Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
jps

Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από jps » Τετ Αύγ 24, 2016 12:34 pm

Γεια σας,

Χτες έκανα για μία ακόμη φορά αφαλάτωση στη μηχανή μου (Gaggia Classic αγορασμένη το 2013) ακολουθώντας τις οδηγίες του Χρήστο (για μία ακόμη φορά να ευχαριστήσω το Χρήστο για τις οδηγίες του).
Συνήθως κάνω αφαλάτωση κάθε 6 μήνες, χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο νερό χαμηλής σκληρότητας (180Mg/L). Αυτή τη φορά πήγα στους 8 μήνες αλλά τους 2 τελευταίους μήνες έλειπα οπότε η μηχανή ήταν αχρησιμοποίητη.

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά (14gr dezcal/1.5L νερό) και δεν παρατήρησα πολλά άλατα να βγαίνουν στο 1ο πέρασμα.
Αφού ολοκληρώθηκε η αφαλάτωση, την πέρασα με 1,5L νερό για καθάρισμα και πάλι όλα ΟΚ.

Το πρωί πήγα να φτιάξω καφέ και διαπίστωσα ότι μετά δυσκολίας έτρεχε νερό από το shower. Το ξεβίδωσα και είδα ότι από τις 4 τρύπες, η μία έτρεχε αργά και οι άλλες στάλα στάλα.
Εν τω μεταξύ ακούγονταν η αντλία να ζορίζεται και έκανε διαφορετικό (και πιο χαμηλό θόρυβο) απ' ότι συνήθως σαν να μην μπορούσε να τραβήξει νερό.
Προφανώς είχα νερό στο δοχείο.

Μετά το πρώτο shock αποφάσισα να ξεβιδώσω αυτό που κάποιοι το αναφέρουν μανιτάρι (κεφαλή group?) αφαιρώντας τις 2 βίδες τύπου άλεν.
Δεν υπήρχαν άλατα που να δικαιολογούν τη συμπεριφορά. Υπήρχε ξεραμένος καφές που τον καθάρισα με λίγο τρίψιμο.
Ξανα-άναψα τη μηχανή και είδα ότι έτρεχε νερό κανονικά.
Βίδωσα την κεφαλή και το shower και όλα ΟΚ.

Τι μπορεί να συνέβη;
Με άλατα δεν μπορώ να το δικαιολογήσω, πιθανά ότι "ξάπλωσα" τη μηχανή για να ξεβιδώσω την κεφαλή να βοήθησε μου φαίνεται λογικότερο, αλλά και πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω το πρόβλημα.
Όποια βοήθεια υπόδειξη δεκτή.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Αύγ 24, 2016 2:30 pm

καθε 2 μηνες αφαλατωση και οχι καθε 8. και καθε 2-3 βδομαδες backflush.
αν δε γινονται αυτα, δεν εχει νοημα να ψαξεις να βρεις τι φταιει και γιατι εγινε οτι εγινε.
ενα απο αυτα τα δυο φταίνε
When life throws you curves, aim for the apex

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Αύγ 24, 2016 3:51 pm

Καθε εβδομαδα αλλα ισως και συχνοτερα αν κανεις πολλους καφεδες καλο ειναι να βγαζεις και να καθαρίζεις και το shower,γιατι μαζευει ελαια και κοκκους καφε,με cafiza η καποιο τετοιο υλικο.
Δεν τριβεις με συρμα η κατι τετοιο ποτε καποιο απο τα μεταλικα εξαρτήματα της μηχανης γιατι μπορει να αφαιρεσεις την επίστρωση που έχουν και θα έχεις πρόβληματα μετα.
Εγω οταν κανω αφαλάτωση αφαιρω παντα και το shower holder γιατι συνηθως μαυρίζει απο το κιτρικο.
Για το backflush εγω κανω καθε μερα πριν την κλεισω για βράδυ με νερο , και στον εβδομαδιαίο καθαρισμό βαζω cafiza.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Αύγ 24, 2016 4:35 pm

Μπορεί απλά να μάζεψε φυσαλίδες αέρα στη διαδρομή από την αντλία ως το γκρουπ.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Αύγ 24, 2016 11:07 pm

Gespresso έγραψε:Μπορεί απλά να μάζεψε φυσαλίδες αέρα στη διαδρομή από την αντλία ως το γκρουπ.
+1

το παθαίνω συχνά και την επαναφέρω απλά αφήνοντας να τρέξει νερό από το ακροφύσιο του ατμού.

(ίσως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο κουμπί τύπου "like" δίπλα σε κάθε ποστ)

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από Edesso » Πέμ Αύγ 25, 2016 12:57 am

Φυσαλιδες αερα ή αλλιως εγκλωβισμενος αερας παντα υπαρχει στο κυκλωμα και μπορει ευκολα να φυγει ή με φλασαρισμα απο το γκρουπ ή απο το ακροφυσιο του ατμου και βεβαια δε μπορει να κοψει ή να μειωσει τη ροη νερου απο το γκρουπ. Η διαδρομη απο τη τριοδη μεχρι την εξοδο απο το γκρουπ πριν το διασκορπιστη ειναι τοσο μικρης διατομη που μπορει υπολειματα ελαιων καφε να μειωσουν την ροη, γι αυτο και το backflush οπως και η αφαλατωση ειναι σημαντικα
espresso junkie...

jps

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από jps » Πέμ Αύγ 25, 2016 11:52 am

ΟΚ παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ελπίζω να ήταν οι φυσαλίδες.

Όσον αφορά στη συχνότητα αφαλάτωσης, το κάνω κάθε εξάμηνο γιατί φτιάχνω 3 διπλούς την εβδομάδα οπότε αντί για 2μηνο, 3μηνο το πάω 6μηνο.
Μπορεί και να κάνω λάθος...
Πάντως στις αφαλατώσεις δεν βλέπω και πολλά άλατα να φεύγουν.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Gaggia Classic περίεργη συμπεριφορά μετά την αφαλάτωση

Δημοσίευση από Michalis_cy » Πέμ Αύγ 25, 2016 7:15 pm

Λογικό είναι βα μην βλέπεις άλατα στο νερό αφού κατά την διαδικασία της αφαλάτωσης αυτά διαλύονται τελείως στο διάλυμα. Αυτά που βλέπεις είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από άλατα.

Απάντηση