Backflushing

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Backflushing

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Απρ 29, 2010 12:14 am

Και αφού αρχίσαμε τα περί των συντηρήσεων, αναπόφευκτα ο λόγος έρχεται στο backflushing.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα τι ακριβώς εξυπηρετούσε. Μετά από έρευνα διάβασα ότι είναι η διαδικασία καθαρισμού υπολειμμάτων και ελαίων από το σύστημα του group για τις μηχανές με 3-way-valves. Χρησιμοποιείται κάποιο απορυπαντικό (προσοχή, ΟΧΙ αποσκλυρηντικό) και γίνεται με χρήση ενός "βουλωμένου" (blind) Portafilter ή μιας λαστιχένιας τάπας.

Να πω την μαύρη μου αλήθεια δεν πίστευα ότι είναι τόσο σημαντικό και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που μια τέτοια λαστιχένια τάπα έρχεται στάνταρ στα εξαρτήματα που έχει η Silvia μες στο κουτί της. Μετά από διάβασμα είδα ότι το backflushing προτείνεται να γίνεται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, ενώ υπάρχουν και πορωμένοι που το κάνουν μια φορά την μέρα, και κανα δυο τρελλοί που το κάνουν μετά από κάθε shot... :shock:



Οπότε είπα και εγώ ο καϋμένος να αρχίσω το σπορ.
Το θέμα είναι που να βρω το κατάλληλο "απορυπαντικό". Απότι φαίνεται το πιο διάσημο είναι το Cafiza από την Urnex, την ίδια εταιρία που φτιάχνει και το Dezcal. Το θέμα είναι που το βρίσκεις στο Ελλάντα αυτό? Στα coffeeway που ρώτησα δεν είχε, ενώ στο μόνο ελληνικό e-shop που είδα να έχει (βάλτε "Urnex cafiza" στο skroutz.gr) εκεί το δίνουν μόνο σε μορφή ταμπλέτας για τις super-αυτόματες μηχανές.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω? :cry:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Backflushing

Δημοσίευση από dalas » Πέμ Απρ 29, 2010 12:33 am

Alex_Under έγραψε:Το θέμα είναι που να βρω το κατάλληλο "απορυπαντικό". Απότι φαίνεται το πιο διάσημο είναι το Cafiza από την Urnex, την ίδια εταιρία που φτιάχνει και το Dezcal. Το θέμα είναι που το βρίσκεις στο Ελλάντα αυτό? Στα coffeeway που ρώτησα δεν είχε, ενώ στο μόνο ελληνικό e-shop που είδα να έχει (βάλτε "Urnex cafiza" στο skroutz.gr) εκεί το δίνουν μόνο σε μορφή ταμπλέτας για τις super-αυτόματες μηχανές.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω? :cry:
Έχω την εντύπωση ότι έχει το Taf. Απ' ότι είδα και στο site τους γράφουν "Σετ Καθαρισμού Puro Caff" που είναι γι' αυτή τη δουλειά.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Απρ 29, 2010 12:42 am

Ναι το cafiza υπάρχει και στο taf. Αυτό είναι το πιο διαδεδομένο....Πρέπει να έχεις και το blind filter.
Οι καφετέριες "κάνουν"(ή πρέπει να κανουν) backflush στο τέλος κάθε μέρας.

mx1001

Re: Backflushing

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Απρ 30, 2010 9:19 am

Τη βοήθειά σας , τα χω μπερδέψει λίγο .
Ηξερα οτί η Silvia φοράει την Ulka ΕΑΧ5 (εκτος και εαν οι νεοτερες ερχονται με άλλη) .
Απ οσο ξέρω η Ulka EAX5 δεν ειναι 3-way solenoid valve .
Παρολα αυτα εαν ψαξω στα χαρακτηριστικα της Silvia αναφέρει σαφώς για 3way valve .
Αρα ? ! ? .

