Bezzera Unica – Βλάβη

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Σεπ 11, 2020 12:49 am

Rallakias έγραψε:
Πέμ Σεπ 10, 2020 10:53 pm
Να αναφέρω οτι εχω ήδη πάει στη δευτερη λύση ,αν και βρήκα διαθέσιμο αυθεντικό pid της unica.Εχω στα χέρια μου εναν rex-c100 και ενα thermocouple τα οποία θα τοποθετηθούν εστω και για δοκιμή , μιας και αμελητέο κόστος εχουν αλλά και πιστευω οτι θα δώσουν καλυτερο αποτελεσμα απο το εργοστασιακο. Στη μηχανή θα τοποθετηθει πάλι το εργοστασιακο Pid μονο αν ερθει η ώρα της να πουληθεί ή αν δεν δω διαφορά με το rex-c100 .
Οσο για την εγκατάστασή και ρύθμισή των pid/αισθητηρα (δοκιμές ,μετρήσεις με ''scace'' ) θα χρειαστώ βοήθεια απο φίλο που κατέχει το άθλημα και αυτό θα πάρει κάποιο καιρό. Οταν ολοκληρωθει και έχουμε εικονα θα τη μοιραστουμε μαζι σας.Μέχρι τοτε πίνω στιγμιαίο εσπρέσσο του σουπερ μάρκετ :f010: ή ελληνικό και ψάχνω την επόμενή μου κίνηση μιας και δεν σας το κρύβω κοιτάζω αλλού εδω και καιρό και απλά τώρα ίσως ήρθε η ώρα της μετάβασης . :b050:
το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι τα όσα γράφεις έχουν τερματίσει σε ενδιαφέρον και αναμένουμε τις επόμενες ενημερώσεις από εσένα!! :oneup:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από nkout » Τετ Σεπ 16, 2020 11:03 am

Ο υπαρχων αισθητήρας θερμοκρασίας ειναι κλασικος k-type? Θα μπορουσαμε απλα να τον βαλουμε σαν εισοδο σε ενα rex-c100 κ να παιξει?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Σεπ 16, 2020 3:32 pm

Ο νέος αισθητήρας θερμοκρασίας K και το rex-c100 τοποθετήθηκαν με μεγάλη ευκολία! Ουσιαστικά ενα ζευγάρι καλώδια που φέρνουν ρεύμα και ενα ζευγάρι καλώδια που πάνε την εντολή στο ssr για να ανάψει την αντίσταση , βγήκαν από το εργοστασιακό pid και μπήκαν στις αντίστοιχες επαφές του rex-c100.Ο εργοστασιακός αισθητήρας έμεινε στη θέση του μιας και δεν έχει κάποιο πρόβλημα απλά θα μείνει ανενεργός και τοποθετήθηκε και ο νέος αισθητήρας σε εξωτερική επαφή με το μπόϊλερ και βέβαια ενώθηκαν και οι δύο επαφές του στο νεο pid.Σύνολο 6 καλώδια βίδωμα.Περισσότερο χρόνο μου έφαγε η ''όμορφη'' τοποθέτηση των νέων καλωδίων για λόγους ασφαλείας μιας και καταλήγουν εκτός της μηχανής , καθώς και η τοποθέτηση του rex-c100 σε πλαστικό κουτάκι.

Το πρώτο θέμα μου ήταν το σημείο επαφής αισθητήρα-μπόϊλερ και ξεκίνησα τις δοκιμές μου με το να τον βιδώσω στο πάνω μέρος του μπόϊλερ στην ''αναμονή'' που ανέφερα σε προηγούμενο πόστ.
viber_image_2020-09-16_09-08-13.jpg
Το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε γιατί υπήρχε πάρα πολύ αργή μεταβολή της θερμοκρασίας σε εκείνο το σημείο.Ενδεικτικά να αναφέρω οτι τραβούσα 70gr νερό απο το group και η θερμοκρασία δεν μεταβαλλόταν ακόμα και αρκετά δευτερόλεπτα μετά την ολοκλήρωση της εικονικής ''εκχύλισης''. Έπρεπε να τραβήξω νερό απο το ακροφύσιο του ατμού για να αρχίσει να φαίνεται νωρίτερα η μεταβολή της θερμοκρασίας.

