Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Μάιος 16, 2010 3:47 pm

Alex_Under έγραψε:Φίλε ξυλάνθρωπε, αυτά που μου δείχνεις στην φώτο είναι άλατα. Όπως έγραψα παραπάνω
- Πριν 2 βδομάδες έκανα την ΠΡΩΤΗ αφαλάτωση μετά από 3 μήνες χρήσης της μηχανής με νερό που περνάει από 2 φίλτρα.
Όσον αφορά τα άλατα που βγήκαν την πρώτη φορά είχαν την μορφή χιονιού αλλά πολύ ελάχιστου, στον πάτο του μπολ που έπεφτε το νερό.
-Στην 2η αφαλάτωση χτες δεν παρατήρησα ΚΑΘΟΛΟΥ άλατα.

Οπότε δεν νομίζω ναναι θέμα αλάτων.
Δεν θελω να σε πιεσω παραπανω αλλα αυτα στη φωτο δεν ειναι μονο αλατα δυστηχως.Οπως ειχα γραψει η αντισταση ειχε διαβρωθει τοσο ωστε η ανοδιωση που ειχε απο την μαμακα της ειχε διαβρωθει τελειως και κοσμουσε τον πατο του μποιλερ παρεουλα με τα αλατα.Αν προσεξεις μετα την αφαλατωση ειχε το καθαρο χρωμα του χαλκου ενω στην μαμισια κατασταση της δεν ειναι ετσι.Ξερεις εσυ αλλο σημειο εσωτερικα της μηχανης που να εξηγει τα ασημενια κοματακια που βλεπεις?Αν ξερεις πες μου σε παρακαλω και εγω να ξαναχωθω τοτε στα ξυλαρακια μου για να μην λεω βλακειες που αποπροσανατολιζουν τον κοσμο. ;)

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Μάιος 16, 2010 3:58 pm

Πρώτα απόλα παρατηρώ μια αμυντική στάση την οποία δεν μπορώ να εξηγήσω.
Ήταν "κάπως" το ύφος της απάντησής μου και δεν το κατάλαβα;
Άν έβγαλες κάποιο τέτοιο συμπέρασμα σε διαβεβαιώ ότι τρέφω μεγάλο σεβασμό για το πρόσωπό σου και δεν έχω κανένα λόγο να ειρωνευτώ ή να σου απαντήσω κυνικά.
Συγνώμη αν κατάλαβες κάτι τέτοιο.

Στο διαταύτα.
Η μηχανή όπως είπα είναι αγορασμένη αρχές φεβρουαρίου. Είναι δηλαδή 3,5 μηνών με χρήση περίπου 3 καφέδων, κατά μ.ο. την ημέρα. Θα μου φαινόταν λίγο παράξενο να έχει υποστεί τέτοια διάβρωση σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα.
Φυσικά αυτό δεν αποκλείει το κατασκευαστικό λάθος εκ του εργοστασίου. Αλλά και πάλι αν υπήρχε κατασκευαστικό λάθος εξ αρχής, μέσα σε 3,5 μήνες δεν θα έπρπεπ να είχα ήδη "πάρει την αντίσταση στο χέρι"?

Σκέφτομαι να προσπαθήσω να ξεβιδώσω το στόμιο του ακροφυσίου ατμού και να περάσω καμιά μπατονέτα μέσα, να δω μήπως ξεφλουδίζει τίποτα εσωτερικά.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Μάιος 16, 2010 4:34 pm

Alex_Under έγραψε:Πρώτα απόλα παρατηρώ μια αμυντική στάση την οποία δεν μπορώ να εξηγήσω.
Ήταν "κάπως" το ύφος της απάντησής μου και δεν το κατάλαβα;
Άν έβγαλες κάποιο τέτοιο συμπέρασμα σε διαβεβαιώ ότι τρέφω μεγάλο σεβασμό για το πρόσωπό σου και δεν έχω κανένα λόγο να ειρωνευτώ ή να σου απαντήσω κυνικά.
Συγνώμη αν κατάλαβες κάτι τέτοιο.

