Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 27, 2010 2:22 pm

Οδηγίες αφαλάτωσης.
(Ακολουθείστε τες με δική σας ευθύνη και αφού πρώτα συμβουλευτείτε τις οδηγίες του κατασκευαστή της μηχανής σας. )

Η συχνότητα που πρέπει να πραγματοποιείται η αφαλάτωση εξαρτάται από την σκληρότητα του νερού της περιοχής σας. Εγώ προσωπικά, θα πάω για μία αφαλάτωση κάθε δύο μήνες.

Η αναλογία κιτρικού οξέος / νερού είναι ενδεικτική και τροποποιημένη για Gaggia μηχανές με αλουμινένιο βραστήρα. Για μηχανές με βραστήρα από ορείχαλκο η ανοξείδωτο ατσάλι η ποσότητα του κιτρικού οξέος μπορεί ΙΣΩΣ και να διπλασιαστεί. Βέβαια καλό είναι να γνωρίζετε ότι υπάρχουν αναφορές ότι ισχυρά διαλύματα κιτρικού οξέος μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις σε άλλα μέρη της μηχανής (ο-rings, φλάτζες) οπότε ακόμα και για μηχανές με μη αλουμινένια boiler πάλι θέλει προσοχή.

Ξεβιδώνουμε το shower screen και το απομακρύνουμε από την κεφαλή της μηχανής καθώς επίσης και το portafilter. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έρθουν σε επαφή με το διάλυμα του κιτρικού οξέος.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης να μην έρθουν σε επαφή με το διάλυμα ή σταγονίδια αυτού με κάθε είδους χρωμιωμένη (π.χ. στην Gaggia απομακρύνετε την σχάρα που πέφτουν τα νερά) ή από γυαλισμένο ατσάλι επιφάνεια στην μηχανή σας. Εάν αυτό συμβεί σκουπίστε αμέσως την επιφάνεια με ένα νωπό πανί.

Για την παρασκευή του διαλύματος ζυγίστε 14 g (περίπου 8.4 ml) κιτρικού ή μισό φακελλάκι Dezcal και προσθέστε 1.5 L κρύο νερό (όσο δηλαδή ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού). Μεταφέρετε το διάλυμα στο δοχείο της μηχανής.

1. Ανοίξτε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
2. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
3. Πατήστε ON στον διακόπτη ατμού
4. Πατήστε ΟΝ στην αντλία και αφήστε να τρέξουν 250 ml νερό από το ακροφύσιο ατμού. Προσοχή στον μέγιστο χρόνο που μπορείτε να το κάνετε αυτό. (Δεν θα συνιστούσα παραπάνω από 30 s)
5. Κλείστε την αντλία
6. Πατήστε OFF στον διακόπτη ατμού
7. Απενεργοποιείστε την μηχανή, ώστε να μην ζεσταίνεται το νερό στον βραστήρα.
8. Αφήστε την μηχανή ανενεργή για 15 min
9. Κλείστε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
10. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
11. Ενεργοποιήστε την αντλία και τρέξτε από την κεφαλή άλλα 250 ml νερό
12. Κλείστε την αντλία και την μηχανή και αφήστε την για άλλα 15 min ανενεργή.
13. Τρέξτε 250 ml από το διάλυμα διαδοχικά από το ακροφύσιο νερού και από την κεφαλή και αφήστε την μηχανή κλειστή για άλλα 15 min. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην αφήσετε την αντλία χωρίς νερό, όπως και προσοχή στους χρόνους που η αντλία είναι ενεργοποιημένη και στον χρόνο που απαιτείται να είναι κλειστή σε διαδοχικές εκκινήσεις της. Εγώ αφήνω τουλάχιστον 3 λεπτά να περάσουν πριν την θέσω ξανά σε λειτουργία.
14. Τέλος ξεπλύνετε την μηχανή τρέχοντας τουλάχιστον ένα δοχείο φρέσκο νερό, διαδοχικά από το ακροφύσιο ατμού και την κεφαλή.

