Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Σάβ Ιουν 06, 2015 12:12 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Πραγματικά με βοηθήσατε.
Όσο για τον μύλο, ναι μου πρότειναν έναν με 200 αλλά ευτυχώς είχα διαβάσει εδώ και δεν έδωσα σημασία.
Να είστε καλά! :oneup:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 06, 2015 1:40 pm

Αν κρίνω απο την τιμή που σου είπαν τότε πήγαν να σου πουλήσουν το πανάκριβο φίλτρο bestcup μαζί με τον s αντάπτορα για baby

http://www.antonisloumidis.gr/eshop/pro ... &item=1504

Δεν ξέρω τί τιμή σου είπαν για την baby αλλά η street price μαζί με το απαραίτητο διπλό καλαθάκι είναι 228€

http://www.liveyourhome.gr/mobile/produ ... Baby_Black

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από DioNiSis » Σάβ Ιουν 06, 2015 4:07 pm

αν παρεις την κανατα φιλτρο της brita, ψαξε να τη βρεις σε καποιο πακετο με 12 φιλτρα μαζι για ενα χρονο.
κοστίζει σχεδόν οσο τα 12 φιλτρα μόνο, και θα παρεις την κανατα σχεδόν δωρεάν.

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Κυρ Ιουν 07, 2015 1:29 pm

Σας ευχαριστώ Γιώργο και Διονύση!
Αυτό με την κανάτα της Brita θα το ψάξω περαιτέρω. Συμφέρει πολύ.
Στην Eurogat οι τιμές είναι πιο ψηλές, και το γεγονός ότι στις αναφέρουν χωρίς ΦΠΑ, το οποίο μετά ξεχνάς, δε βοηθάει! Εννοείται ότι θα την πάρω από άλλο μαγαζί.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από crs13 » Τετ Φεβ 03, 2016 12:58 am

καλησπέρα στην παρέα, νέος κάτοχος baby class και διαβάζω τα περί φίλτρου.
Το κακό μετά από την αγορά της μηχανής είναι ότι κάθε μέρα ανακαλύπτω και νέα έξοδα :f010:
Διάβασα στο topic για κανάτα Brita, φίλτρο ρυτίνης κλπ..
Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε μία σχετικά φθηνή λύσ όπως αυτη της κανάτας brita (2,25euro περίπου το μήνα για αγορά φίλτρου)
και αφαλάτωση της μηχανής ανά 2μήνες περίπου (κάνω δύο διπλά εσπρέσσο την μέρα περίπου)
Πιστεύετε ότι είναι μια επαρκής λύση?
Επίσης το νερό από την κανάτα είναι πόσιμο?

ευχαριστώ!!

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Τετ Φεβ 10, 2016 4:29 pm

Καλησπέρα!
Εγώ έχω εδώ και αρκετούς μήνες την Baby και κάνω κάθε ενάμιση/δύο μήνες αφαλάτωση και είναι μια χαρά.
Μετά καταλαβαίνω διαφορά στη γεύση του καφέ. Να πάρεις και ένα βουρτσάκι για να καθαρίζεις γύρω από το shower screen. Δεν το αγγίζει το νερό που τρέχει από τη μηχανή και βρωμίζει πολύ εύκολα από υπολείμματα καφέ. Άσε που δεν το βλέπεις και μαζεύει και μετά θέλει πολύ κόπο για να το καθαρίσεις.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από crs13 » Πέμ Φεβ 11, 2016 8:05 pm

Μαρίνα έγραψε:Καλησπέρα!
Εγώ έχω εδώ και αρκετούς μήνες την Baby και κάνω κάθε ενάμιση/δύο μήνες αφαλάτωση και είναι μια χαρά.
Μετά καταλαβαίνω διαφορά στη γεύση του καφέ. Να πάρεις και ένα βουρτσάκι για να καθαρίζεις γύρω από το shower screen. Δεν το αγγίζει το νερό που τρέχει από τη μηχανή και βρωμίζει πολύ εύκολα από υπολείμματα καφέ. Άσε που δεν το βλέπεις και μαζεύει και μετά θέλει πολύ κόπο για να το καθαρίσεις.
thanks για την απάντηση,
την αφαλάτωση την κάνεις ρίχνοντας το διάλυμα στο δοχείο και το αφήνεις να περάσει από γκρουπ και ακροφύσιο για τρία λεπτά με διαλείματα και maximum 20 λεπτά η διαδικασία?
Επίσης με cafiza κάνεις καθαρισμούς? και αν ναι κάθε πότε και πως?