Στο διαταύτα.
Η μηχανή όπως είπα είναι αγορασμένη αρχές φεβρουαρίου. Είναι δηλαδή 3,5 μηνών με χρήση περίπου 3 καφέδων, κατά μ.ο. την ημέρα. Θα μου φαινόταν λίγο παράξενο να έχει υποστεί τέτοια διάβρωση σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα.
Φυσικά αυτό δεν αποκλείει το κατασκευαστικό λάθος εκ του εργοστασίου. Αλλά και πάλι αν υπήρχε κατασκευαστικό λάθος εξ αρχής, μέσα σε 3,5 μήνες δεν θα έπρπεπ να είχα ήδη "πάρει την αντίσταση στο χέρι"?

Σκέφτομαι να προσπαθήσω να ξεβιδώσω το στόμιο του ακροφυσίου ατμού και να περάσω καμιά μπατονέτα μέσα, να δω μήπως ξεφλουδίζει τίποτα εσωτερικά.
H συγνωμη δικια μου.Ειναι η ωρα πολυ δυσκολη και φταιω μονο εγω για αυτο :cry: Παντως αθελα σου θα με ξαναστειλεις στα ξυλαρακια μου μιας και δεν ειχα σκεφτει πως η επιμεταλωση μπορει να εχει εισχωρησει και μεσα στο ακροφυσιο και τοτε ειναι πιο αδυναμη η προσφυση της οποτε δικαιολογειται η αποκοληση κοματακιων λογω του dezcal και σε συνεργασια με τις πολυ υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσονται εκει.Εσωτερικα παντως δεν υπαρχει τιποτα που να ασημιζει εκτος της αντιστασης και ειδικα επειδη ειναι καινουργια η μηχανη σου.Εμφανισιακα η αντισταση ειναι σκουρα ανθρακι αλλα βγαζωντας ενα κοματακι της επιμεταλωσης απο μεσα γυαλιζει (το κοματακι εννοω).

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 16, 2010 6:25 pm

Βλέποντας ξανά τις φωτογραφίες έχει πολύ λογική να είναι υλικό από την επιφάνεια του θερμαντικού στοιχείου. Δεν είχα προσέξει ότι είχε σκούρο ασημί χρώμα και όχι πρασινωπό (πατίνα). Αλήθεια γιατί του έκαναν ανοδίωση; γνωρίζουμε με τι;
Επίσης γιατί αποκλείουμε να υπάρχει και υλικό από το ίδιο το ακροφύσιο ατμού αυτό καθ΄αυτό, που δεν είναι χάλκινο;
Συνημμένα
comparison.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

apolitana

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από apolitana » Κυρ Μάιος 16, 2010 6:48 pm

Εχω διαβασει οτι γινεται αφαλατωση και με διαλυμα ξυδιου 5%...8α κανει το ξυδι ομως δουλεια?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 16, 2010 6:53 pm

apolitana έγραψε:Εχω διαβασει οτι γινεται αφαλατωση και με διαλυμα ξυδιου 5%...8α κανει το ξυδι ομως δουλεια?
Σε γενικές γραμμές δεν συνίσταται και λόγω της έντονης οσμής αλλά και των άλλων πρόσθετων που εμπεριέχονται στο ξύδι. Τα παραπάνω οργανικά οξέα είναι πιο κατάλληλα και τα βρίσκεις σε καθαρότερη μορφή.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Μάιος 17, 2010 8:24 pm

Christos έγραψε: Επίσης γιατί αποκλείουμε να υπάρχει και υλικό από το ίδιο το ακροφύσιο ατμού αυτό καθ΄αυτό, που δεν είναι χάλκινο;
Xρηστο παντα ολα τα ακροφυσια ειναι χαλκινα επιμεταλωμενα.Ακομα και το καινουργιο μου ακροφυσιο επαγγελματικο που εβαλα απο la cimbali χαλκινο ειναι επιμεταλωμενο.Αυτη η επιμεταλωση του ακροφυσιου φαινεται να ειναι επινικελωση πολυ καλης ποιοτητας αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.Και επειδη πολλες φορες η επινικελωση αυτη δεν γινεται σε ολο το εσωτερικο του ακροφυσιου γι αυτο εικαζω πως μπορει να αποκολουνται κοματια απο κει.Εγω νομιζω πως κακως ανησυχει ο alex.Νομιζω πως με τοσα εσσπρεσακια που πινει ολα τα υπολοιπα κομματακια θα βρουν τον δρομο τους απο σκοτεινες τρυπουλες :lol: :lol: Ασε που το πολυ πολυ να αποκτησει και μια καλη επιμεταλωση νεφρων και να γινει μετα αφθαρτος τελειως. :lol: :lol: Κουραγιο alex σε 6 μηνες θα εχει καθαρισει η ranchilio τελειως και αν δεις πως συνεχιζει εγω ευχαριστως προσφερομαι για μια εγχειρισουλα με λειζερ :lol: :lol: :lol: .Στη ranchilio ενοειται..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 17, 2010 9:00 pm

