Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Οκτ 15, 2011 3:18 pm

Christos έγραψε:Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το μικρό φίλτρο δεξιά στην τέρμα κάτω φωτογραφία από espressocoffeeshop.
viewtopic.php?f=4&t=36&start=50#p4848
Αλλά και εγώ το έχω αμελήσει το θέμα και πάω στα τυφλά, κοινώς δεν έχω κάνει τίποτα μετρήσεις σκληρότητας κτλ. Κάθε τρεις μήνες που κάνω αφαλάτωση το κάνω και αυτό μια αναγέννηση με αλατόνερο.
Το φίλτρο που κυκλοφορεί της ECM http://www.kaffeenudel.de/ECM-Wasserfil ... html,μήπως θέλει και αυτό αναγέννηση για να μην το πετάμε κάθε 2-3 μήνες;Φαντάζομαι ρητίνης θα είναι.
Επίσης στο tank της μηχανής παρατηρώ πως κάθεται ''μία καφετίλα'' στα τοιχώματα,στον πάτο και στο φίλτρο επάνω.Μήπως είναι απο την επαναφορά της βαλβίδας απο το άλλο σωληνάκι ή είναι απο το φίλτρο;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 15, 2011 5:39 pm

Όλα τα φίλτρα ρητίνης θεωρητικά μπορείς να τα κάνεις αναγέννηση άμα αυτό είναι πρακτικά εφικτό. Για παράδειγμα το άσπρο φίλτρο για την Silvia δεν ξανακλείνει καλά άμα το ανοίξεις με κίνδυνο να σου διαφύγει όλη η ρητίνη μέσα στο ρεζερβουάρ νερού. :a060:
Εγώ όπως έχω γράψει πολλές φορές θα πήγαινα σε ένα εξειδικευμένο μαγαζί σε θέματα φιλτραρίσματος νερού και θα έφτιαχνα ένα φίλτρο πάγκου με βρυσάκι. Δεν θα χρησιμοποιούσα σε ακριβή HX μηχανή τέτοια inline φιλτράκια.
Το καφέ χρώμα θα έλεγα ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι σκουριά από σωληνώσεις του δικτύου νερού.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Οκτ 15, 2011 5:46 pm

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι off topic εδώ, ρωτάω anyway, φίλτρο που να προσαρμόζεται στα σωληνάκια της Classic υπάρχει;

Ψάχνω να βρω τρίτη λύση στο δίλλημα εμφιαλωμένο vs νερό από απλό φιλτράκι (των 25 ευρώ) της βρύσης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 15, 2011 5:52 pm

To φίλτρο που έχω πάρει από το espressocoffeeshop πιστεύω θα κάνει για την Classic.
viewtopic.php?f=4&t=36&start=50#p4848
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από denial » Κυρ Οκτ 16, 2011 2:33 am

Μιας και μιλαμε για φιλτρα να κανω και εγω την ερωτηση μου μιας και δεν αξιωθηκα να παρω ποτε .
Ειχα περασει απο την ΤΑΦ πριν καμια 15αρια ημερες και οταν ζητησα φιλτρο ριτινης μου ειπαν οτι δεν φερνουν πλεον και να απευθυνθω στην eurogat.
Γνωριζετε τι να ζητησω ακριβως να μου στειλουν να κανει στην silvia γιατι να παω απο εκει ειναι σχεδον αδυνατον ?
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Οκτ 16, 2011 12:35 pm

Christos έγραψε: Το καφέ χρώμα θα έλεγα ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι σκουριά από σωληνώσεις του δικτύου νερού.
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; :shock:
Ακόμη και φιλτράροντας το νερό με την κανάτα της Brita;Τρομάζω!
Από βδομάδα πάω να ρωτήσω για φίλτρο πάγκου.
denial έγραψε:Μιας και μιλαμε για φιλτρα να κανω και εγω την ερωτηση μου μιας και δεν αξιωθηκα να παρω ποτε .
Ειχα περασει απο την ΤΑΦ πριν καμια 15αρια ημερες και οταν ζητησα φιλτρο ριτινης μου ειπαν οτι δεν φερνουν πλεον και να απευθυνθω στην eurogat.
Γνωριζετε τι να ζητησω ακριβως να μου στειλουν να κανει στην silvia γιατι να παω απο εκει ειναι σχεδον αδυνατον ?
Ευχαριστω!
Πάρε ένα τηλ. και ρώτησε για φίλτρο ρητίνης εντός του δοχείου νερού αφού πρώτα μετρήσεις την διάμετρο απο το σωληνάκι της Silvia για να δείς αν θα ταιριάζει.

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από denial » Κυρ Οκτ 16, 2011 10:51 pm

Ευχαριστω βαγγελη θα τους παρω και αν βγαλω ακρη θα ενημερωσω για οποιον αλλο ενδιαφερθει στο μελλον, να εισαι καλα!

panagiotis1

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από panagiotis1 » Δευ Οκτ 31, 2011 11:24 pm

Αγορασα προσφατα αυτα viewtopic.php?f=4&t=36&start=50#p4848 τα φιλτρα νερου για τη silvia.Tα τοποθετησα μεσα στο δοχειο νερου(στο μακρυτερο σωληνακι)..Εχω ομως την εντυπωση οτι μου κατεβαζει χαμηλοτερη πιεση στο group(δεν εχω μετρητη πιεσης για να δω).
Γνωριζει κανενας κατι επ αυτου; η
μηπως επηρεαζει την ποιοτητα του καφε;

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από xrhstaras » Δευ Οκτ 31, 2011 11:51 pm

σε ερώτηση σχετικά με το πως μπορώ να φτιάξω το νερό κατάλληλο για το καφέ και ουδέτερο (πάλι μένουν μερικά ιχνοστοιχεία που χρειάζονται ) σε ένα επαγγελματία πάνω στο νερό και φιλτράρισμα μου έδωσε μια κανάτα με ένα φίλτρο που αφαιρεί 100% χλώριο και αρκετά άλλα (μπορώ να βάλω ακριβώς τι κάνει το φίλτρο αν θέλετε το έχω το κουτί ) και μου έδωσε και κάτι σαν πέτρες άσπρα κομματάκια που μαλακώνουν το νερό ακόμα πιο πολύ για να βάλω με ένα τούλι μέσα στο ρεζερβουάρ από τη μηχανή μου. Στο πρακτικό κομμάτι τώρα , έχει βελτιωθεί λίγο η γέυση στο μονό και φαίνεται με το διπλό καλαθάκι ακόμα πιο έντονα. Τώρα για κόστος 8 ευρώ το σακουλάκι με τα άλατα (ή τι είναι) και 32 τα 3 φίλτρα για την κανάτα μου.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:42 pm

tsthanos έγραψε:Χρήστο σε ευχαριστώ,

Εντός της εβδομάδας θα περάσω από Taf.

Ενδεχομένως να θεωρηθεί off-topic αλλά καθώς είναι και αυτό μια πρώτη και βασική αγορά, θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν μας καλύπτει το νερό της βρύσης ή θα πρέπει απαραιτήτως να χρησιμοποιηθεί εμφιαλομένο νερό (θέματα viewtopic.php?f=4&t=36 και viewtopic.php?f=4&t=584).
Χρησιμοποίησε για αρχή ένα φίλτρο ρητίνης αλλά για μέγιστα αποτελέσματα υπάρχουν καλύτερες λύσεις με φίλτρα νερού στο δίκτυο και βρυσάκι στον πάγκο.

Εκτός απο την ΤΑΦ,φίλτρα ρητίνης έχει και η Eurogat 3.10Ευρώ το ένα τελική τιμή.
12112011001.jpg
12112011.jpg

Απάντηση