Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
despina

Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από despina » Παρ Νοέμ 01, 2013 10:50 pm

καλησπέρα.έχω τη συγκεκριμένη μηχανή και εδώ και μια εβδομάδα δεν τρέχει νερό και κατα συνέπεια καφές :a014: μόλις ζεσταθεί η μηχανή τρέχει λίγο και μετα σταματάει.αν προσπαθήσω ξανα κατευθείαν δεν τρέχει και βγάζει ατμό!αν προσπαθήσω μετά απο ώρα τρέχει παλι λίγο και ξανασταματάει!!!και τούμπαλιν!!!!ο ατμός και το ζεστό νερό λειτουργούν κανονικά!!!καμια ιδέα? :OOPS:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Νοέμ 02, 2013 1:07 am

Σαν προβλημα στην τριοδη ηλεκτροβαλβιδα μου μοιάζει...

Για πες καμμια λεπτομερεια...
Backflush κάνεις τακτικότατα;
Την έχεις συνδεδεμένη με φίλτρο αφαλάτωσης;

despina

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από despina » Σάβ Νοέμ 02, 2013 1:42 am

καλησπέρα :P την μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη τον Ιανουάριο.την έδωσα για σέρβις και ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ.δεν έχει αφαλατωτή και δεν ΄εχω κάνει ποτέ backflush!!!την καθαρίζω όμως καθημερινά.την δουλεύω σχεδόν 10 μήνες με 8-10 καφεδάκια μέσο όρο την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Νοέμ 02, 2013 1:56 am

Βουλωμένο είσοδο κριού νερού από άλατα στο εναλλάκτη θερμότητας(heat exchange) που βρίσκεται στο κάτω μέρος του boiler θυμίζει.10 μήνες είναι αρκετά για να συμβεί αυτό.

despina

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από despina » Σάβ Νοέμ 02, 2013 2:04 am

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που δουλεύει το ακροφύσιο του ατμού και του νερού!!!!ήλπιζα να είναι κάτι απλό π.χ. να χει βουλώσει κάποιο σωληνάκι ώστε να μπορώ να το φτιάξω εγώ!!!πιάνουν τα χέρια μου

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Νοέμ 02, 2013 3:54 am

despina έγραψε:αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που δουλεύει το ακροφύσιο του ατμού και του νερού!!!!ήλπιζα να είναι κάτι απλό π.χ. να χει βουλώσει κάποιο σωληνάκι ώστε να μπορώ να το φτιάξω εγώ!!!πιάνουν τα χέρια μου

Αυτά που λες δουλεύουνε γιατί είναι διαφορετική κύκλωμα από το κύκλωμα παραγωγής καφέ(δεν γίνεται ο καφές με το νερό που είναι στο boiler αλλα κατευθείαν από το δίκτυο μπάνι μέσα στο εναλλάκτη θερμότητας).Απλό είναι να το κανεις,δυο κλειδιά teflon και οξύ να διαλύσει τα άλατα θέλεις,
Συνημμένα
85e.jpg

despina

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από despina » Σάβ Νοέμ 02, 2013 9:56 am

αρχικα ευχαριστώ για τις οδηγίες :respekt: για να βγάλω το μπόιλερ πρέπει στην ουσία να λύσω ολη τη μηχανή ε?

---συνένωση---
λεω να επιχειρησω την εγχειρηση και εχω καποιες αποριες!αρχικα κλεινω την παροχη νερου;πρεπει να αδειασω το μποιλερ;ποια εξαρτηματα βαζω στο οξυ;απ οτι ειδα οξυ ειναι το ξυνο;το διαλυω σε νερο;ποση ωρα πρεπει να το αφησω;συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δε θελω να την καταστρεψω εντελως :)

---συνένωση---
san marco 1.jpg

despina

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από despina » Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:51 pm

κάποιος please :clap:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 02, 2013 7:19 pm

Δέσποινα, μην τρέφεις φρούδες ελπίδες ότι θα μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει εξ΄αποστάσεως. Ακόμα και να βρισκόταν κάποιος που έχει και τις γνώσεις αλλά και την διάθεση να σε βοηθήσει το όλο εγχείρημα θα απαιτούσε πολύ χρόνο και μην ξεχνάς ότι εσύ την μηχανή την έχεις για επαγγελματική χρήση και θα χάνεις χρήματα κατά το διάστημα που η μηχανή θα είναι ανενεργή.
Και ποιος σου λέει ότι είναι μόνο από άλατα το πρόβλημα και όχι από κάποια κολλημένη-χαλασμένη ηλεκτροβαλβίδα; Γι αυτό καλύτερα βρες έναν τεχνικό από τα μέρη σου για να σε βοηθήσει.

Offtopic
Μέγα σφάλμα που δεν είχες αφαλατωτή νερού στην τροφοδοσία και δεν έκανες τα απαραίτητα backflushing.

ΥΓ Τα παρακάτω είναι από το manual της μηχανής σου για να ελέγξεις:
sanmarco_checks.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

despina

Re: Πρόβλημα με La San Marco practical 85E

Δημοσίευση από despina » Σάβ Νοέμ 02, 2013 10:17 pm

ο τεχνικός με οποίο μίλησα μου είπε από δευτέρα,οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ και ίσως κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια βοήθεια και συμβουλές και να κάνω μία προσπάθεια μόνη μήπως και γλιτώσω το 50άρικο!!!άν θα είναι μόνο 50άρικο!!!το παλικάρι που απάντησε πιο πάνω μάλλον γνωρίζει οπότε μπορώνα κάνω μία προσπάθεια και αν λύσω το πρόβλημα ,καλώς .και ο τεχνικός με τον οποίο μίλησα το πρώτο που μου είπε είναι φέρτην να την ανοίξουμε να την αφήσουμε μια μέρα σε φάρμακο να φύγουν τα άλατα.

Απάντηση