Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 27, 2010 10:42 pm

Πάντως βλέποντας το video που ανέβασε ο dalas, παρατηρώ ότι κερδίζεις πολύ χρόνο έτσι. Δεν ξέρω εάν είναι αποδοτικό αλλά είναι σχεδόν ο μισός χρόνος σε σχέση με τον οδηγό που έγραψα παραπάνω.

Update.
Ξαναδιαβάζοντας τους διάφορους οδηγούς ξανά και βλέποντας και το video, θα κάνω κάποιες αλλαγές πάλι στο παρακάτω κομμάτι ώστε η μέθοδος να συνεχίζει όπως στο video και να κερδίσουμε χρόνο.
Επαναλάβετε τα βήματα (1-8), μέχρι να καταναλώσετε το περισσότερο διάλυμα αφαλάτωσης. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην αφήσετε την αντλία χωρίς νερό.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Απρ 28, 2010 10:34 pm

Πρωτομαγιά, Πρωτομαγιά (σ.σ. Mayday, Mayday :lol: )

Πήρα σήμερα για πρώτη φορά Dezcal από το coffeeway.

<Παρένθεση>: Ήταν σε φακελάκια των 28gr όπως και τα περίμενα. Αυτό που δεν περίμενα ήταν ότι η σκόνη μέσα είχε συμπακτωθεί και είχε δημιουργίσει πετραδάκια. Είναι αυτό αναμενόμενο ή έχουν χαλάσει;
</Παρένθεση>

Έλιωσα το Dezcal σε ένα λίτρο νερό στο ρεζερβουάρ και ανακάτεψα με ξύλινη κουτάλα. Μυρίζει άσχημα πανάθεμά το. Ξεκίνησα την διαδικασία όπως ακριβώς και κατα γράμμα όπως την περιγράφει στο βιντεάκι του Seattle Coffee and Gear. Παρεπιπτόντως την μηχανή την έχω από 4/2/2010 δηλαδή 3 μήνες παρά κάτι μέρες και χρησιμοποιώ νερό βρύσης που περνάει πρώτα από ένα φίλτρο στην βρύση και μετά από φίλτρο κανάτας. ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ. Το φίλτρο της κανάτας υπόσχεται ότι εκτός των βλαβερών ουσιών συγκρατεί και τα άλατα (μέρος τους φαντάζομαι, όχι όλα).
Τέλος πάντων.
Αυτό που θέλω να πω και που με ανησύχησε είναι ότι στις 3 φορές που πέρασα νερό και απο το group και από το wand, με διάκενο 20 λεπτά μεταξύ τους, το νερό μέσα είχε κάποια σκούρα πράγματα σαν θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει κανείς, σαν αγκίδες/σκλήθρες ξύλου. Αλλά το ποιό ανησυχητικό ακόμα ήταν ότι υπήρχαν και κάποια flakes που γυάλιζαν, σαν φλούδες από χρώμιο που ξεφλουδίστηκαν. ΔΕΝ είναι από την μηχανή καθώς όποια σημεία ήταν επίφοβα να ακουμπήσει νερό τα έντυσα με ζελατίνα. Επίσης μετά το πέρας της διαδικασίας δεν είδα πουθενά απο την μηχανή να έχει ξεβάψει. Άρα είμαι 100% σίγουρος ότι ότι βγήκε, βγήκε από gorup Και wand.
Στο πρώτο νερό που έβγαλα είχα και λίγο "χιονάκι" στον πάτο, σημάδι των αλάτων αλλά αυτό ήταν πολύ λίγο πράγμα που σημαίνει πως το διπλό φιλτράρισμα έκανε δουλειά.
Δεν ξέρω αν μπορείτε να δείτε στην φώτο αυτό που περιγράφω. Δεν είναι και πολύ εύκολο. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως, εσωτερικά το boiler και γενικότερα το σύστημα φυσικά και ΔΕΝ έχει χρωμιωμένα μέρη. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν λοιπόν αυτά τα γυαλιστερά flakes?
Εικόνα
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 28, 2010 11:01 pm

