Backflushing

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Mr espresso X

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Mr espresso X » Τετ Οκτ 13, 2010 2:08 am

backflushing...σε GranGaggia ??? :?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 13, 2010 3:41 am

Mr espresso X έγραψε:backflushing...σε GranGaggia ??? :?
Σύμφωνα με ένα διάγραμμα που βρήκα, δεν γίνεται και δεν χρειάζεται.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Mr espresso X

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Mr espresso X » Τετ Οκτ 13, 2010 4:27 am

Thanks...! :oneup:

nikp81

Re: Backflushing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Οκτ 25, 2010 11:08 am

Στην Baby Dose που εχει Solenoid Valve χρειαζεται Backflushing??

Dimitris_P

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Νοέμ 29, 2010 6:55 pm

nikp81 έγραψε:Στην Baby Dose που εχει Solenoid Valve χρειαζεται Backflushing??
έχω κ γω την ίδια απορία. στο gaggia group βλέπω ότι επιτρέπεται, καθημερινά λένε με νεράκι κ μια φορά την εβδομάδα με cafizal. το τυφλό που έχουν στο ταφ θα κάνει στο pf της baby ?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από After » Τετ Δεκ 01, 2010 1:20 am

Φανταζομαι στην Eurogat θα λενε οχι στο BF επειδη η αντλια φυσικα δεν ειναι τοσο δυνατη οσο των pro μηχανων
Οπως και να'χει, πιστευω οτι μια φορα τον μηνα αρκει συμφωνα με αυτα που εχω δει
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Dimitris_P

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Δεκ 01, 2010 10:14 am

πήρα τυφλό καλαθάκι και cafiza από ταφ εχθές και έκανα κ καθαρισμό. δε μπορώ να συγκρίνω με πριν γιατί δοκίμασα με καινούριο καφέ που δεν είχα ξαναπάρει.

Άβαταρ μέλους
zografos
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 3:37 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Pezzetti
Μύλος:: Rancilio Rocky SD
Οι καφέδες μου:: Τους ψάχνω ακόμα ...
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Backflushing

Δημοσίευση από zografos » Τετ Ιαν 05, 2011 12:37 am

Μετά από περίπου μια εβδομάδα και πάνω από 40-50 καφέδες, είπα να κάνω κι εγώ BackFlash τη Silvia.

Πήρα Cafiza λοιπόν, σε ταμπλέτες, έβαλα μια στο τυφλό καλαθάκι και ξεκίνησα.

Όλα καλά, έβγαινε αρκετή "σαπουνάδα" από τη Solenoid Valve, αλλά ίχνος υπολημμάτων καφέ και ελαίων (ορατών τουλάχιστον) ...
Μετά από 5-6 επαναλήψεις, άνοιξα το portafilter και είδα ότι η μισή ταμπλέτα ήταν ακόμα εκεί. Άρα, αφού είχα αρκετή σαπουνάδα από τη βαλβίδα) πιθανών η δόση να είναι αρκετά μεγάλη (άλλη φορά μάλλον σε σκόνη θα πάρω, αν υπάρχει και όχι ταμπλέτες).

Ξαναέκλεισα το portafilter, έκανα 5-6 επαναλήψεις ακόμα και όταν το άνοιξα το cafiza είχε σχεδόν εξαφανιστεί. Το έπλυνα με νερό από το group και έκανα άλλες 5-6 επαναλήψεις, μέχρι που από τη βαλβίδα έτρεχε καθαρό νερό.

Ψάχνοντας στο forum αλλά και γενικότερα στο net, διάβασα ότι το BackFlashing συνιστάτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εβδομαδιαίως, και ίσως και ημερησίως ... ενώ πολλοί το κάνουν και μετά από κάθε shot ! Μα ... είναι δυνατόν ? Τόσο συχνά ? Τελικά κάθε πότε θέλει ? Με το ρυθμό που τη δουλεύω εγώ αυτή τη στιγμή, κυρίως λόγω πειραμάτων αλλά και γενικά περίπου τόσους καφέδες πίνω ... κάθε πότε να κάνω BackFlashing ? Προσανατολίζομαι προς τις 2 εβδομάδες ... είναι ΟΚ ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 05, 2011 8:46 am

Μία παρατήρηση, υπάρχει το backflushing (BF) με σκέτο νερό και το backflushing με Cafiza. Είναι υπερβολη να έκανε κάποιος με Cafiza μετά από κάθε shot.
Στο θέμα μας, δεν υπάρχει καταφατική απάντηση στο έρωτημα σου. Ο καθένας ανάλογα με την περίσταση του πράττει. Για παράδειγμα το service από το Chris Coffee συνιστά BF με Cafiza ή κάποιο αντίστοιχο χημικό κάθε 4 με 6 εβδομάδες για κάποιον που κάνει 2 με 6 shots την ημέρα.
http://www.chriscoffee.com/faq#5
Αλλά θα το βρεις και εμπειρικά. Εάν για παράδειγμα μετά από 4 εβδομάδες βλέπεις να βγαίνουν πολλά έλαια καφέ κάνε την διαδικασία συχνότερα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 05, 2011 8:57 am

εγώ κάνω μια φορά την εβδομάδα με cafiza

Απάντηση