woodsman43 έγραψε:...Εγω νομιζω πως κακως ανησυχει ο alex.
Συμφωνώ και επαυξάνω
Spoiler: show
woodsman43 έγραψε:Νομιζω πως με τοσα εσσπρεσακια που πινει ολα τα υπολοιπα κομματακια θα βρουν τον δρομο τους απο σκοτεινες τρυπουλες :lol: :lol: Ασε που το πολυ πολυ να αποκτησει και μια καλη επιμεταλωση νεφρων και να γινει μετα αφθαρτος τελειως. :lol: :lol: Κουραγιο alex σε 6 μηνες θα εχει καθαρισει η ranchilio τελειως και αν δεις πως συνεχιζει εγω ευχαριστως προσφερομαι για μια εγχειρισουλα με λειζερ :lol: :lol: :lol: .Στη ranchilio ενοειται..
Σε πολύ καλή φόρμα σε βρίσκω wood master :lol: :lol: :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Μάιος 17, 2010 9:39 pm

Spoiler: show
Χρηστο admin και πασης ελλαδος....
Πρωτον.Δουλεψε παρα πολυ καλα η μηχανη μου χωρις καμμια διαροη και με αψογες επιδοσεις.Δευτερον.Εβαλα με πολυ δυσκολια ακροφυσιο απο la cimbali και εκανα μια κουφη πατεντα για να υποστηριξω τον ατμο που χρειαζεται το τερας μιας και εχει 4 τρυπες στην εξοδο του.Η πατεντα πετυχε και ο ατμος ειναι απλα ασταματητος.Τριτον μου ηρθε το ιντερνετ που μου ειχε φυγει απο κυριακη μεσημερι και κοντεψα να βγω στις ειδησεις για να το βρω.(στερητικο συνδρομο).Και τεταρτον.Μολις τελειωσα με μεγαλη επιτυχια την πρωτη RANCHILIO SYLVIA HYBRID παγκοσμιως και ετοιμαζω τωρα την παρουσιαση της καθως και τα σχετικα βιντεο ετσι για να μπουμε στο ματι των ξενων και να τους κανουμε να αναρωτιουνται "εμας πως μας ξεφυγε αυτο mother f@#$$$#$er?". :mrgreen: :twisted: :twisted: .ALEX σειρα εχει η δικια σου,ετοιμασε την :lol: :lol: :lol: :lol: Θα στην κανω αγνωριστη :lol: :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος woodsman43 την Τρί Μάιος 18, 2010 9:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Μάιος 17, 2010 10:05 pm

Spoiler: show
woodsman43 έγραψε:Εγω νομιζω πως κακως ανησυχει ο alex
Ευχαριστώ φιλαράκι. Τελευταία στιγμή με έπεισες. Ήμουν στο τσακ να στείλω πεσκέσι ταχυδρομικώς την Silvia Πτολεμαΐδα, να πάει στα κομμάτια, αλλά με τα ενθαρυντικά σου λόγια αποφάσισα να της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. :mrgreen:
woodsman43 έγραψε:ALEX σειρα εχει η δικια σου,ετοιμασε την :lol: :lol: :lol: :lol: Θα στην κανω αγνωριστη :lol: :lol: :lol: :lol:
Έχω ένα μανόμετρο γλυκερίνης 14Bar (1/4" πάσα) που κάθεται. Άντε, έλα να το χώσουμε πουθενά... :idea:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Απάντηση