Στις Gaggia αναφέρει ρητά να βγάζουμε την shower screen, όπως επίσης και ότι δεν πρέπει το χρωμιωμένο pf να έρθει σε επαφή με το Dezcal. Στο video πρόσεξα ότι έχουν κανονικά περασμένο το pf στην μηχανή !!! Πιστεύω λανθασμένα.
Είναι περίεργο πάντως να έχεις flakes, γιατί ακόμα και αν το Dezcal έτρωγε κάποιο μέταλλο, αυτό θα ήταν διαλυτοποιημένο.
Σαν wild guess, τρία πράγματα είναι ύποπτα, η shower screen, το pf και τέλος (και ίσως το πιο ύποπτο) η καινούρια βίδα που έβαλες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Απρ 28, 2010 11:10 pm

Christos έγραψε:Σαν wild guess, τρία πράγματα είναι ύποπτα, η shower screen,
Πριν αρχίσω τα ξεβγάσματα ξεβίδωσα shower για να το καθαρίσω και αυτό. Έχωντας και εγώ αυτή την υπόνοια το παρατήρησα εκτενώς αλλά δεν βρήκα καμιά αλλοίωση πουθενά. Επίσης να σημειώσε ότι μετά την αφαλάτωση και το ξέβγαλμα, το screen ΓΥΑΛΙΣΕ απίστευτα. Ωσάν καινούργιο 8-)
Christos έγραψε:το pf
Το Pf δεν συμμετείχε πουθενά στην διαδικασία. Βγήκε εξαρχής.
Christos έγραψε:και τέλος (και ίσως το πιο ύποπτο) η καινούρια βίδα που έβαλες.
Θα συμπληρώσω στο σχετικό θέμα επι της βίδας απλά να ξέρεις ότι εκείνη η γυαλιστερή που είχα αρχικώς βάλει, βγήκε μετά από μια βδομάδα γιατί είχε σημάδια οξείδωσης και αντικαταστάθηκε από μια ματ άλλεν. Οπότε ούτε από την βίδα μπορεί να είναι.


Το άλλο που σκέφτηκα είναι μήπως από το ακροφύσιο του wand. Μόνο αυτό μπορώ να υποθέσω ότι είναι ίσως από μέσα χρωμιωμένο και ίσως από την ορμή του νερού να έγινε ότι έγινε.

Αλλά ακόμα δεν κατάφερα να εξηγήσω τα ωσάν-σκλήθρες αιωρούμενα σωματήδια.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Απρ 28, 2010 11:47 pm

Κάτι άσχετο με τα παραπάνω που γράφω, αλλά που διάβασα και μου έκανε εντύπωση:

http://www.diloco.com/index.php?option= ... 59&lang=en
Scale comes when the temperature falls
down after we power off the espresso machine...many manufacturers have installed SLEEP MODE in their latest machines. In this mode the machine is not turned off completely. It keeps just as enough temperature needed to avoid scale creation
μετάφραση
Τα άλατα δημιουργούνται όταν πέφτει η θερμοκρασία αφότου σβήσουμε την μηχανή του εσπρέσσο...πολλοί κατασκευαστές έχουν εγκαταστήσει "Κατάσταση Ύπνου" στα τελευταία τους μοντέλα. Σε αυτήν την κατάσταση οι μηχανές δεν κλείνουν ποτέ ολοκληρωτικά. Μένουν τόσο αναμμένες όσο χρειάζεται για να κρατήσουν ιδανική θερμοκρασία ώστε να μην δημιουργηθούν άλατα.
Αυτό ήταν κάτι που πραγματικά δεν ήξερα....