Σημείωση:
Το boiler της unica εχει την ιδιαιτερότητα οτι η είσοδος νερού απο την αντλία αλλά και η έξοδος του νερού προς το Ε61 είναι στη μέση του boiler.Η επιστροφή του νερού απο το Ε61 ειναι χαμηλά και η έξοδος του ατμού/ζεστού νερού είναι στο πάνω μέρος . Σαν αποτέλεσμα αυτών αν τοποθετήσεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας στο πάνω μέρος (όπως ειναι ο εργοστασιακός και όπως έκανα κι εγω με τον aftermarket) ,αργεί να δει την πτώση θερμοκρασίας απο την είσοδο κρύου νερού στο μέσο του μπόιλερ. Αντίθετα βλέπει πιο άμεσα τη μεταβολή αν τραβήξεις ζεστό νερό απο το ακροφύσιο ατμού (στο πάνω μέρος του boiler) .

Τοποθετώντας λοιπόν τον αισθητήρα στο πάνω μέρος και ούτε καν μέσα στο νερό όπως ο εργοστασιακός , είχα ακόμα μεγαλύτερη καθυστέρηση απο τον εργοστασιακό στα πλαίσια του απαράδεκτου πλέον!

Ο αισθητήρας λοιπόν μεταφέρθηκε στο μέσο του boiler απέναντι απο τις εισόδους-εξόδους του νερού.
viber_image_2020-09-16_09-08-132.jpg
viber_image_2020-09-16_09-08-142.jpg
Τώρα λοιπόν η απόκριση στις μεταβολές θερμοκρασίας ειναι πολύ πιο άμεση απο του εργοστασιακού αισθητήρα , σε βαθμό που ισως να παραείναι άμεση. Ενδεικτικά αναφέρω οτι κατά τη διάρκεια της εκχύλισης η θερμοκρασία πέφτει 4-5 βαθμούς και μετά το τέλος αυτής ίσως πέσει άλλους 1-2 , ενω με τον εργοστασιακό τελείωνε η εκχύλιση και δεν έβλεπες μείωση θερμοκρασίας. Ολα αυτα με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις pid οι οποίες είναι ''ενδεικτικές'' για να μην κάνει overshoot η μηχανή πάνω απο 2 βαθμούς. Για να ρυθμιστεί σωστά η μηχανή θέλει οπωσδήποτε μέτρηση με θερμόμετρο στην έξοδο του Ε61 και παρατήρηση της συμπεριφοράς της μετά απο αρκετή ώρα αναμμένη ή σε απανωτούς καφέδες.

Κοινώς το να τοποθετηθεί το νεο pid/αισθητηρας ειναι το εύκολο κομμάτι. Μετα το πιο δύσκολο ειναι να ρυθμιστεί σωστά το pid και να επιλεγεί ενα σημείο για τον αισθητήρα που να δίνει τόση-όση πληροφόρησή .Δηλαδή ισως να πρέπει να απομακρυνθεί απο το κέντρο του boiler ο αισθητήρας γιατι ίσως και να παραπλανά το χρήστη ή/και την αντίσταση.

Τέλος να πω οτι δεν εχω βρεί ακόμα τρόπο να παίρνω ατμό μιας και η μηχανή δεν έχει ξεχωριστό διακόπτη για ενεργοποίηση ατμού ,αλλά αυτό γινοταν μέσα απο το εργοστασιακό Pid. Τωρα θα πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος , ίσως και απλά επιλέγοντας μεγαλύτερη θερμοκρασία στόχο στο rex-c100 .

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από nkout » Τετ Σεπ 16, 2020 5:21 pm

Φοβερος!!!!!

Πολύ καλες οι συμβουλες σου, ελπιζω να μας ειναι αχρειαστες :D

Εχω 2 ερωτησουλες:
- Οπως εγραψα παραπανω, ο υπαρχων αισθητηρας αφου ειναι οκ, συνεργαζεται με το REX-C100?
- Αντι για τον τεραστιο δακτυλιδι γυρω απο το μποιλερ, μια αλουμινοταινια θα εκανε δουλεια? Αντεχουν ως 140οC κ καλα!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Σεπ 16, 2020 8:30 pm

