Αφαλάτωση μηχανής espresso

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
mx1001

Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Μαρ 17, 2010 6:13 pm

Πως καταλαβαίνουμε οτί είμαστε για αφαλάτωση ? . Απ ότι είδα από την χαμηλή απόδοση του 'ντουζ' ? .

Οταν το νερο που βγαίνει μυρίζει άσχημα είναι η ίδια περίπτωση ή θέλει κάτι άλλο ?.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από psycho » Τετ Μαρ 17, 2010 6:20 pm

mx1001 έγραψε:
Christos έγραψε:Χθες έκανα αφαλάτωση ...
Πως καταλαβαίνουμε οτί είμαστε για αφαλάτωση ? . Απ ότι είδα από την χαμηλή απόδοση του 'ντουζ' ? .

Οταν το νερο που βγαίνει μυρίζει άσχημα είναι η ίδια περίπτωση ή θέλει κάτι άλλο ?.
Φίλε mx gενικά κάθε δύο μήνες είναι καλά.
Εγώ το κάνω με ξινό απο το supermarket που κοστίζει 0,5 ευρώ

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 17, 2010 9:45 pm

Σίγουρα χρειάζεται αφαλάτωση όταν δεις μείωση της ροής του νερού (με την shower screen να είναι αποσπασμένη και η οποία θέλει απλό καθάρισμα σε εβδομαδιαία βάση) αλλά το κάνεις κυρίως σε προληπτική βάση πριν δεις σημαντική πτώση της απόδοσης της μηχανής, τόσο σε θέματα ροής αλλά και απόδοσης του boiler να ανεβάζει την θερμοκρασία.
Για τις μυρωδιές δεν κάνει τιποτα, και το μόνο που πιστεύω μπορείς να κάνεις είναι ένα απλό καθάρισμα της shower screen ή ίσως να χρησιμοποιήσεις urnex cleancaf.
Και εγώ πιστεύω ότι κάθε δύο μήνες είναι καλά αλλά η συχνότητα καθορίζεται βασικά από το τι νερό βάζεις στην μηχανή.

@psycho
Νίκο τι είναι το "ξινό" που παίρνεις από το ΣΜ;
mx1001 έγραψε:...Απ ότι είδα από την χαμηλή απόδοση του 'ντουζ' ? ...
Αυτή η χαμηλή απόδοση του ντουζ ήταν από το μπλοκάρισμα των πόρων της shower screen, η οποία δεν πρεπει να έρθει σε επαφή με το διάλυμα της αφαλάτωσης. Δεν είχα θέμα μείωσης της ροής. Για συντήρηση έκανα την αφαλάτωση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Πέμ Μαρ 18, 2010 7:29 am

Christos έγραψε:Για τις μυρωδιές δεν κάνει τιποτα, και το μόνο που πιστεύω μπορείς να κάνεις είναι ένα απλό καθάρισμα της shower
Και εγώ αυτό πιστεύω , τόσο καιρό έκανα τόσες μετρήσεις και δεν έκανα το απλό τεστ της εξαγωγής νερού . Το νερό της United μυρίζει άσχημα . Πιστεύω οτί μύριζε από την πρώτη μέρα αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, εξάλου όταν μυρίζει τις πρώτες μέρες 'θα στρώσει ...' . Χθες την έβαλα να βγάλει πάνω από 1 λίτρο νερό αλλά δεν είχε αποτέλεσμα . Το shower είναι καθαρό γιατί τουλάχιστον στο τελευταιο service βλέπω οτί μάλλον έβαλαν άλλο .

Δοκιμάζω σήμερα με ξυνό . Εαν δεν γίνει τίποτα πάει στον κάδο .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Πέμ Μαρ 18, 2010 8:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 18, 2010 7:59 am

mx1001 έγραψε:...

