Ρουτίνα καθαρισμού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Μαρ 25, 2019 11:26 am

Καλημέρα σε όλους :oneup:
Έχω διαβάσει προσεκτικά όλα τα νήματα για τον καθαρισμό των μηχανών. Οι περισσότεροι αναφέρεστε σε καποιο πρόβλημα που αντιμετωπίσατε και πως το λύσατε, τι γίνεται όμως με την περιοδική (προληπτική) συντήρηση των μηχανών (κ ενδεχομενως και των μυλων) μας? Την ανάρτηση του Χρήστου με τα λινκς τη διάβασα, εννοείται, και είναι αρκετά κατατοπιστική ως προς το "πώς" με μαζεμένες όλες τις βασικές αναρτήσεις. Κυρίως όμως ρωτώ για το "πότε".
Δλδ :
-κάθε πότε κάνετε μπακφλας? (Πχ εγώ κάνω κάθε βράδυ ή κάθε δεύτερο βράδυ με νερο σκέτο και κάθε μήνα περίπου με καφιζα)
-καθε ποτέ ξεβιδωνετε τη σίτα για να την καθαρίσετε ? Κ μαζί με αυτό καθαρίζετε και τα καλαθάκια ? Σε ξύδι ? Σε καφιζα? Και στα δύο διαδοχικά? Εγώ το έκανα κάθε δύο βδομάδες αλλα σκέφτομαι μήπως πρέπει να το κάνω συχνότερα. Μιλάω για πρόληψη, όχι καταστολή.
-καθε ποτε κάνετε αφαλάτωση? Δλδ όσοι έχετε hx μηχανές τις λύνετε? Τις πάτε σε κάποιον ειδικό? Ξέρετε όλοι να λύσετε τις μηχανές σας?
-κι αν όχι , κάθε πότε τις πάτε για σέρβις? Για φλατζες πχ ή για ναριξει κάποιος μια ματιά αν όλα βαίνουν καλώς?
-περα απ' τις φλατζες, λαστιχακια , τσιμουχες κλπ αναλώσιμα αλλάζετε τίποτα άλλο προληπτικά?
-οι έχοντες ε61 κάθε πότε λύνετε το γκρουπ?
-(το ξέρω ότι είναι νήμα για μηχανές αλλά θα βάλω μια προτασουλα ακόμα εδώ ) το μύλο σας κάθε πότε τον λύνετε για καθάρισμα? Βάζετε grindz και αν ναι , κάθε πότε?


Συγγνώμη για το μεγάλο και επαναλαμβανόμενο ποστ αλλα, ενώ η παραγωγή του καφέ έχει να κάνει με τη γεύση του καθενός και με τα γούστα του, βλέπω άπειρες "συνταγές" για τον Χ,ψ καφέ και σπάνια "συνταγή" καθαριότητας, η οποία , λογικά, πρέπει να είναι κάτι κοινό για όλους.
Αφορμηση της ανάρτησης ήταν δύο (μεταχειρισμενες) μηχανές που πήρα προ καιρού. Η μία ήταν σε κακό χάλι, αν δεν είχα φίλο (εντός του φόρουμ) να τη σώσει, θα την είχε φάει ο τενεκές και αλλάξαμε τα πάντα όλα μέσα. Η δεύτερη γυαλιζε όλη απέξω κι από μέσα ήταν η νεκρά θάλασσα (νταξει εννοείται σώθηκε αυτή ευκολότερα αλλά βλέποντας την απέξω δεν της το χες)

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μαρ 25, 2019 11:20 pm

Αγαπητή Αναστασία θεωρώ οτι ο καθαρισμός και η αφαλάτωση είναι μέθοδοι καταστολής, όχι πρόληψης. Καθαρίζουμε κάτι γιατί έπιασε μπίχλα από υπολείμματα και έλαια, τα οποία θα μας βουλώσουν πχ τη σίτα ή θα έχουν κακές επιπτώσεις στην εκχύλιση ή στη γέυση. Αφαλατώνουμε για να διαλύσουμε υπάρχοντα άλατα για να μην συσσωρευτούν σε σημεία της μηχανής όπως το boiler ή αντίσταση και υπολειτουργήσουν ή φύγουν μεγάλα κομμάτια και φράξουν σωληνώσεις και τρύπες.
Προληπτικά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελέγχουμε την ποιότητα του νερού πχ με φίλτρα ενεργού άνθρακα, ρητίνες κλπ και φυσικά να κάνουμε περιοδικό οπτικό έλεγχο σε ότι μπορούμε να λύσουμε εύκολα.
Η περιοδικότητα έχει να κάνει με την συχνότητα της χρήσης οπότε είναι διαφορετική στον καθένα μας.

