περί καθαρισμού μηχανής

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
stv

περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από stv » Παρ Φεβ 19, 2010 9:31 am

έχοντας δουλέψει από τότε που ήμουν φοιτητής και στην Ελλάδα αλλά και εκτός ως μπαρίστας σε διάφορες καφετέριες μου είχε κάνει εντύπωση οτι στις οικιακές μηχανές espresso δεν υπάρχει το τυφλό φίλτρο για τον καθαρισμό της μηχανής! Αυτή τη στιγμή έχω μια delonghi BCO261B και παλαιότερα είχα κάποια άλλη την μάρκα της οποίας δεν θυμάμαι. Σύμφωνα με τις οδηγίες καθαρισμού κάθε 500 - 600 καφέδες πρέπει να ξεβιδωθεί η υποδοχή του φίλτρου, να αφαιρεθεί το μεταλλικό καπάκι με πόρους, το οποίο πρέπει να πλυθεί προκειμένου να ανοίξουν ξανά όλοι οι πόροι. Την διαδικασία αυτή την έχω ακολουθήσει 2 φορές αλλά την τρίτη φορά που επίχρυσα να καθαρίσω την μηχανή μου ανακάλυψα πως η η κεφαλή της βίδας είχε χαλάσει και ήταν αδύνατον να ξεβιδωθεί με οποιοδήποτε κατσαβίδι.
Παράτησα τις προσπάθειες εφόσον έχω βάλει και στο μάτι την gaggia evolution απλώς άφηνα να τρέξει κάθε μέρα άφθονο νερό και καθάριζα εξωτερικά την υποδοχή του φίλτρου πριν κλείσω την μηχανή. όμως η νέα μηχανή θα αργήσει απο ότι φαίνεται και ο καφές είναι καθημερινή ανάγκη.
ΤΟ μόνο που με βόλευε για να βουλώσω ικανοποιητικά το φίλτρο έτσι ώστε να γίνει τυφλό (να μην αφήνει δηλαδή νερό να τρέξει) είναι τα κέρματα των 5 δολαρίων χονγκ κόνγκ. Τα κέρματα αυτά είναι μεγάλα και χοντρά. Αφού τα καυτηρίασα και τα άφησα σε οινόπνευμα για ένα βράδυ τέσσερα τέτοια κέρματα, τα έβαλα στο φίλτρο και το τοποθέτησα στην μηχανή και άνοιξα τον διακόπτει της μηχανής για 2 λεπτά ακριβώς. Η μηχανή έκανε τον χαρακτηριστικό ήχο αλλά νερό δεν έτρεχε από το φίλτρο παρά μόνο κάποιες ελάχιστες σταγόνες.
Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Η μηχανή φαίνεται να δουλεύει καλύτερα. η πίεση του νερού άνοιξε τους κλειστούς πόρους από το μεταλλικό καπάκι της βάσης του φίλτρου! Άρα θα την βγάλω για λίγο καιρό ακόμα με την μηχανή αυτή :)

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από Alex_Under » Παρ Φεβ 19, 2010 10:02 am

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι το back-flushing γίνεται μόνο όταν η μηχανή έχει την λεγόμενη Solenoid 3 way Valves, βαλβίδα δηλαδή με εκτόνωση. Και κάτι τέτοιο πάλι αν δεν απατόμαι έχουν μόνο "κάποιες" μηχανές και όχι όλες (σίγουρα όχι οι DeLonghi).
Διάβασε εκεί που λέει για Solenoid 3 way Valves
http://www.coffeeco.com.au/articles/july2002.html

Οπότε να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός αν πάς να κάνεις back-flushing χωρίς να είσαι σίγουρος. Μπορεί να κάψεις στην καλύτερη καμιά αντλία ή στην χειρότερη................ μπαμ. :o
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!


Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από Alex_Under » Παρ Φεβ 19, 2010 10:44 am

Δες και εδώ
http://www.wholelattelove.com/articles.cfm?articleid=10
Backflushing can only be done with machines that have a three-way valve. The three-way valve is a small valve that opens up and releases the water pressure off of the coffee and deposits it into the drip tray when the brewing process is complete.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

stv

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από stv » Παρ Φεβ 19, 2010 11:01 am

Alex είσαι φοβερός! Αλλά τελικά να πάρει κανείς οικιακή μηχανή με three-way valves ή όχι; σύμφωνα με το λινκ που έδωσες λίγες έχουν κάτι τέτοιο και η gaggia evolution που έχω βάλει στο μάτι όχι. και συμβουλεύει την διαδικασία μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και όχι σε καθημερινή βάση, όπως γίνεται στις επαγγελματικές, θα μου πείς πόσους καφέδες κάνω εγώ στο σπίτι και πόσους ο επαγγελματίας, αλλά πάλι όταν κρυώσει η μηχανή τα υπολείμματα του καφέ δεν φεύγουν τόσο εύκολα. Εγώ πάντα αφήνω να τρέξει άφθονο νερό και καθαρίζω την βάση όσο μπορώ με ένα πανάκι, αν δεν έχω χρόνο προτιμώ να αφήσω την μηχανή ανοιχτή παρά να την αφήσω να κρυώσει και να την καθαρίσω αργότερα!
Εσεις παιδιά πως καθαρίζεται τις μηχανές σας και κάθε πότε;

mx1001

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 12:57 pm

stv έγραψε:...Την διαδικασία αυτή την έχω ακολουθήσει 2 φορές αλλά την τρίτη φορά που επίχρυσα να καθαρίσω την μηχανή μου ανακάλυψα πως η η κεφαλή της βίδας είχε χαλάσει και ήταν αδύνατον να ξεβιδωθεί με οποιοδήποτε κατσαβίδι.
Ειναι η βίδα που κρατούσε το σύστημα που έσπασε στην United (βλ σχετικο thread) . Μου το επισκεύασαν σε 4 εργάσιμες . Η Delonghi πιστεύω θα έχει και αυτή αξιόλογο service . Το ενδεχόμενο να αλλαξεις την βιδούλα δεν παίζει ? !.

