Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
giorgos.b

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Αύγ 26, 2015 10:29 am

Angeldust έγραψε:Πρώτα βγάλεις το πλαστικό πηνίο που γραφει Ceme αλλα για να ξεβιδώσεις τον άξονα πρώτα βίδωσε την βάσει πάνω στο group για να έχεις καλή στηρίξει.Θέλει λιγάκι δυνάμει για να ξεσφίξει ο άξονας.Συρματόβουρτσα για το dremel και όχι χημική καθαρίσει για το boiler,το group βάλε άφοβα μέσα σε διάλυμα με κιτρικό οξύ.
Τελικά το tip να ξεβιδώσω τα παξιμάδια ενώ η βαλβίδα είναι βιδωμένη στο group ήταν πολύ χρήσιμο. Έτσι ξεβίδωσαν και τα 2 πολύ εύκολα.

Καθάρισα τις 2 τρυπούλες με μια καρφίτσα, να πω την αλήθεια μου δεν είδα κάτι να βγαίνει, έριξα και αφθνο νερό, ξαναβίδωσα και ως δια μαγείας η ροή επανήλθε!!!

Έχω τραβήξει φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω (για κάποιον που το κάνει πρώτη φορά οι φωτογραφίες βοηθούν)

Θα συνεχίσω με καθαρισμό boiler και group

Ευχαριστώ!

giorgos.b

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από giorgos.b » Τετ Αύγ 26, 2015 11:36 pm

Για να βγάλω το boiler να το καθαρίσω πρέπει να βγάλω και ένα κόκκινο σωληνάκι το οποίο ασφαλίζει με ένα clamp (είναι αυτό που συνδέεται με τον περιστροφικό διακόπτη του ατμού)
νομίζω ότι είναι τα parts:
50 11004050 Pink silicone Tube 4,2 x 8,2 L = 165mm
και
51 12000361 D= 9 Clamp

η ερώτηση είναι: μπορώ να βγάλω το clamp χωρίς να το χαλάσω ή θα πρέπει να καθαρίσω το boiler χωρίς να βγάλω το σωληνάκι;

giorgos.b

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Σεπ 05, 2015 9:57 am

τελικά να αναφέρω ότι καθάρισα και τον Boiler με το dremel (δεν εβγαλα τα σωληνάκια) και όπως είπα καθάρισα και τη Solenoid και όλα μια χαρα

και κάποιες photos

Boiler πριν
https://lh3.googleusercontent.com/-Fgx4 ... 020262.JPG

Boiler μετά
https://lh3.googleusercontent.com/-ywq8 ... 020278.JPG

ξεβίδωμα άξονα solenoid
https://lh3.googleusercontent.com/-Cr29 ... 020269.JPG

solenoid dιαλυμμένη-φαίνονται οι τρυπούλες προς καθαρισμό
https://lh3.googleusercontent.com/-ifNI ... 020270.JPG

Ευχαριστώ όλους!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 05, 2015 7:17 pm

Εμείς ευχαριστούμε Γιώργο για τις πολύ καλές φωτογραφίες σου. :a013:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

KostasMD
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 4:22 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Ascaso Uno PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Mazzer SJ
2ος Μύλος:: Cunill Tauro
Οι καφέδες μου:: Taf, Valcafe
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από KostasMD » Παρ Σεπ 11, 2015 1:45 pm

Άλλοι τρόποι για καλό καθαρισμό του boiler υπάρχουν;
Θα χειρουργήσω κι εγώ κάποια στιγμή τη Baby μου...

alexkollias

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από alexkollias » Τετ Σεπ 28, 2016 10:34 am

Και κάπως έτσι καθάρισα και εγώ την solenoid της Gaggia Baby, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Όλα τα λεφτά το παρακάτω (γιατί καθόμουν σαν τη μαιμού με το 14αρι στο χέρι):
" Τελικά το tip να ξεβιδώσω τα παξιμάδια ενώ η βαλβίδα είναι βιδωμένη στο group ήταν πολύ χρήσιμο".
Να προσθέσω, για το αρχείο, ότι η αντίσταση του πηνίου της solenoid ήταν περίπου στα 2,8 ΚOhm.
Η παραπάνω τιμή μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τον τύπο της βαλβίδας αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην έχει ασυνέχεια.

kapas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 9:28 pm
Όνομα: Michalis
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Searching...
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από kapas » Παρ Οκτ 07, 2016 11:09 am

Προσπαθώ να βρω άκρη με την μηχανή μου αλλά δυστυχώς δεν μπορώ...

