Backflushing

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
billyboy

Re: Backflushing

Δημοσίευση από billyboy » Κυρ Απρ 03, 2011 10:04 pm

Έκανα buckflashing στη μηχανη τελικα χωρις φαρμακο(διοτι δεν εχουμε).. Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εβγαλε!!
Σκεψου να είχα και καθαριστικό στα χέρια μου!! :clap:

woodsman43

Re: Backflushing

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Απρ 04, 2011 12:19 am

Απ οσο φαινεται η καφετερια που δουλευεις αρχισε ηδη να αλλαζει επιπεδο.Το μονο που μενει ειναι να το καταλαβει και το αφεντικο σου και να το εκτιμησει(δινοντας σου και κανα φραγκο παραπανω). :oneup: Τσιλικο θα το κανεις το μαγαζι αν συνεχισεις ετσι μπραβο σου.Μακαρι να ειχα και εγω καποιο μαγαζι στην γειτονια μου που να ειχε υπευθηνο μπαριστα.Προχωρα το και δεν θα χασεις και παλι μπραβο για την προσπαθεια σου. :a013:

Υ.Γ.Solenoid προφανως υπαρχει(δεν γινεται κι αλλιως)αλλα ειναι κρυμενη πισω απο τα γκρουπ και δεν μπορεις να την δεις παρα μονο ισως να ακουσεις την εκτονωση της μεσα στο drip tray οταν θα κανεις Backflushing.

billyboy

Re: Backflushing

Δημοσίευση από billyboy » Δευ Απρ 04, 2011 12:34 am

Αυτο ακριβώς, είναι κρυμμένο από πίσω! Είδα την εκτόνωση! Το είπα στο αφεντικό και θα πάρει πρώτα ο Θεός το Cafiza από Urnex!
Είπαμε ΝΑΙ στον καλό καφέ! Είπα να ανεβάσω λίγο το επίπεδο της ήδη τέλειας Εσπρεσσομηχανής γιατί με Danesi σε συνδυασμό με βρώμικα σωληνάκια δεν θα πίνετε ο καφές μετά απο λίγο καιρό! Είδωμεν!
Προσπάθεια λοιπόν για πολύ καλό καφέ! :waf:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από After » Δευ Απρ 04, 2011 12:58 am

woodsman43 έγραψε:Απ οσο φαινεται η καφετερια που δουλευεις αρχισε ηδη να αλλαζει επιπεδο.Το μονο που μενει ειναι να το καταλαβει και το αφεντικο σου και να το εκτιμησει(δινοντας σου και κανα φραγκο παραπανω).

Mηπως θα επρεπε ο φιλος να ανοιγε ενα δικο του ''καφε'', και να μην κρεμιοταν απο τον ανευθυνο και χωρις ζηλο ιδιοκτητη?
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

billyboy

Re: Backflushing

Δημοσίευση από billyboy » Δευ Απρ 04, 2011 1:04 am

Ο ανεύθυνος στον εσπρεσσο όπως λες ιδιοκτήτης είναι λάτρης του καφέ φίλτρου! Εχει γνωσεις και για εσπρεσσο αλλα ξεχνάει να πάρει καθαριστικό! Αν είχα λεφτά θα άνοιγα δικό μου καφέ! Αλλά δεν είναι καιρός για ανοίγματα! :a038:

mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από mrkaza » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:03 pm

Καθώς είμαι ΠΟΛΥ νέος στο χώρο τι είναι το backflush ?

Χει να κάνει με το να την αφήσεις να τρέχει καυτό νεράκι ? με το να καθαρίζεις το shower καλα μετά τον καφε ? ή κάτι αλλο που δε γνωρίζω ?


Παιδιά αυτό αν κατάλαβα καλά μπορεί να γίνει μόνο σε καλές καφετιέρες εε ? γιατί το "βρικη" μου δεν έχει έχτρα σωλήνα να βγει το νερο :( .

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι αυτο που έκανα κατα λάθος στην αρχή αν έχεις έστω και λίγο ανοικτή την βαλβίδα για ατμό και έχεις PF επάνω με καφέ αντί για καφές βγαίνει νερό-ατμος νερό βασικά από εκεί που κανονικά βγάζει ατμό .

Άρα με ενα τυφλό καλαθάκι θα έτρεχε απο εκεί τώρα αν ειναι σωστό περιμένω να μου πείτε εσείς :) αν είναι σωστό . Αν και πάνω απο 3-4 μηνες δε την βλέπω να μένει εκτός απρόοπτου .

xristoforosnemp.

Re: Backflushing

Δημοσίευση από xristoforosnemp. » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:16 pm

πρέπει η μηχανή να έχει 3way-solenoid valvide system αλλιώς το μονό που θα καταφέρεις στην καλύτερη περίπτωση να καεί η βαλβίδα που στέλνει το νερό στο shower και στην χειρότερη βραχυκύκλωμα μίας και το νερό θα περάσει μέσα στην μηχανή και σε ότι καλώδιο έχει!!

Loizos

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Loizos » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:18 pm

Backflush είναι η διαδικασία καθαρισμού των εσωτερικών διαδρομών της μηχανής από τα υπολήματα του καφέ που έχουν μείνει μέσα. Καθαρίζεις με αυτό το grouphead και τη ηλεκτροβαλβίδα της μηχανής. Γιαυτό χρειάζεται ένα καθαριστικό πχ cafiza της urnex και τυφλό (χωρίς τρύπες δηλαδή) καλαθάκι. Για να γίνει όμως αυτό απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχει η μηχανή σου τρίοδη βαλβίδα (κάτι που η δικιά σου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχει). Αν το κάνεις αυτό σε μηχανή χωρίς τέτοια βαλβίδα τότε θα σου κολλήσει το portafilter στο grouphead.


Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:19 pm

Παναγιώτη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ να το ΚΑΝΕΙΣ στην μηχανή σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από mrkaza » Πέμ Μάιος 12, 2011 2:17 pm

Έκανα κάτι άλλο και σίγουρα καθάρισε XD
Καθάρισα το Shower ως συνήθως και καθάρισα/στεγνωσα το pf μου .
Άφησα άπλα να τρέχει νερο απο την καφετιέρα 1 φλιτζάνι περίπου, μετά έβαλα το άδειο φαινομενικά PF επάνω .

έβαλα ενα ποτήρι κάτω και έβγαλε χρωματισμένο απο καφέ νερό για 2 φλιτζανάκια μετα βγήκε καθαρό , επίσης στο pf εμφανίστηκαν μερικοί κόκκοι καφέ που είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν είχε όταν το έβαλα στην μηχανή .

Απάντηση