Αν θέλουμε ένα γενικό μπουσουλα μπορούμε πχ να πούμε:
  • 2-3 flush με νεράκι αφού τελειώσουμε όσους καφέδες κάνουμε, καθάρισμα για υπολείμματα με ενα βουρτάκι ή ακόμα καλύτερα με μια espazzola και ολοκληρώνουμε με ξέπλυμα κ σκούπισμα του καλαθιού/pf και 2-3 backflush με το τυφλό για καθαρισμό του group/τρίοδης/E61.
  • Μια φορά στις 15 κάνουμε μπάνιο σε καθαριστικό τύπου cafiza τα καλαθάκια, σίτα και οτι μεταλλικό βγαίνει από το group πχ καμιά βίδα. Backflush με cafiza σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας. Κάνουμε και ένα οπτικό έλεγχο στη φλάτζα για μικροφθορές, ανοίγουμε αν θέλουμε το καπάκι της μηχανής και ρίχνουμε μια ματιά στο εσωτερικό τσεκάροντας πιθανές μικρο-διαρροές, οπότε εκεί προχωράμε σε αντικατάσταση φλάτζας ή τεφλόν. Αναλώσιμα έχουμε καβάτζα από πριν γιατί αν υπάρξει διαρροή και δεν είμαστε προετοιμασμένοι θα πρέπει να περιμένουμε το ανταλακτικό και καφές γιοκ. Οπότε μια δεύτερη φλάτζα group ή μερικά o-rings και μια ταινία τεφλόν είναι στο συρτάρι μας. Οσοι έχουν E61 θα δουν με το cafiza τον λεβιέ να τρίζει. Αν με 2-3 καφέδες δεν λαδωθεί φυσικά τότε θέλει λύσιμο και λάδωμα.
    Βασικό επίσης είναι πλένουμε τακτικά και το δοχείο του νερού.
  • Αφαλάτωση κάθε 3μηνο~6μηνο με τη συνήθη διαδικασία. Όσοι έχουν Ε61, λύνουν το μανιτάρι και τσεκάρουν. Αν έχει μαζέψει εκεί άλατα τότε μάλλον έχει και στα ενδότερα της μηχανής. Ο κύριος παράγοντας που θα μας υποδείξει την συχνότητα του καθαρισμού είναι φυσικά η ποιότητα του νερού.
    8-) Όποιος είναι λίγο γκατζετάκιας κάνει ένα "χειρουργικό" οπτικό έλεγχο του boiler με τη μέθοδο του φίλου cosini
  • Ο μύλος θέλει ένα επιμελές καθάρισμα ας πούμε κάθε μήνα, στο οποίο θα ελέγχουμε τα μαχαίρια για φθορές (αν και τα φθαρμένα μαχαίρια φαίνονται στην άλεση). To grindz είναι κυρίως για να καθαρίσει τα έλαια οπότε μια φορά στο τόσο το κάνουμε και αυτό. Είναι λίγο σπαστικό βέβαια γιατί για να καθαρίσεις μετά το grindz πρέπει να πετάξεις 2-3 δόσεις καφέ. Η πιο σίγουρη μέθοδος είναι να καθαρίζουμε μαχαίρια και εσοχές του μύλου με τα χεράκια μας. Πινελάκι, οδοντόβουρτσα, οδοντοφλυφίδα, ηλεκτρική σκούπα τα αγαπημένα μας εργαλεία.
Όλα τα παραπάνω τα έκανα σε εμμονικό βαθμό στην προηγούμενη μηχανή. Στην παρούσα διαπίστωσα οτι ως οικιακοί χρήστες τρελαινόμαστε λίγο παραπάνω απ' οτι πρέπει με το θέμα καθάρισμα οπότε η διαδικασία με cafiza γίνεται πλέον πιο χαλαρά, περίπου ανά μήνα χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ η αφαλάτωση δεν έχει γίνει ποτέ μετά από τις οδηγίες τις εταιρείας ότι δεν απαιτείται κάτι τέτοιο. Στον χρόνο πάνω έλυσα το μανιτάρι και ήταν σχεδόν πεντακάθαρο. Αν δω στην πορεία του χρόνου οτι τα πράγματα χειροτερεύουν τότε θα πάει για σέρβις. Προληπτικά χρησιμοποιώ κανάτα brita και φίλτρα ρητίνης.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Μαρ 25, 2019 11:42 pm

Αποστολη είσαι κατατοπιστικοτατος.
Για το μύλο grindz δεν βάζω ποτέ, τον ανοίγω, βγάζω μαχαίρια, πλένω, στεγνώνω κλπ κάθε δυο-τρεις βδομάδες ή και νωρίτερα καμιά φορά, αναλόγως τη χρήση.
Με τη μηχανή, κυρίως, προβληματίζομαι. Το νερό απ' τη brita δεν μου αρέσει, νιώθω σαν να μην με ικανοποιεί, να μην ξεδιψάω. Οπότε (χωρίς να έχω δοκιμάσει στη μηχανή) πιστεύω ότι ούτε στον καφέ μου θα μου αρέσει. Έχω στο τανκ βάλει φίλτρο, χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο χαμηλής σκληρότητας ή, όταν τύχει να μην έχω, νερό από τη βρύση η οποία έχει φίλτρο (αλλά κάνει μόνο διάσπαση αλάτων..τουλάχιστον όμως δεν περνάνε τα υπόλοιπα...χλώριο κλπ).

Πέρα από αυτό, όπως πάμε το αυτοκίνητό μας για σέρβις, δεν είναι καλό να πηγαίνουμε και τη μηχανή μας το ίδιο? Είμαι υπερβολική? Πχ στο γραφείο έχω μια hx μηχανή..ειναι θηρίο ολοκληρο. Όταν φτάσει η ώρα να κάνω αφαλάτωση...πως θα τη σηκώσω για να βγάλω το νερό απ' το μποιλερ? Άσε που σκέφτομαι ότι θα κάνω καμιά βλακεία. Αγχώνομαι χωρίς λόγο?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Μαρ 25, 2019 11:49 pm

Και κάτι ακόμα... Έχεις δίκιο Αποστολή ότι ο καθαρισμός και η αφαλάτωση είναι μέθοδοι καταστολής, απλώς δεν νομίζω ότι είναι μόνο αυτό. Γιατί αν ήταν έτσι θα τα καθαρίζαμε μόνο όταν βουλωναν και όχι κάθε λίγες βδομάδες. Ίσως βεβαια ειναι αδόκιμος ο όρος "πρόληψη" όσον αφορά στο συγκεκριμένο κομμάτι... Σε κάθε περίπτωση ,αναφέρομαι στη συχνότητα προκειμένου να προλάβουμε κάτι που θα επηρεάσει αφενός την ποιοτητα του καφέ μας και αφετέρου την καλή λειτουργία της μηχανης μας. Με αυτήν την σειρά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 26, 2019 1:36 am

Αν κατάλαβα καλά βάζεις νερό στα μαχαίρια του μύλου;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Μαρ 26, 2019 6:47 am

Όχι, με το νερό σκουριάζουν.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 26, 2019 8:55 am

OK είπα και εγώ...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 26, 2019 11:00 am

Nimrodel έγραψε:
Δευ Μαρ 25, 2019 11:42 pm
..στο γραφείο έχω μια hx μηχανή.

Για ποια μιλάμε;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Μαρ 26, 2019 11:12 am

Μια brasilia cappuccino roma του 2008. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, τη βρήκα όμως σε καλή τιμούλα και, σε συνδυασμό με ένα μύλο που δεν χρησιμοποιούσα, κάνουμε τα καφεδάκια μας στη δουλειά. Την ανοίγω το πρωί και την κλείνω το μεσημέρι πριν φύγω.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρουτίνα καθαρισμού

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 26, 2019 1:04 pm

1.jpg
Αν είναι αυτή τότε έχεις έξοδο νερού οπότε γιατί αγχώνεσαι; Το βάσανο είναι να μην έχεις ξεχωριστή έξοδο γιατί υπάρχει ο "κίνδυνος" να σου τραβήξει νερό στο boiler και να δυσκολευτείς να το βγάλεις. Τρίχες κατσαρές, ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος αφού αυτό που θες είναι να αφαιρέσεις όλα τα άλατα προφανώς και από το boiler.

-Αν για οποιοδήποτε λόγο θες να κάνεις μόνο στον hx σωλήνα βάζεις ξινό+νερό στο δοχείο και με κρύα μηχανή τραβάς ανά διαστήματα βάζοντας το αυτί σου να ακούσεις την βαλβίδα αναπνοής να μην κλείσει. Αν δεν είσαι ακουστικός τύπος αλλά οπτικός, βγάζεις το καπάκι και παρατηρείς την βαλβίδα που βγάζει ατμό σαν χύτρα. Συνήθως θέλει κάποια λεπτά (3~5) μέχρι να σφραγίσει το boiler. Θέλεις το νερό να ζεσταθεί όχι να πιάσει θερμοκρασία. Μετά σβήνεις, αφήνεις, ανάβεις, ξεπλένεις.

-Αν θες να αφαλατώσεις hx και boiler, βάζεις ξινό+νερό στο δοχείο και με κρύα μηχανή τραβάς λίγο από το group και μετά ανοίγεις την έξοδο του νερού, ώστε να κάνεις τη μηχανή να τραβήξει μόνη της όλο το μείγμα μέσα στο boiler. Σβήνεις, αφήνεις, ανάβεις, ξεπλένεις.
Νοτ μπιγκ ντιλ.

Αν η μηχανή είναι ταλαιπωρημένη από παλιότερες κακές συντηρήσεις και δεν ξέρεις τι έχει μέσα της είναι πιθανό το ξινό να μην κάνει δουλειά. Καλύτερα να την πας για λύσιμο, μπανάκι σε οξύ και βούρτσα.

Απάντηση