Δοκιμάζω σήμερα με ξυνό . Εαν δεν γίνει τίποτα πάει στον κάδο .
Τι είναι αυτό το ξυνό που αναφέρεις και εσύ και ο Νίκος;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Πέμ Μαρ 18, 2010 8:26 am

Christos έγραψε:Τι είναι αυτό το ξυνό που αναφέρεις και εσύ και ο Νίκος;
Κιτρικο Οξύ , κοινώς 'ξυνό' (ετσι αναγράφεται) . Υπάρχει ήδη μέσα στις περισσότερες κουζίνες για καθάρισμα boiler , καφετιερων γαλικού καφέ , μπρικιών κ.α.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 18, 2010 8:32 am

mx1001 έγραψε:
Christos έγραψε:Τι είναι αυτό το ξυνό που αναφέρεις και εσύ και ο Νίκος;
Κιτρικο Οξύ , κοινώς 'ξυνό' (ετσι αναγράφεται) . Υπάρχει ήδη μέσα στις περισσότερες κουζίνες για καθάρισμα boiler , καφετιερων γαλικού καφέ , μπρικιών κ.α.
Τώρα μόλις το βρήκα στο google, ότι "ΞΥΝΟ" είναι η εμπορική του ονομασία του και το βρίσκεις στο τμήμα των μπαχαρικών. Αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του. Είναι 100% κιτρικό οξύ; το αναγράφει αυτό πουθενά;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Πέμ Μαρ 18, 2010 8:35 am

Christos έγραψε:Τώρα μόλις το βρήκα στο google, ότι "ΞΥΝΟ" είναι η εμπορική του ονομασία του και το βρίσκεις στο τμήμα των μπαχαρικών. Αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη του. Είναι 100% κιτρικό οξύ; το αναγράφει αυτό πουθενά;
Αυτο που εχω δεν αναγράφει τιποτα άλλο εκτός από αυτό που σου λέω . Αυτό που έχω παρασκευάζεται από κάποιον τοπικό που κάνει και συσκευασία ελληνικού καφέ και μπαχαρικών. Μοιάζει σαν πολύ χοντροκομένους κόκκους ζάχαρης , και αυτό που έχω είναι σε μικρή κυλινδρική πλαστική συσκευασία , σαν αυτή που έχουν για τα μπαχαρικά .

Ειναι η κλασικη μεθοδος όταν μπουκώνει η καφετιέρα του γαλλικού , η οταν 'ασπρίζει' κλασικός βραστήρας .

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 18, 2010 12:33 pm

Μπράβο το κιτρικό οξύ είναι.Προσοχή υπάρχει τρόπο συγκεκριμένος. Μία κουταλιά σε 1,5 λίτρο και κλειστή την μηχανή για να μηχανή ζεσταθεί.
Επίσης μήν περάσει το νερό απο το group head αλλά μόνο απο το steam wand.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφαλάτωση μηχανής espresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 18, 2010 1:31 pm

Νίκο θα διαφωνήσω σχετικά με το ότι πρέπει να περνάει μόνο από το steam wand. Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να περνάει εναλλακτικά και από το group (αφού έχει αποσπασθεί η shower screen). Όσον αφορά την θερμοκρασία, η μηχανή θα την ανεβάσει έτσι και αλλιώς όταν πατάς την αντλία ή και το κουμπί του ατμού στις Gaggia, και συνίσταται στο στάδιο του καθαρισμού που αφήνει το δ/μα να δράσει να έχεις την μηχανή off για να μειωθεί απλά η παραγωγή όξινων ατμών. (μην φορέσετε και καμιά μάσκα, το κιτρικό είναι ασθενές οξύ :lol: )

Τέλος να σημειώσω ότι και το Dezcal είναι κυρίως κιτρικό οξύ, και ό,τι γενικά υπάρχει ένα θέμα για το εάν το κιτρικό οξύ είναι κατάλληλο για μηχανές με αλουμινένια boiler. (Με επιφύλαξη η προσωπική μου άποψη, αν και παθών, είναι ότι οι φόβοι για διάβρωση του αλουμινένιου boiler μαλλον υπερβολικοί είναι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση