Βάψιμο μεταλλικής βάσης baby class

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
S3irios
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 2:24 pm
Όνομα: Βαγγελης
Μηχανή:: Gaggia Baby Class 06
Μύλος:: Συντομα
Οι καφέδες μου:: Συντομα και αυτοι
Τοποθεσία: Γερακας
Επικοινωνία:

Βάψιμο μεταλλικής βάσης baby class

Δημοσίευση από S3irios » Πέμ Φεβ 13, 2020 1:45 am

Η μηχανή που πήρα πρέπει να μην καθαριζοταν από τα νερά στη βάση και το μέταλλο έχει διαβρωθεί αρκετά. Από κάτω έχει φούσκωσει κιόλας σε σημεία.
Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια είχε ξύσει το αφερουμενο συρταρακι γιατί έφευγε η μπογιά. Επιφανειακά από πάνω είναι λείο οπότε σκεφτόμουν να το βάψω.

Σκεφτόμουν για ξαναπερασμα τρίψιμο με ψιλό, ασταρι αλουμινίου,ξανατριψιμο και βάψιμο μεταλλικό χρώμα αυτοκινήτου. Δεν ξέρω πόσο αντοχή θα έχει στα ζεστά απόνερα και μήπως ταλαιπωρηθω τσάμπα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Βάψιμο μεταλλικής βάσης baby class

Δημοσίευση από xristos636 » Τρί Φεβ 25, 2020 2:45 pm

Καλησπέρα,
μιας και με ενδιαφέρει το θέμα γενικά και για μα μην ανοίγω καινούργιο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω σε μηχανές που έχει γρατζουνιστεί η επίστρωση του αλουμινίου, μπορούμε να περάσουμε από πάνω κάτι για να μειωθούν χωρίς να καταστρέψουμε τη μηχανή; υπάρχει κάποιο υλικό και εάν ναι ποιο ακριβώς; είμαι άσχετος τελείως από αυτά οπότε έχω μαύρα μεσάνυχτα. Γρατζούνησα τη μηχανή μου καθαρίζοντας την με πιο σκληρό βούρτσισμα από όσο έπρεπε και δεν αντέχω να την βλέπω έτσι. Ευχαριστώ

rafael
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2015 2:08 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Lelit Fred
Οι καφέδες μου:: Lavazza Tierra - Dimello Cento
Τοποθεσία: Αγρίνιο

Re: Βάψιμο μεταλλικής βάσης baby class

Δημοσίευση από rafael » Κυρ Μαρ 08, 2020 3:31 pm

S3irios έγραψε:
Πέμ Φεβ 13, 2020 1:45 am
Η μηχανή που πήρα πρέπει να μην καθαριζοταν από τα νερά στη βάση και το μέταλλο έχει διαβρωθεί αρκετά. Από κάτω έχει φούσκωσει κιόλας σε σημεία.
Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια είχε ξύσει το αφερουμενο συρταρακι γιατί έφευγε η μπογιά. Επιφανειακά από πάνω είναι λείο οπότε σκεφτόμουν να το βάψω.

Σκεφτόμουν για ξαναπερασμα τρίψιμο με ψιλό, ασταρι αλουμινίου,ξανατριψιμο και βάψιμο μεταλλικό χρώμα αυτοκινήτου. Δεν ξέρω πόσο αντοχή θα έχει στα ζεστά απόνερα και μήπως ταλαιπωρηθω τσάμπα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Καλησπέρα,
Έχω το ίδιο πρόβλημα με τη βάση και βρήκα αυτό το νήμα: http://www.gaggiausersgroup.com/index.php?topic=376.0, οπότε έχω ήδη καθαρίσει/τρίψει με γυαλόχαρτο τα 2 εξαρτήματα και θα τα βάψω με σπρέι.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι από που προέρχεται το νερό στο κάτω μέρος της μηχανής... :a014:

ultra
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 8:44 pm
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: GAGGIA BABY CLASS
Μύλος:: ASCASSO i2 MINI
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βάψιμο μεταλλικής βάσης baby class

Δημοσίευση από ultra » Κυρ Μαρ 08, 2020 4:13 pm

Μπορείς να ρωτήσεις αν κάπου κοντά σου έχει μαγαζί με άμμοβολη. Το καθαρίζει εξαιρετικά και μετά είναι έτοιμο για βάψιμο.

gvoi
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 10:57 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
2η Μηχανή:: Illy francis X 7.1
Μύλος:: K3 Touch
2ος Μύλος:: Porlex Tall

Re: Βάψιμο μεταλλικής βάσης baby class

Δημοσίευση από gvoi » Κυρ Φεβ 21, 2021 11:24 pm

Μετά από ένα χρόνο απαντώ δυστυχώς. Έβγαλα και εγώ την βάση και το δισκάκι και τα έτριψα με γυαλόχαρτο και σβουράκι, μέχρι που έφυγε όλο το φουσκωμένο χρώμα και η σκουριά. Μετά απλώς πέρασα διάφανο βερνίκι για σίδερα. Το μόνο πρόβλημα ότι μύριζε 4-5 μέρες. Μόλις στέγνωσε καλά απλά τα ξαναέβαλα στη θέση τους. Όλα αυτά πριν 1,5 χρόνο και ακόμα δεν έχει πάθει τίποτα.

Απάντηση