Είχα πρόβλημα με χαμηλή έως καθόλου ροή. Την έκανα αφαλάτωση αλλά δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα. Την πήγα σε κάποιο "εξειδικευμένο" τεχνικό ο οποίος την έκανε αφαλάτωση και άλλαξε την ηλεκτροβάνα. Το θετικό ήταν ότι ροή υπήρχε αλλά η μηχανή δεν έχει καμία σχέση με την μηχανή που είχα πριν.

Υπάρχει ροή αλλά μειωμένη. Όταν ο καφές κοπεί ελαφρώς πιο πολύ, τρέχει λίγο νεράκι και μετά μπουκώνει εντελώς. Σήμερα διαπίστωσα ότι αν την κλείσω και την ανοίξω απευθείας τρέχει άφθονο νεράκι (περισσότερο από το κανονικό). Οπότε εκχύλιση πετυχαίνω ή στα 10-15 δευτερόλεπτα ή καθόλου.

Ένα δεύτερο στοιχείο που είναι διαφορετικό από ότι ήταν πριν η μηχανή είναι ότι το ρελέ δουλεύει με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα. Ανοίγει και κλείνει μεταβλητά ανάλογα τα κέφια αλλά με την συχνότερη συχνότητα έως και κάθε 10 δευτερόλεπτα...

Φυσικά την ξαναπήγα την μηχανή και μου απάντησε το "εξειδικευμένο" συνεργείο ότι η μηχανή είναι μια χαρά και δεν έχει τίποτα. Όλα είναι στην φαντασία μου!
Εννοείται ότι είναι στην φαντασία μου! Τα τελευταία 2 χρόνια κάνω καφέδες πρωί απόγευμα για 2 άτομα φανταστικούς - κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Να αναφέρω επίσης ότι μετά την επιδιόρθωση της μηχανής την πρώτη φορά, ο τεχνικός εντυπωσιάστηκε από τα χαρακτηριστικά της μηχανής - απ'οτι κατάλαβα δεν έχει ξαναπιάσει στα
χέρια του μηχανή με inox boiler και τρίοδη - δυστυχώς το έμαθα μετά την "επισκευή"

Τώρα είμαι σε φάση να την πάω σε κάποιο συνεργείο που να γνωρίζει από μηχανές. Μένω στην Πτολεμαΐδα. Αν γνωρίζει κάποιος, κάποιο αξιόλογο σέρβις στην περιοχή μου ή στην ευρύτερη περιοχή θα του ήμουν ευγνώμων. Να αναφέρω επίσης ότι μίλησα και με την eurogat και με ενημέρωσαν ότι έχει μια αναμονή 2 εβδομάδων τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Οκτ 07, 2016 11:39 am

Και μετά απορούν μερικοί όταν λέμε για μαστορες που τις χαλάνε.
Στείλε την στο Βόλο αν δεν σου βρούνε τίποτα καλύτερο.
Για το service της eurogat ακούγονται παράπονα τελευταία.

viewtopic.php?nomobile=1&f=16&t=4369


Κατά την γνώμη μου μάλλον δεν έκανες backflush και είναι γεμάτο λάδια το γκρουπ ή η αντλία είναι στα τελευταία της.

kapas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 9:28 pm
Όνομα: Michalis
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Searching...
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από kapas » Παρ Οκτ 07, 2016 1:30 pm

Πραγματοποίησα backflush αμέσως μετά την "επισκευή" της μηχανής, αφού φυσικά διάβασα τις διάφορες οδηγίες...

Μπορεί να φταίει η αντλία... 25 μήνες την έχω μόνο..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόβλημα Gaggia Baby-μειωμένη ροή

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Οκτ 07, 2016 3:35 pm

Αν κατάλαβα καλά την είχες δύο χρόνια και έκανες ένα backflush τελευταία μετά την "επισκευή" ;

Απάντηση