Υ.Γ. Βλέπω στην πτολεμαϊδα τα εργοστάσια να αρχίσουν να δουλεύουν υπερωρίες για να ανταπεξέλθουν στην κατανάλωση ενέργειας που θα έχει από εδώ και πέρα η Gaggia του Χρήστου, έτσι και τύχει και διαβάσει αυτό που έγραψα... :lol:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Απρ 29, 2010 12:01 am

Off topic:
Alex_Under έγραψε:Off topic:
...

Υ.Γ. Βλέπω στην πτολεμαϊδα τα εργοστάσια να αρχίσουν να δουλεύουν υπερωρίες για να ανταπεξέλθουν στην κατανάλωση ενέργειας που θα έχει από εδώ και πέρα η Gaggia του Χρήστου, έτσι και τύχει και διαβάσει αυτό που έγραψα... :lol:
Off topic:


Προβλέπεται black out τον Ιούλιο (air condition + espresso machines). :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Απρ 29, 2010 10:17 pm

Christos έγραψε:Πάντως βλέποντας το video που ανέβασε ο dalas, παρατηρώ ότι κερδίζεις πολύ χρόνο έτσι. Δεν ξέρω εάν είναι αποδοτικό αλλά είναι σχεδόν ο μισός χρόνος σε σχέση με τον οδηγό που έγραψα παραπάνω.

Update.
Ξαναδιαβάζοντας τους διάφορους οδηγούς ξανά και βλέποντας και το video, θα κάνω κάποιες αλλαγές πάλι στο παρακάτω κομμάτι ώστε η μέθοδος να συνεχίζει όπως στο video και να κερδίσουμε χρόνο.
Επαναλάβετε τα βήματα (1-8), μέχρι να καταναλώσετε το περισσότερο διάλυμα αφαλάτωσης. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην αφήσετε την αντλία χωρίς νερό.
Oi αλλαγές στον οδηγό έγιναν. Εάν δείτε κάποιο λάθος ή κάτι που δεν είναι κατανοητό, ενημερώστε με παρακάτω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Απρ 29, 2010 11:13 pm

Christos έγραψε:
Εμένα από το σχεδιάγραμμα μου φαίνεται πιο στενή η οπή του steam wand. Στο group head η μόνη στένωση είναι εκεί που υπάρχει η βαλβίδα με το ελατήριο (H Βaby δεν την έχει καν). Θα μας πει και ο Δημήτρης.

Το Dezcal εγώ το θεωρώ ως κιτρικό οξύ, ασχέτως εάν έχει και ένα μικρό ποσοστό από άλλες ουσίες, γι αυτό και τα αναφέρω σαν ένα.
psycho έγραψε:Επίσης παρατηρείται οτι στις gaggia με το αλουμινένιο boiler, σχεδόν δεν ξεβγάζεται ποτέ το κιτρικό οξύ αν υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα. Γνωρίζετε τπτ επι τούτου?
Με το Dezcal δεν είχα τέτοιο πρόβλημα .

YΓ Αυτόν το οδηγό δεν νομίζω να τον διάβασες πουθενά ακριβώς έτσι. Έχω συμβουλευθεί τουλάχιστον πέντε διαφορετικούς και με την δική μου κρίση τους συνδύασα σε έναν, έκανα μετατροπές όγκων και γραμμαρίων, συνδύασα κουταλάκια γλυκού και σούπας για να είναι όλα μαζεμένα, ενοποίησα τρυγικό με κιτρικό οξύ κά.
Αυτός που διάβασες είναι απλά αυτός που χρησιμοποίησα σαν πρότυπο.
http://www.coffeecrew.com/learning/255- ... ep-by-step
Καλησπερα.Τωρα το ειδα ολο αυτο.Καλα τα ματια μου γεμισαν αλατα απο την sylvia.Παιδια οταν δουλευει το dezcal δεν μενουν κοματια απο τα αλατα.Διαλυονται ολα σιγα σιγα και εξαφανιζονται μεσα στο νερο(οπτικα ενοω).Αν υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να βουλωσει κατι στη διαδρομη αυτο θα ειναι μονο απο τον ατμο και οχι απο το γκρουπ.Στο γκρουπ οι τρυπες ειναι 4χιλ σχεδον παντου ενω στον ατμο φτανουν και το 1χιλ.Οσο για την brew valve καλο θα ηταν να την βγαλετε οποιος μπορει πιο πολυ λογω της ταπιτσας απο σιλικονη που εχει μεσα της.Οχι οτι θα παθει κατι στα σιγουρα αλλα για το φοβο των ιουδαιων.Οσο για οσες εχουν σολενοιντ καλο θα ηταν χρηστο στον οδηγο σου να βαλεις και 2 μ3 ανοιγοκλεισματα του διακοπτη της αντλιας μονο για το γκρουπ για να ενεργοποιηθει και η σολενοιντ και να περασει το αφαλατικο και απο αυτην.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Απρ 29, 2010 11:49 pm

