Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από mplevris » Τρί Ιαν 14, 2020 12:41 am

Γεια σας
Από το πρωί σήμερα ,όταν πατάω το κουμπί για να κάνω εσπρέσσο στην bezzera bz99s , παρατηρώ ότι όταν περάσουν τα πρώτα 7 με 8 δεύτερα και αρχίζει να βγαίνει ο καφές τρέχει νερό στο πιατάκι από την έξοδο της τριοδης και όταν πατάω το κουμπί για να σταματήσει η εκχύλιση μετά το τέλος της παρασκευής του καφέ δεν ακούω το σκάσιμο που άκουγα πριν από την τρίοδη βαλβίδα εκτόνωσης, συνεχίζει όμως να βγάζει νερό και το puck βγαίνει στεγνό και σε ένα κομμάτι
Έλυσα και καθάρισα την βαλβίδα και είπα να κάνω και backflush για να δω πως δουλεύει
Βάζω λοιπόν το τυφλό πατάω για 5 δεύτερα το κουμπί αλλά δυστυχώς δεν ακούω τη βαλβίδα να εκτονώνεται. Στρίβω σιγά σιγά το πορταφιλτερ προς τα αριστερά και γίνεται η εκτόνωση. Δοκιμάζω ξανά στα 4 δευτερόλεπτα γίνεται κανονικά η εκτόνωση σε μεγαλύτερο χρόνο τίποτα, πρέπει να στρίβω το πορταφιλτερ λίγο αριστερά για να εκτονωθεί
Έβαλα cafiza και προσπάθησα εκεί δεν εκτονώνεται καν την πρώτη φορά, με αποτέλεσμα να έχω την 'μικροέκρηξη" του πορταφιλτερ και να κάνω το τοπίο άχρηστο (ευτυχώς έλειπε η νοικοκυρά)
Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από mplevris » Τετ Ιαν 15, 2020 4:45 pm

Η μηχανή τελικά μάλλον παρέδωσε πνεύμα
Μόλις ζεσταθεί βγάζει μόνη της νερό από το γκρουπ σε μικρή ποσότητα και αν προσπαθήσω να πατήσω το κουμπί για να βγάλω εσπρέσσο ρίχνει την ασφάλεια του ρεύματος, προφανώς λόγω διαρροής ρεύματος
Αύριο πάμε για σέρβις

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Ιαν 15, 2020 4:59 pm

Για να δουλέψεις επάνω σε αυτήν την μηχανή επισκευαστικά πρέπει να έχεις πλήρη κατανόηση της λειτουργίας της αλλά κυρίως τους κανόνες ασφαλειας όταν επισκευάζεις κάτι με τον δύσκολο συνδυασμό του ρεύματος - πίεσης - θερμοκρασίας. Πρέπει να την πας σε επαγγελματία προφανώς.
Να ξέρεις όμως ότι αυτή η μηχανή μπορεί να επισκευαστεί στα πάντα και μάλιστα σχετικά φθηνά.
Από τα λίγα που αναφέρεις η opv και η τρίοδη βαλβίδα αντιμετωπίζουν θεματάκια. Το ξέρεις ότι η opv έχει και σύστημα αντεπίστροφης? Μήπως το πείραξες? Καλύτερα όμως να την πας κάπου. Ειδικά αν ρίχνει την ασφάλεια ... μακριά τα χέρια.
Έχεις πμ
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

mopremme
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:54 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: sette 270
Οι καφέδες μου:: Exo's,Taresso,Taf

Re: Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από mopremme » Τετ Φεβ 19, 2020 11:41 am

Καλημέρα!
Αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα σε gaggia baby twin. Ξεκινάω να κάνω καφέ και ενώ αρχίζει να τρέχει κανονικά μετά από 15 δευτερόλεπτα πχ αρχίζει και ανοιγοκλείνει η τρίοδη .Όταν λέω ανοιγοκλείνει εννοώ ότι κόβει την παροχή στο γκρουπ και συνεχίζει να ανεβάζει πίεση μέσα στο μπόιλερ χωρίς να ανοίγει την εξαγωγή για τα απόνερα. Επίσης αν δοκιμάσω και χωρίς καφέ καμιά φορά το κάνει και από την αρχή,δηλαδή πατάω να τρέξει νερό ,δεν τρέχει καθόλου από το γκρουπ και αρχίζει να ανεβάζει πίεση στο μπόιλερ την οποία εκτονώνω ανοίγοντας την βάνα νερού/ατμού. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη καθώς και αν έχετε υπόψιν κάποιο μαγαζί για σέρβις που να επισκευάζει τροποποιημένες μηχανές γιατί αυτή φοράει pid κτλ.

mopremme
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:54 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: sette 270
Οι καφέδες μου:: Exo's,Taresso,Taf

Re: Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από mopremme » Τετ Φεβ 19, 2020 5:08 pm

Update: Όσο η μηχανή είναι ζεστή ,όταν πατάω να τρέξει νερό ανοίγει η αντλία ανεβάζοντας πίεση μόνο στο μπόιλερ χωρίς να ανοίγει η τρίοδη για να τρέξει νερό από το γκρουπ. Όταν αφήσω την μηχανή να κρυώσει ,την ανοίξω και πατήσω αμέσως να τρέξει νερό αυτό τρέχει κανονικά από το γκρουπ αφού η τρίοδη ανοίγει κάνοντας και τον χαρακτηριστικό ήχο. Δηλαδή με ζεστή μηχανή η τρίοδη δεν ανοίγει ενώ με κρύα ,ανοίγει. Κάποιος να μου δώσει τα φώτα του παρακαλω... :a058:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 19, 2020 5:13 pm

Η τρίοδη ανοίγει για να αποσυμπιέσει την εγκλωβισμένη πίεση στο καλάθι, επομένως ανοίγει είτε με τον τερματισμό μιας εκχύλισης είτε όταν κάνεις backflush με τυφλό. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι προβληματική, την λύνεις και την καθαρίζεις ή την αντικαθιστάς.

edit. Όταν λέω "ανοίγει" εννοώ η διαδρομή προς το drip tray. Ρίξε μια ματιά στο post εδώ στη μέση της σελίδας.

mopremme
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:54 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: sette 270
Οι καφέδες μου:: Exo's,Taresso,Taf

Re: Πρόβλημα με την τρίοδη βαλβίδα;

Δημοσίευση από mopremme » Πέμ Φεβ 20, 2020 9:56 am

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άνοιξα την μηχανή τώρα αλλά γίνεται ένας μικρός χαμός από καλώδια και μιας και την πήρα έτοιμη με τα mod δεν νιώθω τόσο σίγουρος ως προς το να την φτιάξω μόνος μου,οπότε θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το μέλος veba που είδα ότι επισκευάζει μηχανές.

Απάντηση