Σημείωση: Για τις Gaggia ο κατασκευαστής συνιστά Τρυγικό Οξύ. Εάν καταφέρετε να το βρείτε (ιδιαίτερα αυτοί που ασχολούνται με κρασιά ή βρίσκονται κοντά σε οινοποιεία) η αναλογία γίνεται 28 g στο 1.5 λίτρο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από psycho » Τρί Απρ 27, 2010 4:40 pm

Χρίστο πολύ καλός μπράβο. Ήταν αναγκαίος.

Τον έχω διαβάσει και κάπου στο net και τον έχω δοκιμάσει και θέλω να προσθέσω την εμπειρία μου...
Καλύτερα να μην περάσετε το διάλυμα απο το group head διότι μπορεί τα υπολείμματα άλατος να βουλώσουν την έξοδο του νερού προς το group (παθών). Αν όμως το διάλυμα είναι δυνατότερο όπως π.χ. αυτό που προτείνεις εσύ, ενδεχομένως να μην υπάρχει πρόβλημα. Εγώ είχα βάλει 5 γρ οξέως μόνο.
Αντιθέτως απο το wand δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα λόγω μεγαλύτερης οπής.

Χρίστο με το dezcal λες να υπάρχει prob?

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από psycho » Τρί Απρ 27, 2010 4:42 pm

Επίσης παρατηρείται οτι στις gaggia με το αλουμινένιο boiler, σχεδόν δεν ξεβγάζεται ποτέ το κιτρικό οξύ αν υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα. Γνωρίζετε τπτ επι τούτου?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 27, 2010 9:07 pm

psycho έγραψε:Χρίστο πολύ καλός μπράβο. Ήταν αναγκαίος.

Τον έχω διαβάσει και κάπου στο net και τον έχω δοκιμάσει και θέλω να προσθέσω την εμπειρία μου...
Καλύτερα να μην περάσετε το διάλυμα απο το group head διότι μπορεί τα υπολείμματα άλατος να βουλώσουν την έξοδο του νερού προς το group (παθών). Αν όμως το διάλυμα είναι δυνατότερο όπως π.χ. αυτό που προτείνεις εσύ, ενδεχομένως να μην υπάρχει πρόβλημα. Εγώ είχα βάλει 5 γρ οξέως μόνο.
Αντιθέτως απο το wand δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα λόγω μεγαλύτερης οπής.

Χρίστο με το dezcal λες να υπάρχει prob?
Νίκο η θέση μου είναι γνωστή. Είσαι ο μόνος που συστήνει να μην περάσει από το group head.
viewtopic.php?f=15&t=129&start=10#p1046

Εμένα από το σχεδιάγραμμα μου φαίνεται πιο στενή η οπή του steam wand. Στο group head η μόνη στένωση είναι εκεί που υπάρχει η βαλβίδα με το ελατήριο (H Βaby δεν την έχει καν). Θα μας πει και ο Δημήτρης.

Το Dezcal εγώ το θεωρώ ως κιτρικό οξύ, ασχέτως εάν έχει και ένα μικρό ποσοστό από άλλες ουσίες, γι αυτό και τα αναφέρω σαν ένα.
psycho έγραψε:Επίσης παρατηρείται οτι στις gaggia με το αλουμινένιο boiler, σχεδόν δεν ξεβγάζεται ποτέ το κιτρικό οξύ αν υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα. Γνωρίζετε τπτ επι τούτου?
Με το Dezcal δεν είχα τέτοιο πρόβλημα .

YΓ Αυτόν το οδηγό δεν νομίζω να τον διάβασες πουθενά ακριβώς έτσι. Έχω συμβουλευθεί τουλάχιστον πέντε διαφορετικούς και με την δική μου κρίση τους συνδύασα σε έναν, έκανα μετατροπές όγκων και γραμμαρίων, συνδύασα κουταλάκια γλυκού και σούπας για να είναι όλα μαζεμένα, ενοποίησα τρυγικό με κιτρικό οξύ κά.
Αυτός που διάβασες είναι απλά αυτός που χρησιμοποίησα σαν πρότυπο.
http://www.coffeecrew.com/learning/255- ... ep-by-step
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από psycho » Τρί Απρ 27, 2010 9:28 pm

Χριστο θέλω να πω οτι άμα βάλεις χαμηλότερη ποσότητα απο 9/γρ ανα λίτρο, το group head βουλώνει. Απλά είναι βαρετό να ξανακάνεις την διαδικασία απο την αρχή :cry:
Οπότε ή δεν περνας απο το group ή βάζεις 9+γρ ή 14 όπως λές εσύ.