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Παρ Φεβ 12, 2016 2:10 pm

Βάζω 500ml νερό στο δοχείο νερού της μηχανής. Μετά μετράω 50 ml αφαλατικό και το ρίχνω και ανακατεύω με ένα κουτάλι. Μετά αφήνω τη μηχανή να τρέξει μέχρι να αδειάσει το νερό. Το αφήνω να τρέξει και από το ακροφύσιο αλλά δε γνωρίζω εάν είναι μόνο για όσους φτιάχνουν αφρόγαλα. Αφού τελειώσει το μίγμα, μετά πλένω πολύ καλά το δοχείο νερού και το γεμίζω ολόκληρο τουλάχιστον δύο φορές, μέχρι το νερό να τρέχει τελείως καθαρό. Αυτό με τους χρόνους που αναφέρεις δεν το ήξερα, είμαι και εγώ καινούρια στο χώρο. Το μόνο που κάνω είναι κάθε μισή κούπα το σταματώ και μετά το ξαναρχίζω. Ότι σου γράφω δε μου το έχουν πει από τη Eurogat, αλλά από εκεί που πήρα τη μηχανή ("Live your home").
Για αφαλάτωση χρησιμοποιώ το liquid descal μπουκάλι 1L. Για καθαρισμό του group, χρησιμοποιώ τις κάψουλες cafiza. Ζεσταίνω νερό αρκετό ώστε να μην ακουμπά το πλαστικό χερούλι του portfilter όταν το βάλω σε μπολ. Στο μπολ βάζω το ζεστό νερό, μια κάψουλα, και portfilter αποσυναρμολογημένο και shower screen. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει μεγάλη διαφορά (το portfilter δεν έχει γίνει σαν καινούριο ποτέ), αλλά εγώ ξεπλένω με νερό και καθαρίζω την υποδοχή στη μηχανή κάθε βράδυ, οπότε δεν τις χρησιμοποιώ συχνά τις κάψουλες.
By the way, ακολουθώντας τις οδηγίες της Gaggia δεινοπάθησα για να ξεβιδώσω to shower screen και τελικά δεν είχε απολύτως τίποτα. Ενστικτωδώς, κάθε 2 εβδομάδες cafiza στο portfilter, κάθε 1.5-2 μήνες αφαλάτωση και ξεβίδωμα του screen.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από crs13 » Παρ Φεβ 12, 2016 10:53 pm

Μαρίνα έγραψε:Βάζω 500ml νερό στο δοχείο νερού της μηχανής. Μετά μετράω 50 ml αφαλατικό και το ρίχνω και ανακατεύω με ένα κουτάλι. Μετά αφήνω τη μηχανή να τρέξει μέχρι να αδειάσει το νερό. Το αφήνω να τρέξει και από το ακροφύσιο αλλά δε γνωρίζω εάν είναι μόνο για όσους φτιάχνουν αφρόγαλα. Αφού τελειώσει το μίγμα, μετά πλένω πολύ καλά το δοχείο νερού και το γεμίζω ολόκληρο τουλάχιστον δύο φορές, μέχρι το νερό να τρέχει τελείως καθαρό. Αυτό με τους χρόνους που αναφέρεις δεν το ήξερα, είμαι και εγώ καινούρια στο χώρο. Το μόνο που κάνω είναι κάθε μισή κούπα το σταματώ και μετά το ξαναρχίζω. Ότι σου γράφω δε μου το έχουν πει από τη Eurogat, αλλά από εκεί που πήρα τη μηχανή ("Live your home").
Για αφαλάτωση χρησιμοποιώ το liquid descal μπουκάλι 1L. Για καθαρισμό του group, χρησιμοποιώ τις κάψουλες cafiza. Ζεσταίνω νερό αρκετό ώστε να μην ακουμπά το πλαστικό χερούλι του portfilter όταν το βάλω σε μπολ. Στο μπολ βάζω το ζεστό νερό, μια κάψουλα, και portfilter αποσυναρμολογημένο και shower screen. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει μεγάλη διαφορά (το portfilter δεν έχει γίνει σαν καινούριο ποτέ), αλλά εγώ ξεπλένω με νερό και καθαρίζω την υποδοχή στη μηχανή κάθε βράδυ, οπότε δεν τις χρησιμοποιώ συχνά τις κάψουλες.
By the way, ακολουθώντας τις οδηγίες της Gaggia δεινοπάθησα για να ξεβιδώσω to shower screen και τελικά δεν είχε απολύτως τίποτα. Ενστικτωδώς, κάθε 2 εβδομάδες cafiza στο portfilter, κάθε 1.5-2 μήνες αφαλάτωση και ξεβίδωμα του screen.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση..
Αυτό με τους χρόνους μου το είπαν απο eurogat..
3λεπτα απο το group σταματας αλλα 3 για κρυώσει η αντλία, τρία λεπτά απο ακροφυσιο και ξανα από την αρχή.. Συνολικά η διαδικασία να μην ξεφύγει απο τα 20'..

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Σάβ Φεβ 13, 2016 11:19 am

crs13 έγραψε: Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση..
Αυτό με τους χρόνους μου το είπαν απο eurogat..
3λεπτα απο το group σταματας αλλα 3 για κρυώσει η αντλία, τρία λεπτά απο ακροφυσιο και ξανα από την αρχή.. Συνολικά η διαδικασία να μην ξεφύγει απο τα 20'..
Λοιπόν θα το εφαρμόσω και εγώ αυτό με τους χρόνους. Μου φαίνεται πιο σωστό και σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Επίσης, για τον καθαρισμό με cafiza που έγραψα παραπάνω μου είχαν πει από τη Eurogat ότι τα αφήνεις μέσα στο διάλυμα για 20 λεπτά.

Απάντηση