Καθαρισμός μηχανής εσπρέσσο

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
dim_barista

Καθαρισμός μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από dim_barista » Κυρ Ιούλ 07, 2013 10:33 pm

Λοιπόν παιδια επειδή ειμαι 18 ετων και γεναικα απο την οικογενεια μου πινω μονο εγω καφε και συγκεκριμενα εσπρεσσο, δεν ηθελα ν απαρω μια ακριβη-μαρκας μηχανη εσπρεσσο στηναρχη και για αυτον τον λογο προτιμησα να αγορασω την εσπρεσσιερα που είχε λιγο πριν τα χριστουγεννα το lidl. το θεμα ειναι οτι κανοντας καθε μερα απο τουλαχιστον ενα καφε εχει ερθει η ωρα για ολικο καθαρισμα...γιατι καθε φορα που τη χρησιμοποιω μετα την παρασκευη του καφε αμεσως την καθαριζω εξωτερικα με ενα πανακι ελαφρως υγρο ωστε να φυγουν ολοι οι κοκκοι καφε απο την περιοχη που "τρέχει" ο καφες. Στο manual της μηχανης δεν αναφερει κατι περα απο αυτον τον τροπο καθαρισματος αλλα πλεον τοσο το φιλτρο όσο και η θήκη που κρατμαε με το χερι και τη ""βιδωνουμε" στη μηχανή (δεν ξερω πώς λεγεται :e014: ) εχουν πιασει αλατα καια εχουν κρατησει χρωμα απο τον καφε που τρεχει....
Πώς να την καθαρισω;; και επειδη ειμαι πρωτάρης και άμαθος με αυτα τα πράγματα θα ηθελα καποιον τροπο χωρις να την ξεβιδωσω γιατι ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν θα ειναι παλι μηχανη εσπρεσσο μετα :lol: ...

ειδα σε αλλα θεματα που λετε για κατι φακελακια αλλα όπως γραψατε φοβαμαι μηπως χαλασω την μηχανη γιατι δεν πρεπει να ερθουν ολα τα μερη της μηχανης σε επαφή με το φαρμακο...για αυτον το λογο σκεφτηκα να γεμισω το δοχειο με νερό - ξυδι σε αναλογια 1-1 να αφησω να περασει μεσα σπο τη μηχανη και μετα να αφησω να περασει μονο νερο για 3-4 φορες ωστε να παρει ολα τα υπολειματα και την μυρωδια του ξυδιου....ειναι σωστό-επιτρεπτό κατι τετοιο; πρεπει να προσεξω κατι; θα χαλασουν μερη της μηχανης;

όποιος γνωριζει κατι θα του ημουν ευγνώμον....

ΥΓ. Η μάρκα ειναι SilverCrest και η μηχανη φαινεται παρακάτω...
http://www.lidl.de/media/product/0/0/3/ ... lar--3.jpg

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Ιούλ 07, 2013 11:24 pm

Η μηχανή φαίνεται να είναι ίδια με Delonghi και πιθανόν το boiler να είναι από ανοξείδωτο ατσάλι που πολύ δύσκολα πιάνει άλατα.Εγώ το βάζο σκέτο το ξύδι στην Delonghi μου και όταν το έχω ανοίξει δεν έχω δει ίχνος από άλατα.Το αφήνεις όλο το βραδυ και την άλλη μέρα κυκλοφορείς το νερό μέχρι να φύγει η μυρωδιά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Καθαρισμός μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιούλ 08, 2013 12:57 am

Δίνει σαφείς οδηγίες ο κατασκευαστής μετά από 200 καφέδες ! καθαρίζεις τα άλατα με 30 γραμμάρια κιτρικό οξύ από το σουπερμάρκετ

"1) Fill the water tank 1 to the marking MAX.
2) Dissolve 2 tablespoons (about 30 grams) of citric acid (available in drugstores or chemists) into the water
3) Replace the water tank 1 into the appliance.
4) Switch the appliance on with the on/off switch 3. The rotary switch 5 must
be in the position “ ”. The steam control knob 2 is closed.
5) Insert the sieve carrier w, WITHOUT espresso powder, into the appliance
and place a cup under the sieve carrier w. As soon as the green heating-up
control lamp 4 glows, turn the rotary switch 5 to the position “ ”.
6) Let about 2 cups (coff ee cups) of water pass through and then stop the process.
7) Hold a container under the milk frother z.
8) Place the rotary switch 5 at the position “ ” and wait until the green heating-up control lamp 4 glows. Slowly turn the steam control knob 2 to the
position “+ “. Allow the appliance to create steam for about 2 minutes.
9) After 2 minutes close the steam control knob 2, set the rotary switch 5 to the
position “ ” and switch the appliance off .
10) Let the scaling agent take eff ect for about 15 minutes.
11) Repeat the steps 4 - 10 three times.
12) Then place the rotary switch 5 at the position “ ” and let the solution fl ow
through until the water tank 1 is empty.
13) Rinse the water tank 1 with clean water and then fi ll it with clean water up
to the Max marking.
14) Turn the rotary switch 5 to the position “ ” as soon as the green heatingup control lamp 4 glows.
15) Allow the water to run through.
16) Repeat the steps 13 - 15 three times.
17) Fill the water tank 1 with water once again.
18) Turn the rotary switch 5 to the position “ ”.
19) Hold a container under the milk frother z and slowly rotate the steam control
knob 2 to the position “+” as soon as the green heating-up control lamp 4
glows.
20) After about 1 minute close the steam control knob 2, set the rotary switch 5
to the position “ ” and switch the appliance off ."

http://www.lidl-service.com/static/1180 ... 926_EN.pdf

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς και νερό φιλτραρισμένο από κανάτα μειώνει αρκετά τα άλατα και την ανάγκη για συχνή συντήρηση.

Απάντηση