Δημήτρη έχω βάλει τουλάχιστον δύο ανοιγοκλεισίματα της αντλίας για να περάσει νερό από το group. Εαν δεν κατάλαβα καλά, μπορείς να μου υποδείξεις που και τι ακριβώς να περεμβάλω στον οδηγό;
Επίσης, μήπως θα ήταν καλά, το πρώτο πέρασμα του διαλύματος να γίνει από το group, αντί του steam wand? ή δεν έχει καμία σημασία?
Τελος εσύ που έχεις δει από κοντά τις solenoid από τι υλικό είναι το κυρίως housing τους; παίζει να είναι από αλουμίνιο; Ρωτάω γιατί κάποιος αναφέρει ότι το Dezcal μπορεί να "μαυρίσει" - προκαλέσει κηλίδες στο εσωτερικό τους.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Απρ 30, 2010 4:26 pm

Christos έγραψε:Δημήτρη έχω βάλει τουλάχιστον δύο ανοιγοκλεισίματα της αντλίας για να περάσει νερό από το group. Εαν δεν κατάλαβα καλά, μπορείς να μου υποδείξεις που και τι ακριβώς να περεμβάλω στον οδηγό;
Επίσης, μήπως θα ήταν καλά, το πρώτο πέρασμα του διαλύματος να γίνει από το group, αντί του steam wand? ή δεν έχει καμία σημασία?
Τελος εσύ που έχεις δει από κοντά τις solenoid από τι υλικό είναι το κυρίως housing τους; παίζει να είναι από αλουμίνιο; Ρωτάω γιατί κάποιος αναφέρει ότι το Dezcal μπορεί να "μαυρίσει" - προκαλέσει κηλίδες στο εσωτερικό τους.
Ναι εχεις δικιο το εχεις γραψει im sory.Κατα την γνωμη μου δεν εχει καμμια απολυτως σημασια απο που θα περασει πρωτο το νερο.Αυτο που εχει σημασια ειναι να γεμισουν ολες οι διαδρομες με νερο γεματο απο dezcal.Γι αυτο και τραβαμε πρωτα 250 μλ νερο για να αδειασουν ολα απο το καθαρο νερο και να γεμισουν με το αφαλατικο αλλα αυτα τα ξερεις ηδη.Η σολενοιντ αυτες ειναι ΑΤΜΟΥ και ειναι παντα απο ορειχαλκο με συγκεκριμενη περιεκτικοτητα σε ψευδαργυρο αλλα μην με ρωτησεις ποσο γιατι απλα δεν ξερω.Παντως μεσα δεν μπορω να τις δω γιατι δεν ανοιγουν.Ειναι φιξ.Απο οσο μπορω να δω εχουν την ιδια συμπεριφορα με το μποιλερ δηλ καθαριζουν.Εγω κηλιδες δεν εχω δει αλλα μεσα στο εμβολο το οποιο ειναι ανοξειδωτο αν περασει νερο και το διαβρωνει ,αυτο σορυ δεν το γνωριζω.

Απάντηση