Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
gotigreco
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 7:15 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Ascaso i2-mini
Τοποθεσία: ΧΑΙΔΑΡΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από gotigreco » Παρ Ιουν 23, 2017 1:26 pm

Ευχαριστώ πολύ :)

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από geopapa » Τετ Αύγ 09, 2017 10:11 pm

Επειδή αναφέρθηκε ως προϊόν σε αυτό το νήμα να αναφέρω οτι το υγρό dezcal (τουλαχιστον αυτο του 1lt που πήρα εγώ) έχει διαφορετική σύνθεση απο τη σκόνη (σουλφαμικό αντί κιτρικού) και μάλιστα σε ενα πρόβλημα που είχα όπως ανέφερα σε άλλο νήμα (viewtopic.php?f=15&t=4218#p76454)με έσωσε (είναι πιο δυνατό μάλλον)..
Χρήστο αν νομίζεις οτι είναι λάθος που το αναφέρω κι εδω, πράξε ανάλογα..
Συνημμένα
liquid_dezcal.jpg

Kbou13
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 06, 2017 6:17 am

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Kbou13 » Πέμ Νοέμ 23, 2017 7:02 pm

Καλησπέρα από αμέλια μου εδώ κ 2μηνές δε χρησιμοποιούσα τη μηχανή (haggis classic 2014) και σήμερα που πήγα να τη καθαρισω κ να κάνω αφαλάτωση επειδή δεν είχα αδειάσει το δοχείο νερό κ έχω μέσα σ αυτό φίλτρο νερού που έχω αγοράσει από τη Eurogat στο νερό μέσα αιωρούνταν άσπρα σωματίδια προφανώς υπόλειμματα από το φίλτρο,κ πάνω τα σώληνακια του νερού είχαν την υφή σαν γλίτσας που γλιστράει χωρίς όμως κάποια περίεργη οσμή η κάτι άλλο!τα καθάρισα μ ένα βετεξ κι έφυγαν!υπάρχει περίπτωση να έχουν πιάσει τπτ μικρόβια η μύκητές κι αν ναι πως μπορώ να τα καθάρισώ τα σωληνακια;

Giannissi123
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2017 11:11 pm

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Giannissi123 » Δευ Δεκ 11, 2017 10:09 pm

Καλησπερα, εχω ενα θεμα με τη lelit pl41em pid μου και μαλλον εκανα πατατα και ελπιζω να μη τη κατεστρεψα. Λοιπον πηγα να κανω μια αφαλατωση και διαλυσα ενα φακελακι dezcal σε 1200 Ml νερο περιπου. Περναγα το νερο διαδοχικα απο steam wand και απο μπροστα. 3 φορες συνολικα εκανε για να να αδεισει το δοχειο με το διαλλυμα. Αναμεσα αφηνα την μηχανη κλειστη για 15 λεπτα. Εχοντας καθαρισει το δοχειο και εχοντας περασει 2 μπουκαλια μεγαλα καθαρο νερο απο μεσα παρατηρω στο νερο που βγαινει απο το wand κατι σα ρυνισματα μεταλλου. Τι κανουμε;
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 12, 2017 10:13 am

Ζημιά δεν έκανες πάντως, μην ανησυχείς. Κάπου θα υπήρχε μια πιο χαλαρή επιμετάλλωση στο κύκλωμα του ατμού/ζεστού νερού. Τρέξε νερό (όχι συνεχόμενα για τη προστασία της αντλίας) μέχρι να σταματήσουν.
Από το group όταν τρέχεις νερό τα βλέπεις;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Giannissi123
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2017 11:11 pm

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Giannissi123 » Τρί Δεκ 12, 2017 12:20 pm

Απο το group δε διακρίνω κάτι. Απο το wand βλέπω μόνο και είναι ασημένια κομματάκια σαν να ξεκόλλησαν απο καποιο επιχρωμιωμένο κομμάτι.

ditm80
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:56 pm
Μηχανή:: Philips Saeco HD8423
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Nicaragua Dipilto

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ditm80 » Παρ Δεκ 29, 2017 4:13 pm

Καλησπέρα
Πήρα τις παρακάτω ταμπλέτες
http://www.axorgroup.it/index.php?id_pr ... &id_lang=2

Η μηχανή μου είναι η philips saeco poemia
Ήθελα να κάνω αφαλάτωση και στο κατάστημα που πήγα μου τις έδωσαν με την οδηγία να βάλω μια ταμπλέτα στο τάνκ του νερού και να αφήσω να τρέξει νερό από την εκχύλιση του καφέ και τον ατμό
Βλακωδώς δεν διάβασα τις οδηγίες πρώτα και το έκανα μετά την "αφαλάτωση".Το συγκεκριμένο προϊόν,αν δεν κάνω λάθος,δεν είναι για αφαλάτωση,αλλά για καθαρισμό από τα υπολείμματα του καφέ και έπρεπε να το τοποθετήσω στο portafilter

Έτρεξα καθαρό νερό από το group και τον ατμό,αδειάζοντας 5-6 τάνκ νερού για να ξεπλύνω το boiler,μετά έκανα αφαλάτωση με υγρό που όντως ήταν για αφαλάτωση και ξέπλυνα με άλλα 5-6 τάνκ,έφτιαξα καφέ και δεν καταλαβαίνω καμιά περίεργη γεύση,τα κατάφερα ή να κάνω διαθήκη; :lol:

τα συστατικά της ταμπλέτας είναι: phosphate 15 - 30 %, oxygen-based bleaching agents 5 - 15 %, non-ionic surfactants <5%

Ένα ακόμη ίσως λάθος είναι οτι όλες τις διαδικασίες τις έκανα με την μηχανή αναμμένη,άρα καυτό νερό :OOPS:
Το νερό με την ταμπλέτα το άδειασα σχετικά γρήγορα,αυτό με το υγρό της αφαλάτωσης με διαλέιμματα,αλλά πάντα αναμμένη μηχανή :a014:

ultra
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 8:44 pm
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: GAGGIA BABY CLASS
Μύλος:: ASCASSO i2 MINI
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ultra » Παρ Δεκ 29, 2017 5:29 pm

Καλησπερα.
Διαβαζοντας το πρωτο ποστ ειδα οτι εκανα και τα 2 λαθη που αναγραφονται.
Το υγρο αφαλατωσης ηρθε σε επαφη και με την χρωμιομεμη σχαρα και το shower. Χαλασε και το χρωμα τους φυσικα.
Τι κανω απο εδω και περα;
Το Swower πρεπει να το αλαξω; μπορω να κανω καφε;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 30, 2017 9:47 am

Πήγαινε στην Eurogat στην Θεσσαλονίκη και αγόρασε τα καινούρια. Δεν νομίζω η σήτα να κάνει παραπάνω από 3 ευρώ και κανένα δεκάρικο η σχάρα. Φυσικά πάρε τους τηλέφωνο πρώτα.
Το πρόβλημα είναι πιο πολύ αισθητικής φύσεως κατ΄εμέ οπότε προσωπικά θα συνέχιζα να την λειτουργώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ultra
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 8:44 pm
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: GAGGIA BABY CLASS
Μύλος:: ASCASSO i2 MINI
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από ultra » Πέμ Ιαν 04, 2018 4:36 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Απάντηση