Costas

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Costas » Τρί Απρ 27, 2010 9:49 pm

Ευχαριστούμε Χρήστο για τον οδηγό!Σίγουρα θα μου φανεί πολύ χρήσιμος!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 27, 2010 9:53 pm

psycho έγραψε:Χριστο θέλω να πω οτι άμα βάλεις χαμηλότερη ποσότητα απο 9/γρ ανα λίτρο, το group head βουλώνει. Απλά είναι βαρετό να ξανακάνεις την διαδικασία απο την αρχή :cry:
Οπότε ή δεν περνας απο το group ή βάζεις 9+γρ ή 14 όπως λές εσύ.
Δοκίμασες να το επαναλάβεις; σου συνέβηκε ξανά; Πώς ξέρεις ότι δεν ήταν ένα τυχαίο γεγονός; Έχεις κάποια αναφορά από το internet ότι συνέβηκε και σε κάποιον άλλον; Επίσης πόσο διαφορετική συμπεριφορά μπορεί να έχει ένα δ/μα 9 g ανά λίτρο με ένα με 14 g ανα 1.5 λίτρα. Τα ίδια είναι.

Να σημειώσω επίσης, ότι ενώ κανονικά πολλοί οδηγοί προτείνουν το δ/μα να περνάει εναλλάξ από το steam wand και το group head, εγώ ΣΚΟΠΙΜΑ, το περνάω ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ από το group head για να καλύψω και την περίπτωση των 3-way βαλβίδων που έχουν κάποιες μηχανές και που κάποιοι αναφέρουν ότι το κιτρικό οξύ μπορεί να τους δημιουργήσει πρόβλημα.

Τέλος πάντων καταθέτεις την εμπειρία σου και αυτό είναι αποδεκτό. Ας κρίνει ο καθένας για την μηχανή του, γιατί ο οδηγός γράφτηκε για όλες τις μηχανές και όχι μόνο για Gaggia Εvolution.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από dalas » Τρί Απρ 27, 2010 9:54 pm

Να σαι καλά Χρήστο! Ευχαριστούμε για τον οδηγό.

Βρήκα ένα βιντεάκι για αφαλάτωση σε Silvia. Λογικά τα ίδια βήματα ακολουθεί αν εξαιρέσεις κάποιες πιθανές διαφορές στους διακόπτες.

A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 27, 2010 10:12 pm

Ευχαριστώ παιδιά.
Να σχολιάσω δύο πραγματάκια.
1) Είναι λάθος να ρίξετε την σκόνη στο δοχείο. Κάνετε το δ/μα εκτός και όταν διαλυτοποιηθεί τελείως το προσθέτετε στο δοχείο. Αυτό για να είστε 100% σίγουροι ότι η αντλία δεν θα τραβήξει αδιάλυτη σκόνη που θα μπορούσε να της προκαλέσει βλαβη.
2) Στο video (4' 18'' και 4' 47'') όταν αναφέρεται για τα κομμάτια από τα άλατα από μία μηχανή που δεν αφαλατώνεται συχνά, υποδεικνύει σαν πιο πιθανό σημείο το steam wand.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από psycho » Τρί Απρ 27, 2010 10:33 pm

Εγώ το είχα πάθει με το group head αυτό ψάχνοντας για τη μικρότερη δυνατή αναλογία κιτρικού οξέως / Νερού.
Για την δική μου μηχανή με συχνότητα αφαλάτωσης: 1 αφαλάτωση/μήνα τα 9γρ κιτρικού/λίτρο νερού είναι αρκετά.

Απάντηση