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Alex_Under » Παρ Απρ 30, 2010 9:35 am

Άλλο πράγμα η αντλία άλλο πράγμα η βαλβίδα εκτόνωσης του group. Γιατί μπερδεύεσαι?
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Απρ 30, 2010 1:18 pm

psycho έγραψε:Πρέπει να έχεις και το blind filter.
Οι καφετέριες "κάνουν"(ή πρέπει να κανουν) backflush στο τέλος κάθε μέρας.

+10

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 06, 2010 12:23 am

Σήμερα έκανα το πρώτο μου backflushing με Cafiza. Παρά τις προειδοποιήσεις των τεχνικών, ότι δεν κάνει για την Gaggia Baby μου, μετά από το διάβασμα που είχα κάνει στο Internet, τελικά το πραγματοποίησα.
Μια βασική αποσαφήνιση που πρέπει να κάνω είναι ότι κάνουμε backflushing για τον καθαρισμό της solenoid βαλβίδας και ΟΧΙ επειδή έχουμε solenoid βαλβίδα κάνουμε backflushing έτσι γενικά και αόριστα.
Οι οδηγίες στο κουτί του Cafiza λένε για δόση 3 γραμμαρίων αλλά εγώ έκανα την διαδικασία με το κουταλάκι του Palo Coffeetool όπως στο παρακάτω βίντεο. Το ζύγισα κιόλας και βρέθηκε ότι το κουταλάκι χωράει περίπου 1.5 γραμμάρια σκόνης (επίπεδη επιφάνεια μέχρι τα χείλη).
Δεν έβγαλε και πολλά πράγματα. Καμιά σχέση με το βίντεο αλλά μάλλον λογικό για τον αριθμό καφέδων που κάνει η μηχανή.

YΓ Με την ευκαιρία της έκανα και μια αφαλάτωση.

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Ιουν 06, 2010 8:23 am

Έχω κάνει μέχρι στιγμής 3 φορές backflushing και σίγουρα δεν έβγαλα το αποτέλεσμα που βγάζει ο τύπος στο video. Ούτε την πρώτη φορά που το έκανα, που πρακτικά η μηχανή μέσα είχε υπολοίματα 3 μηνών.
Οπότε αυτό που λένε όλοι ότι "Κάνουμε Backflushing 1 φορά την εβδομάδα" το θεωρώ υπερβολικό.

Για μένα καλύτερη χρήση του cafiza είναι διαλυμένο σε μία κούπα καφτό νερό και να μουλιάζουν μέσα το basket και το pf. Το δοκίμασες Χρήστο? Απίστευτο αποτέλεσμα. Το pf γίνεται σαν καινούργιο.
Επίσης το χρησιμοποιώ και σαν απορυπαντικό για τον εξωτερικό καθαρισμό της μηχανής όπου και εκεί κάνει πολύ καλή δουλειά.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Backflushing

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 06, 2010 8:47 am

Alex_Under έγραψε:...
Οπότε αυτό που λένε όλοι ότι "Κάνουμε Backflushing 1 φορά την εβδομάδα" το θεωρώ υπερβολικό.
...
Κρίνοντας απ' ότι είδα να προσθέσω και εγώ την ψήφο μου σε αυτό. Σχετικά με τον καθαρισμό του pf δεν το δοκίμασα γιατί το naked λόγω φυσικά της σχεδίασης του καθαρίζει τόσο καλά που ακόμα παραμένει γυαλιστερό όπως καινούριο, αλλά απ΄ότι έχω διαβάσει και επιβεβαιώνεις και εσύ το Cafiza κάνει πολύ καλή δουλειά.
Τέλος μία σκέψη σχετικά με το video, μήπως να παίζει ρόλο, ότι η μηχανή έχει Ε61 group και άρα πολύ περισσότερη διαδρομή να καθαρίσει;

YΓ Το δικό μου για την ακρίβεια είναι το Cafiza2
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Backflushing

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Ιουν 06, 2010 7:32 pm

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Το κουτί πάνω (του cafiza) γράφει ημερομηνία λήξης; Μπορείτε να το τσεκάρετε; 8-)
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Απάντηση