stv

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από stv » Παρ Φεβ 19, 2010 1:03 pm

έχει χαλάσει η κεφαλή της βίδας, δεν υπάρχει τρόπος να τοποθετήσω οποιοδήποτε στραβοκατσάβιδο ή και ίσιο κατσαβίδι για να την ξεβιδώσω, δεν νομίζω πως διορθώνεται πια, εάν υπήρχε τρόπος να την ξεβιδώσω θα το έκανα και θα αντικαθιστούσα την βίδα με άλλη! Δεν ξέρω τί θα μπορούσε να κάνει το service σε αυτή την περίπτωση!

mx1001

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 1:05 pm

stv έγραψε:Δεν ξέρω τί θα μπορούσε να κάνει το service σε αυτή την περίπτωση!
Εσενα τι σε νοιαζει ? ... και πολλα εκανες . Ρωτα εαν γινεται και ΠΟΣΟ θα κοστίσει . Αν αξίζει τα έξοδα κάντο , και πάρε και μια βίδα καβάντζα. Γιατί να καταθέτουμε τα όπλα τόσο εύκολα ?.

Αντε και να δούμε και καμια φωτογραφιση από Delonghi . Ειδα μια πρόσφατα και είμαι πολύ περίεργος . Το pf ξερεις εάν είναι presurized και με ποια μέθοδο ? (με την μεθοδο μικροσκοπικής οπής , ή βλαβίδας με ελατήριο ?) .

stv

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από stv » Παρ Φεβ 19, 2010 1:30 pm

mx1001 έγραψε:
stv έγραψε:Δεν ξέρω τί θα μπορούσε να κάνει το service σε αυτή την περίπτωση!
Εσενα τι σε νοιαζει ? ... και πολλα εκανες . Ρωτα εαν γινεται και ΠΟΣΟ θα κοστίσει . Αν αξίζει τα έξοδα κάντο , και πάρε και μια βίδα καβάντζα. Γιατί να καταθέτουμε τα όπλα τόσο εύκολα ?.

Αντε και να δούμε και καμια φωτογραφιση από Delonghi . Ειδα μια πρόσφατα και είμαι πολύ περίεργος . Το pf ξερεις εάν είναι presurized και με ποια μέθοδο ? (με την μεθοδο μικροσκοπικής οπής , ή βλαβίδας με ελατήριο ?) .
με την delonghi είμαι πολύ ευχαριστημένος, ούτε εγώ δεν το περίμενα, άλλωστε ζώ στο hong kong και γενικά στην ασία οι άνθρωποι δεν πίνουν καφέ και δεν ξέρουν από καφε! εδώ υπάρχει μόνο μερικά starbucks και το pacific coffee που είναι αντίγραφο των starbucks και ο ένας συναγωνίζεται με τον άλλο ποιος θα κάνει πιο χάλια καφέ! Γενικά έχω να πώ πολλές ιστορίες περί αναζήτησης καφέ σε πολλές πόλεις της ασίας !!!
σε αυτά τα πλαίσια η delonghi φτιάχνει τον καλύτερο καφέ που έχω πιει ποτέ στο hong kong 8-)
υπάρχει κάποια αντιπροσωπία της delonghi η οποία έχει κάποια τμήματα service αλλά ούτε το χρόνο έχω να ψάξω πως τι και πώς και εκτός αυτού πρόσφατα έμαθα πως υπάρχει και αντιπροσωπία της gaggia οπότε υπολογίζω μέχρι τον απρίλιο να αντικαταστήσω την delonghi!
τώρα το pf που λές πρέπει να εννοείς το φίλτρο φαντάζομαι (πρέπει να κάνουμε και ένα λεξικό ορολογιών σε αυτό το φόρουμ :idea: ) είναι με ελατήριο.
Τωρα για ότι αφορά την delonghi ή οδηγό για καλό καφέ στην ασία είμαι στην διάθεσή σας :)

mx1001

Re: περί καθαρισμού μηχανής

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 19, 2010 2:42 pm

stv έγραψε:Τωρα για ότι αφορά την delonghi ή οδηγό για καλό καφέ στην ασία είμαι στην διάθεσή σας :)
pf = PortaFilter (ναί είναι το φίλτρο) .
[off topic] Αμα ήμουν και εγώ Ασία το τελευταίο που θα σκεφτόμουν ήταν να επισκευασω espresso μηχανη :lol: Καλή συνέχεια στην αναζήτηση Gaggia !. Και παρτην και με το optional super duper crema system επι τοπου γιατί με τόση δυσκολία να βρεις καφέ ... θα πιείς μεγάλη πίκρα όταν θα πρωτοδείς τον πρώτο .

Απάντηση