Ο εργοστασιακός αισθητήρας απο οτι μου είπαν (δεν εχω δική μου άποψη) δεν συνεργάζεται με το rex-c100 .
Η τοποθέτησή μου δεν διεκδικεί οσκαρ καλλιτεχνίας ,παρόλα αυτα προσωπικά θεωρώ οτι ειναι πιο αξιόπιστο σε βάθος χρόνου το δακτυλίδι παρά η αλουμινοταινία η οποία ειναι για μόνωση οχι για να συγκρατήσει στέρεα τον αισθητηρα.Αν το δοκιμάσει κάποιος άλλος προφανώς θα χρησιμοποιήσει οτι εκεινός θεωρεί καταλληλότερο.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Σεπ 16, 2020 9:10 pm

Αν μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία που να φαίνεται το κουτάκι δίπλα στην unica? Που το έχεις τοποθετήσει;
Rallakias έγραψε:
Τετ Σεπ 16, 2020 3:32 pm
Τέλος να πω οτι δεν εχω βρεί ακόμα τρόπο να παίρνω ατμό μιας και η μηχανή δεν έχει ξεχωριστό διακόπτη για ενεργοποίηση ατμού ,αλλά αυτό γινοταν μέσα απο το εργοστασιακό Pid. Τωρα θα πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος , ίσως και απλά επιλέγοντας μεγαλύτερη θερμοκρασία στόχο στο rex-c100 .
Αυτό είναι σημαντικό θέμα, δεν είναι;
Δηλαδή τώρα δεν έχεις 2 θερμοκρασίες σεταρισμενες όπως με το εργοστασιακό; Οπότε στην αλλαγή για ατμό; απλά θα πας τη θερμοκρασία πχ στους 120?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Σεπ 18, 2020 11:27 am

Το rex-c100 μπήκε σε ενα μαυρο πλαστικο κουτάκι , διπλα απο την unica.Δεν εχω φωτο αλλα δεν νομιζω οτι εχει κατι αξιόλογο για να δει κανεις.το εχω όπως το εχουν δεκαδες μηχανές στο φορουμ και βλέπεις απλά την οθόνη του.
Rallakias έγραψε:
Τετ Σεπ 16, 2020 3:32 pm

Δηλαδή τώρα δεν έχεις 2 θερμοκρασίες σεταρισμενες όπως με το εργοστασιακό; Οπότε στην αλλαγή για ατμό; απλά θα πας τη θερμοκρασία πχ στους 120?


Κάπως ετσι γινεται ,εκτός αν βρώ αλλο τρόπο .

Τώρα δοκιμάζω τον αισθητήρα τοποθετημένο λίγο πιο πάνω απο το μέσο του boiler ,γιατί εκεί που ήταν ίσως να παραήταν ευαίσθητος.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Σεπ 18, 2020 11:27 am

Το rex-c100 μπήκε σε ενα μαυρο πλαστικο κουτάκι , διπλα απο την unica.Δεν εχω φωτο αλλα δεν νομιζω οτι εχει κατι αξιόλογο για να δει κανεις.το εχω όπως το εχουν δεκαδες μηχανές στο φορουμ και βλέπεις απλά την οθόνη του.

Rallakias έγραψε:
Τετ Σεπ 16, 2020 3:32 pm

Δηλαδή τώρα δεν έχεις 2 θερμοκρασίες σεταρισμενες όπως με το εργοστασιακό; Οπότε στην αλλαγή για ατμό; απλά θα πας τη θερμοκρασία πχ στους 120?


Κάπως ετσι γινεται ,εκτός αν βρώ αλλο τρόπο .

Τώρα δοκιμάζω τον αισθητήρα τοποθετημένο λίγο πιο πάνω απο το μέσο του boiler ,γιατί εκεί που ήταν ίσως να παραήταν ευαίσθητος.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από nkout » Τετ Σεπ 30, 2020 4:50 pm

Αν ακομη σε ενδιαφερει να παρεις το αυθεντικο pid, φαινεται να εχει στοκ τωρα: https://www.elektros.it/gr/en/bezzera_e ... unica.html

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica – Βλάβη

Δημοσίευση από nkout » Παρ Οκτ 09, 2020 11:07 am

Rallakias έγραψε:
Παρ Σεπ 18, 2020 11:27 am
Τώρα δοκιμάζω τον αισθητήρα τοποθετημένο λίγο πιο πάνω απο το μέσο του boiler ,γιατί εκεί που ήταν ίσως να παραήταν ευαίσθητος.
Τελικα σε ποιο σημειο εβαλες τον αισθητηρα?

Απάντηση