περί μετακόμιση μηχανής

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
stv

περί μετακόμιση μηχανής

Δημοσίευση από stv » Πέμ Ιούλ 01, 2010 10:00 pm

ετοιμάζομαι αύριο να μετακινήσω την μηχανή μου στην δουλειά και ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω, το boiler φαντάζομαι θα έχει κρατήσει κάποια ποσότητα νερού, είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχεί, να την αφήσω να τρέξει νερό με άδεια το δοχείο, εώς που αδειάσει τελείως; ή δεν υπάρχει πρόβλημα; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;
η απόσταση είναι μικρή, η διαδρομή θα είναι μάξιμουμ 30 λεπτά, η μηχανή μου είναι η Delonghi ECO 310: viewtopic.php?f=5&t=90

Ευχαριστώ

stv

Re: περί μετακόμιση μηχανής

Δημοσίευση από stv » Παρ Ιούλ 02, 2010 9:29 am

νομίζω πως ξέρω γιατί κανένας δεν απαντάει στην ερώτησή μου!

δεν έχω καταβάλει την συνδρομή μου στους εμπειρότερους.....
viewtopic.php?f=10&t=330&p=3381#p3381
:respekt:

Ωστόσο όλα εντάξει, μετέφερα την μηχανή χωρίς κάποιον ιδιαίτερο τελετουργικό τρόπο, δεν άδειασα και την τελευταία σταγόνα που ενδεχομένως περιείχε το boiler, δηλαδή δεν άφησα να τρέξει νερό όταν το δοχείο είναι εντελώς άδειο. Αυτή την στιγμή απολαμβάνω τον πρώτο μου αυτοπαρασκευαζόμενο (!!!) espresso στο γραφείο μου!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: περί μετακόμιση μηχανής

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιούλ 02, 2010 10:39 am

Sorry βρε Βαγγέλη που δεν πήρες καμία απάντηση, αλλά απ΄ότι φαίνεται οι περισσότεροι έχουμε μία μόνο μηχανή που ούτε στον πάγκο της κουζίνας δεν τολμάμε να την μετακινήσουμε. :lol:
Πάντως αφού δεν ήταν για μεταφορά σαν δέμα καλά έκανες και δεν άδειασες παρά μόνο το δοχείο του νερού. Υποθέτω την σταθεροποίησες και σε κάθετη θέση και αυτό ήταν.
Καλά καφεδάκια στο γραφείο.

Να σημειώσω ότι δεν κάνει να λειτουργεί η αντλία χωρίς νερό και έκανες πάρα πολύ καλά που δεν πήγες να αδειάσεις το boiler έτσι. Υπήρχε κίνδυνος να χαλάσεις την μηχανή. Τώρα για το πως αδειάζει το boiler τελείως αυτό θέλει πολύ ψάξιμο και εξαρτάται από μηχανή σε μηχανή.

Off topic:
Nespresso παίζει στο HK;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

stv

Re: περί μετακόμιση μηχανής

Δημοσίευση από stv » Παρ Ιούλ 02, 2010 1:03 pm

Off topic:
Off topic:
Nespresso παίζει στο HK;
Off topic:


nespresso παίζει στο ΗΚ και είναι και πολύ της μόδας, πράγμα που σημένει πως είναι και αρκετά ακριβή!!!

Απάντηση