Backflushing

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 05, 2011 9:40 am

Εσύ έχεις μηχανή με Ε61, το παρακάτω το διάβασες και ιδιαίτερα την παράγραφο που αναφέρει σχετικά με την απολίπανση του άξονα;
viewtopic.php?f=15&p=8042#p8042
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 05, 2011 10:31 am

οκ θα τα μειώσω :)

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Ιαν 05, 2011 11:40 am

Κάνω cafiza περίπου κάθε δίμηνο.
Ποτέ δεν είδα να βγαίνει κάτι άλλο εκτός από λευκό σαπουνόνερο από την solenoid.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, πάντως με βάζει σε σκέψεις κατα πόσο υπάρχει νόημα στο να συνεχίσω να ταλαιπωρώ την μηχανή (γιατί είναι ταλαιπωρία, όπως και να το κάνουμε).

Εξάλλου, απ'όσο ξέρω, η Rancilio απαγορεύει το backflushing (τώρα γιατί μαζί με την μηχανή δίνουν και εκείνο το λαστιχένιο πώμα/δισκίο για το "βούλωμα" του Pf, δεν ξέρω).
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 05, 2011 11:52 am

Μία από τα ίδια και εγώ που επίσης κάνω μία φορά το δίμηνο περίπου.

Alex δεν μπορεί ή Rancilio να το απαγορεύει (έχω διαβάσει και εγώ κάτι σχετικό στο internet) από την στιγμή που το έχει και το περιγράφει στο manual (παράγραφος 9.2, σελ. 35).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Backflushing

Δημοσίευση από zografos » Τετ Ιαν 05, 2011 12:38 pm

Κι εγώ διάβασα ότι το απαγορεύει ... και έχω την ίδια απορία ... ΓΙΑΤΙ δίνει μαζί το λαστιχάκι/τάπα ... Εκτός κι αν είναι Ράδιο Αρβύλα η απαγόρευση !

Hobis

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Hobis » Τετ Ιαν 12, 2011 12:19 am

Σήμερα το βραδάκι επισκέυτικα το taf για να αγοράσω καποια πραγματάκια και να ποιο και ενα καφεδάκι και ρωτησα αυτο ακριβώς και ενας μπαρίστα απο εκεί (δεν ξέρω αν πρέπει να πω το όνομα του) μου ειπε οτι πρέπει να το κάνουμε και μάλιστα κάθε μερα βάζοντας την τάπα την λαστιχένια στο φίλτρο.Την διαδικασία την κάνεις τρεις φορές αλλα θα μου δίξουν την διαδικασία οταν περασω ξανά για να παραλάβω την παραγγελία μου (σε δυο μέρες). Τότε αν θελετε θα σας πω περισσοτερα για να ειμαι σίγουρος.Πάντος αυτο που συγκράτησα ειναι οτι δεν μου ειπε να βάλω κάποιο "φάρμακο ¨ μέσα στη μηχανή μόνο με το νερό !!

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Backflushing

Δημοσίευση από zografos » Τετ Ιαν 12, 2011 12:39 am

Τελικά κατέληξα να κάνω κι εγώ BackFlashing μετά το τελευταίο shot της ημέρας ... με σκέτο νερό και βγάζει ελάχιστα καφέ χρωματισμένο νερό ...

BackFlashing με Cafiza λέω να κάνω ανά μήνα ή και περισσότερο ... Ίσως μια καλή ένδειξη να είναι το λερωμένο shower ...

Έτσι αποφάσισα να το κάνω.

Hobis

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Hobis » Τετ Ιαν 12, 2011 1:08 am

Η μηχανή μου ειναι καινούργια 31/12/10 θέλει και κάνα μήνα για να στρώση, να φύγη και η γέυση μετάλου της μηχανής (εδω οι επαγγελματικές θέλουν ένα μήνα) κανά 6μηνο και μετα με βλέπω για καφίζα κατα τα λεγόμενα αυτων που γνωρίζουν !!!

billyboy

Re: Backflushing

Δημοσίευση από billyboy » Κυρ Απρ 03, 2011 4:49 am

Σε Rancilio Classe 8 κανω κανονικα Backflushing? Υπάρχει solenoid που θα βλεπω πως θα φευγει το νερό?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 03, 2011 9:18 am

Καλωσόρισες Βασίλη. Στο manual χρήσης της μηχανής προβλέπεται η διαδικασία του backflushing. Είναι πολύ καλό που ρωτάς εδώ αλλά θα ήταν καλύτερο να ζητήσεις, καθότι επαγγελματική η μηχανή που δουλεύεις, όλες τις πληροφορίες συντήρησης, περιοδικού καθαρισμού, από την εταιρεία που σας την έστησε. Εάν η μηχανή δεν διατηρείται απόλυτα καθαρή και καλοσυντηρημένη θα είναι ακόμα μία επαγγελματική μηχανή που θα σερβίρει φαρμάκια.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση