Ύποπτη σκόνη στο shower screen - Gaggia Baby Dose

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ύποπτη σκόνη στο shower screen - Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Απρ 25, 2017 6:05 pm

Καινούργιο μπόιλερ φυσικά και υπάρχει την τελευταία φορά που είχα ρωτήσει κάπου 70€ έκανε..
Ο χειρότερος εχθρός του αλουμινίου είναι τα άλατα και όχι το αλκαλικό νερό που λες.
Όμως στη πράξη έχει αποδειχθεί ότι η κακή χρήση της αφαλάτωσης κάνει τις χειρότερες ζημιές σε αυτό το μπόιλερ.

gmyk
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 9:41 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia Pro
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: G-Iota
2ος Μύλος:: Ascaso i-Mini i2

Re: Ύποπτη σκόνη στο shower screen - Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από gmyk » Τρί Απρ 25, 2017 10:25 pm

Artisti έγραψε:Ο χειρότερος εχθρός του αλουμινίου είναι τα άλατα και όχι το αλκαλικό νερό που λες.
Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις, αναφέρω αυτό που "περίπου" ήδη έχει γραφτεί στο link που παρέθεσε ο Χρήστος και διαβάζω και εγώ στο web:
-Yπάρχει αντίδραση σε περιβάλλον όξινο μεταξύ του αλουμινίου και του χαλκού του group.
- Θυμίζω ότι πάντα χρησιμοποιούσα brita που ίσως να χειροτέρεψε την κατάσταση.
- Λένε μάλιστα ότι αν είναι περισσότερα τα άλατα στο νερό, τότε είναι λιγότερη η ζημιά στο boiler!
Artisti έγραψε:Ο χειρότερος εχθρός του αλουμινίου είναι τα άλατα και όχι το αλκαλικό νερό που λες.
Όμως στη πράξη έχει αποδειχθεί ότι η κακή χρήση της αφαλάτωσης κάνει τις χειρότερες ζημιές σε αυτό το μπόιλερ.
Αφαλάτωση έκανα πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες της εδώ σελίδας για Gaggia: 14gr κιτρικό από σούπερ μάρκετ/1,5 lit νερό. Τι έκανα λάθος; (Το άφησα και κάποιες περιόδους ίσως περισσότερο. Δυστυχώς δεν το έχω καταγράψει...)

Στόχος τώρα: Να αγοράσω καινούργιο boiler, αλλά να έχω ελπίδες ότι θα μείνει σε καλή κατάσταση για χρόνια!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ύποπτη σκόνη στο shower screen - Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 26, 2017 12:27 am

Να σου έκανε χειρότερη την κατάσταση η brita δεν υπάρχει περίπτωση.
Ο χαλκός δεν έχει πρόβλημα όπως το αλουμίνιο στις παλιές Gaggia.
Οι εταιρείες που διαθέτουν αφαλατικές σκόνες στη αγορά δεν προτείνουν πάνω από είκοσι λεπτά την αφαλάτωση στις αλουμινένιες Gaggia.

Απάντηση