αν διαβάσεις και άλλα thread θα δεις πως η αναζήτηση φθηνών λύσεων όσον αφορά το service στο τέλος κατέληξε σε πεταμένα λεφτά. Αυτού του τύπου οι μηχανές έχουν βλάβη μετά από καιρό σε 3 σημεία, στη φλάντζα που ήδη σου αλλάξανε, το κάτω μέρος του μποιλερ και στο κλείστρο. Το τι θα κάνει την μηχανή καινούργια δεν μπορεί να απαντηθεί εξ αποστάσεως, πρέπει να την ελέγξει κάποιος που έχει εμπειρία. Αν αυτή τη στιγμή η μηχανή είναι λειτουργική και χρειάζεται απλά περισσότερο σφίξιμο το κλείστρο αστην μέχρι να εξαντληθεί το κάτω μέρος του μποιλερ. Μετά βλέπεις πως θα κινηθείς

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μαρ 14, 2020 5:34 am

jimbean έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:02 pm
Artisti έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 9:20 am
Τα γνωστά τρελά του service της eurogat.
Πρέπει να την δει ένα σοβαρό service.
Υπάρχει και ένα μέλος εδώ που ασχολείται.
Ένα τμήμα service που στελεχώνεται από τουλάχιστον 2 μηχανολόγους δεν νομίζω να μπορείς να το θεωρήσεις μη σοβαρό. Τεσπά θα έχεις τα συμφέροντά σου για να το λες..
Το ίδιο θα έλεγα για εσένα και για την γνώση σου για τους "μηχανολόγους"
Ένα απλό search να έκανες στο φόρουμ με το eurogat θα έβλεπες πόσα προβλήματα έχει δημιουργήσει στους κατόχους το service με τους "μηχανολόγους"
Αλλά φαίνεται πόσο χθεσινός είσαι και που το πας στο τέλος...

jimbean
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic PID
Μύλος:: ascaso i1 steel
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από jimbean » Δευ Μαρ 16, 2020 9:19 pm

Artisti έγραψε:
Σάβ Μαρ 14, 2020 5:34 am
jimbean έγραψε:
Παρ Μαρ 13, 2020 11:02 pm
Artisti έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 9:20 am
Τα γνωστά τρελά του service της eurogat.
Πρέπει να την δει ένα σοβαρό service.
Υπάρχει και ένα μέλος εδώ που ασχολείται.
Ένα τμήμα service που στελεχώνεται από τουλάχιστον 2 μηχανολόγους δεν νομίζω να μπορείς να το θεωρήσεις μη σοβαρό. Τεσπά θα έχεις τα συμφέροντά σου για να το λες..
Το ίδιο θα έλεγα για εσένα και για την γνώση σου για τους "μηχανολόγους"
Ένα απλό search να έκανες στο φόρουμ με το eurogat θα έβλεπες πόσα προβλήματα έχει δημιουργήσει στους κατόχους το service με τους "μηχανολόγους"
Αλλά φαίνεται πόσο χθεσινός είσαι και που το πας στο τέλος...

Δεν έχω πρόβλημα να με χαρακτηρίσεις όπως θέλεις, σχετικά με το "χθεσινος" όμως, να σου πω ότι είμαι Μηχανολόγος μηχανικός Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου με αρκετή εμπειρία σε μηχανήματα και βλάβες.
Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Εύχομαι υγεία σε όλους σε αυτή την δύσκολη περίοδο.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μαρ 16, 2020 11:20 pm

Και μόνο η ταύτιση σου με το. Troll από κάτω θα έπρεπε να σε προβληματίζει.
Κατά τα άλλα δεν βλέπω τί σχέση σχέση έχει η επαγγελματική σου ιδιώτητα με τα προβλήματα που έχουν αναφέρει οι πελάτες της Eurogat για το service της.
Και αν όλα στο service της τα κάνουν μηχανολόγοι μέχρι και να αλλάζουν λάστιχα στο group της Classic και όχι μαστόρια όπως νόμιζε μια χημικός που την καταταλαιπώρησαν εκείνη και μαζί και εμάς που συμπάσχαμε μαζί της τότε πρέπει να αμφιβάλλουμε και για την επάρκεια κάποιων αποφοίτων.
Επίσης δεν έχω καμία εκτίμηση σε μηχανολόγους που δημοσιεύουν άθλια υπονοούμενα χωρίς να μπουν καν στο κόπο να ψάξουν το ζήτημα από όλες τις πλευρές.
Για αυτό και η στήριξη σου από το σεσημασμένο troll δεν με προβληματίζει καθόλου...

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Classic lsb πρόβλημα

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Μαρ 18, 2020 12:00 am

MrCoffeeBean έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 8:32 am
Χαιρετώ όλα τα μέλη. Έχω τη μηχανή του θέματος και παρουσιάζει διαρροή νερού γύρω από το portafilter. Πήγα τη μηχανή στην Eurogat για επισκευή και αλλάχτηκε η φλάτζα, ωστόσο το πρόβλημα παραμένει. Σε τηλεφώνημά μου μου είπαν ότι φταίει το κάτω μέρος του μπόιλερ το οποίο είναι ακριβό και γι' αυτό δεν αλλάχτηκε (!). Όταν ρώτησα γιατί δεν ενημερώθηκα σχετικά αφού είχα πληρώσει και το κόστος της διάγνωσης ...σιωπή.
Έχει κανένα μέλος παρόμοια εμπειρία από την εν λόγω μηχανή; Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστο σέρβις για επισκευή; Είναι όντως τόσο ακριβό το συγκεκριμένο ανταλλακτικό που καθιστά ασύμφορη τη μηχανή μου ηλικίας μόλις 3 ετών;
Αν δεν κανω λαθος η μηχανή σου κοστίζει καινούργια 120 όποτε ένα αντάλακτικο συν εργατικά που θα κόστιζαν συνολικά πάνω από 60 κρίνεται ασύμφορη. Από την άλλη θα έπρεπε να σε ενημερώσουν για αυτή τη επιλογή.
Εγω επισκέπτομαι την εταιρεία αλλά ευτυχώς μπορώ και τα κανω όλα μόνος όποτε ζητάω μόνο ανταλακτικα.
Εάν η διαρροή η οποία φαντάζομαι ότι είναι μικρή, δεν πέφτει μέσα στο φλυτζάνι στην θέση σου δεν θα την έφτιαχνα.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση