Bezzera Unica – Βλάβη

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Sotisbill » Πέμ Σεπ 05, 2019 11:04 pm

Παιδιά εμένα μου έχει βγάλει ένδειξη Α2. Μπορείτε να με βοηθήσετε; η μηχανή δεν ζεσταίνει το νερό όσο θα έπρεπε. Ίσα που είναι χλιαρό.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Σεπ 06, 2019 10:32 am

Sotisbill έγραψε:
Πέμ Σεπ 05, 2019 11:04 pm
Παιδιά εμένα μου έχει βγάλει ένδειξη Α2. Μπορείτε να με βοηθήσετε; η μηχανή δεν ζεσταίνει το νερό όσο θα έπρεπε. Ίσα που είναι χλιαρό.
από που την έχεις αγοράσει, πήρες ένα τηλέφωνο τη KUDU ?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Sotisbill » Σάβ Σεπ 07, 2019 2:01 pm

Από kudu την αγόρασα πριν 4 χρόνια. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να την στείλω σε αυτούς. Εγώ βρίσκομαι Ρόδο και δεν ξέρω αν με συμφέρει το πάνε έλα μεταφορικα. Πάντως οι ίδιοι δεν μπορούν να με καθοδηγήσουν στο τι μπορεί να είναι για να το φτιάξω μόνος μου.Λεω να την ανοίξω μόνος μου να κάνω έναν έλεγχο. Και να αλλάξω έναν αισθητήρα θερμότητας όπως το παλικάρι παραπάνω.

Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Sotisbill » Τρί Οκτ 01, 2019 2:07 am

Τελικά αισθητήρας θερμότητας. Βγήκε μετρήθηκε και έδειχνε άπειρα ΚΩ. Παραγγελία από Δοϊκα τοποθετήθηκε και όλα καλά. Το μποιλερ πεντακάθαρο από άλατα. Το Best cup l κάνει καλά την δουλειά του το αλλάζω ανά 6μηνο. Τύλιξα και με αρμαφλεξ κι εγώ το μποιλερ αλλά τύπου ταινίας.Στην όλη επισκευή αυτό πού με δυσκόλεψε ήταν να ξεβιδωσω τα ρακορ. Άκουσαν πολλά μπινελίκια οι Ιταλοί!Η όλη επισκευή μου στοίχισε ένα 40αρι.αισθητηρας, κόλλα σπυρωματων, και το αρμαφλεξ. Τόσα θα πλήρωνα μόνο στο πάνε έλα την μηχανή από Ρόδο-Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από BasilTh » Τρί Οκτ 01, 2019 6:22 pm

Απ’ ότι φαίνεται , το συγκεκριμένο εξάρτημα αποτελεί την Αχίλλειο πτέρνα της Unica

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Μάιος 15, 2020 2:01 pm

.

Δεύτερη βλάβη στα δυόμισι χρόνια από την αγορά .

Αυτή την φορά νέκρωσε το PID .

Συνήθως κρατώ αναμμένη την μηχανή για μια – μιάμιση ώρα κάθε πρωί . Εξαιρετικά σπάνια υπερβαίνω αυτό το χρονικό διάστημα (μόνη εξαίρεση ,όταν την παρέλαβα , την άφησα ανοικτή για μια εβδομάδα , αδειάζοντας σύχνα το νερό του boiler ). Έτσι τις προάλλες μετά από 3-4 ώρες , αντικρίζω την οθόνη σβηστή ενώ ο διακόπτης ήταν στο ΟΝ και το λαμπάκι αναμμένο.

Η αντλία δούλευε κανονικά .

Η μηχανή ήταν σχετικά ζεστή αλλά η οθόνη δεν άναψε όσο και αν έπαιξα με το ON-OFF .Μετά από ώρες και αφού η μηχανή κρύωσε , πατώντας στο ΟΝ η οθόνη άναψε και άρχισε να συμπεριφέρεται φυσιολογικά ανεβάζοντας σταδιακά την θερμοκρασία μέχρι τους 90 βαθμούς όπου και έσβησε ξαφνικά .
Αυτή ήταν η τελευταία φορά που είδα την οθόνη αναμμένη .

Η μηχανή ανοίχτηκε , ελέγχθηκε ο συνήθης ύποπτος ( αισθητήρας θερμοκρασίας PID ) καθώς και το θερμικό του boiler (normal open). Επίσης ελέγχθηκαν και όλες οι ηλεκτρικές συνδέσεις . Όλα ΟΚ .

Συμπέρασμα ότι το PID μας άφησε χρόνους . :priest:

Το ανταλλακτικό παραγγέλθηκε από Elektros από όπου και αγοράστηκε η μηχανή . Στάλθηκε την επομένη και την μεθεπόμενη μέρα ήταν στην πόρτα μου .

Σε σχετική επικοινωνία με τον Gianni με διαβεβαίωσε ότι το εξάρτημα είναι plug and play και δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση . Επίσης με παρέπεμψε στο γνωστό video όπου παρουσιάζεται το λύσιμο του PID

https://www.youtube.com/watch?v=KXLyRESpHjQ&t=


Σχετικά με αυτό το video , θέλω να αναφέρω ότι στην δικιά μου περίπτωση δεν χρειάστηκε να αποσυναρμολογήσω το σωληνάκι του ατμού ( βλέπε στο 4:30 ).

Δεν βρήκα το εξάρτημα στο site του Δοικα , αλλά και δεν τους ρώτησα αν μπορεί να το έχουν .

Η μηχανή παρέμενε απόσυναρμολογημένη και σε 15 min από την παραλαβή του ανταλλακτικού , ήταν και πάλι σε λειτουργία .
DSC00.JPG
DSC00637 - Αντιγραφή.JPG
Μερικές μετρήσεις που αφορούν την αντίσταση που παρουσιάζουν οι επαφές :
DSC006.JPG

Παρόλο που το συγκεκριμένο ανταλλακτικό είναι το ακριβότερο της Unica σε σύγκριση με τα controller άλλων μηχανών , έχει λογική τιμή . Η τιμή του είναι 63 Ευρώ και με τα μεταφορικά η ζημιά έφτασε τα 85 .

Μετά από όλα αυτά , δεν μπορούμε παρά να προβληματιστούμε για την αξιοπιστία της Unica . Δύο σοβαρές βλάβες ( η μηχανή έπρεπε να σταλεί σε τεχνικό ) σε 2.5 χρόνια , δεν είναι απλώς δυσάρεστο και μη αναμενόμενο είναι και απαράδεκτο .

Και μια ακόμα σημαντική παρατήρηση . Το ανταλλακτικό έρχεται με βραχυκυκλωμένες τις επαφές 1 και 2 του PID . Αυτό , σύμφωνα με το post του Rallakias μας επιτρέπει να μπούμε στο menu

viewtopic.php?f=2&t=4624&p=88984#p88984

22.jpg
Όταν βρώ περισσότερο χρόνο θα ασχοληθώ με αυτή την δυνατότητα .

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Μάιος 15, 2020 2:30 pm

δεν είναι ευχάριστα όλα αυτά πάντως πάλι καλά που τα προβλήματα επιλύονται!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Μάιος 30, 2020 8:53 pm

Αμέσως μετά την αντικατάσταση του PID παρατήρησα μια αλλαγή στην γεύση του καφέ .

Έγινε πιο βαρύς και χάθηκαν οι οξύτητες που προτιμώ . Ήταν φανερό ότι οφείλονταν σε αυξημένη θερμοκρασία .
Στον καφέ που δούλευα πριν την βλάβη είχα ορίσει θερμοκρασία 93C και για να ξαναβρώ την γεύση που ήθελα , έπρεπε να κατέβω στους 90-91C .

Αυτή η διαφορά των 2+ βαθμών θα δικαιολογείτο μόνο αν είχε αλλάξει το offset .

Το ανταλλακτικό PID ήρθε με βραχυκυκλωμένες τις επαφές 1 – 2 και έτσι μπόρεσα πατώντας ταυτόχρονα τα πλήκτρα ( + ) , ( - ) και ανοίγοντας τον διακόπτη ON-OFF ,
να μπω στο κρυφό μενού .

Παραθέτω τις πληροφορίες με την σειρά που εμφανίζονται :

F0.3 C ( Βαθμοί Κελσίου )
CP. 2.5 ( P Coffee )
CI. 0.00 ( I Coffee )
Cd. 4.0 ( D Coffee )
bA.C 10
SP. 2,5 ( P Steam )
SI. 0.00 ( I Steam )
Sd. 4.0 ( D Steam )
F.04 18 ( offset )
F.05 20 ( offset )



Στο γερμανικό site https://www.kaffee-netz.de/threads/bezz ... ern.91812/

αναφέρει ως DEFAULT ρυθμίσεις για τον καφέ , τις εξής :

P 2.5
I 0
D 4.0
Offset 18

Έτσι διαπίστωσα ότι το ανταλλακτικό PID έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Προβληματίζομαι για το πώς πρέπει να δικαιολογήσω την διαφορά των 2+ βαθμών Κελσίου .

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν τσεκάρισα τις ρυθμίσεις του καμένου πια , εργοστασιακού PID , αλλά μου φαίνεται απίθανο να ήταν διαφορετικές .
Τείνω προς το συμπέρασμα , ότι τελικά η ένδειξη θερμοκρασίας στην οθόνη δεν είναι και τόσο αξιόπιστη , αλλά εξαρτάται από τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιούνται κάθε φορά .Δηλαδή ακόμα και αν δυο μηχανές έχουν το ίδιο offset δεν σημαίνει ότι έχουν την ίδια θερμοκρασία .

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Μάιος 31, 2020 10:38 am

Φθηνοί ΑDC. Εξαιρετικά πιθανό οι έξοδοί τους να διαφέρουν σε 2-3 βαθμούς.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Αύγ 22, 2020 10:48 pm

Τελικά άλλαξες το offset του pid για να εχεις "σωστες" ενδειξεις?

Θεωρω πως εχω κ εγω θεμα εξ αρχης με τη μηχανη μου. Σημερινη εκχύλιση στους 98 κατα το pid, 18.4 gr in, 40gr out σε 32 sec κ ειχε εντονη οξύτητα χωρις channelling. Κ ειχα προθερμανει το e61 τραβωντας νερο για 10sec πριν ξεκινησω την εκχύλιση.

Τον ίδιο καφε ειχα πιει εκει που τον αγορασα κ δεν ειχε καθολου οξυτητα.

Θα δοκιμάσω αυριο να βάλω το μέγιστο 100οC.

Απάντηση