Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από crs13 » Παρ Φεβ 19, 2016 10:38 pm

Μαρίνα έγραψε:
crs13 έγραψε: Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση..
Αυτό με τους χρόνους μου το είπαν απο eurogat..
3λεπτα απο το group σταματας αλλα 3 για κρυώσει η αντλία, τρία λεπτά απο ακροφυσιο και ξανα από την αρχή.. Συνολικά η διαδικασία να μην ξεφύγει απο τα 20'..
Λοιπόν θα το εφαρμόσω και εγώ αυτό με τους χρόνους. Μου φαίνεται πιο σωστό και σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Επίσης, για τον καθαρισμό με cafiza που έγραψα παραπάνω μου είχαν πει από τη Eurogat ότι τα αφήνεις μέσα στο διάλυμα για 20 λεπτά.
Ένας επιπλέον τρόπος καθαρισμού είναι το backflushing, το οποίο απαγορεύεται από την eurogat αλλά οι γνώστες λένε άλλα,
πιστεύω το παρακάτω θέμα θα σε βοηθήσει σχετικά με το backflushing και αν όντως πρέπει να το κάνουμε σε Gaggia Baby Class.
viewtopic.php?f=15&t=205

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Φεβ 20, 2016 1:14 am

οσοι κανουν, δεν εχουν καποιο πρόβλημα, αρκει να το κάνουν με ζυγαρια. 3 γραμμάρια ακριβώς και οχι μια χούφτα cafiza.
απο την άλλη, όσοι δεν κάνουν.. απορουνε τι βούλωσε και το στέλνουν στην eurogat να τους την επισκευάσει
When life throws you curves, aim for the apex

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Κυρ Φεβ 21, 2016 10:57 am

crs13 έγραψε: Ένας επιπλέον τρόπος καθαρισμού είναι το backflushing, το οποίο απαγορεύεται από την eurogat αλλά οι γνώστες λένε άλλα,
πιστεύω το παρακάτω θέμα θα σε βοηθήσει σχετικά με το backflushing και αν όντως πρέπει να το κάνουμε σε Gaggia Baby Class.
viewtopic.php?f=15&t=205
Σε ευχαριστώ και για αυτή την πληροφορία. Δεν είμαι σίγουρη αν κάνει για την Gaggia Baby black που έχω αλλά θα διαβάσω περαιτέρω.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από phoinix_gr » Δευ Απρ 16, 2018 10:36 pm

Φίλτρο ρητίνης, καθε πότε προτείνεται αλλαγη, με χρήση 2 εκχυλίσεις την ημέρα?

Screen Shot 2018-04-16 at 22.29.45.png
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 17, 2018 1:06 am

Δεν μπορείς να πεις γενικά, άμα δεν ξέρεις την σκληρότητα του νερού και δεν κάνεις μερικές μετρήσεις σκληρότητας στο νερό μετά το φίλτρο. Εάν το βρίσκεις εύκολα το φίλτρο και φτηνά (3-4€) άλλαξε το κάθε μήνα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Απρ 17, 2018 8:29 am

Το φιλτράκι αυτό λέει οτι ειναι για 48lt νερό.Μέτρα πόσο νερό καταναλώνεις καθημερινά και υπολόγισε ανάλογα.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από phoinix_gr » Τρί Απρ 17, 2018 10:25 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Το εχω απο Ιανουάριο πανω, επρεπε να το εχω αλλάξει 2-3 φορές μεχρι τώρα με αυτα που διαβάζω
:OOPS:
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Dimkais
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2017 1:25 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic old
Μύλος:: La San Marco 90/T
Τοποθεσία: Μαραθώνας

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Dimkais » Τρί Απρ 17, 2018 12:45 pm

Ρε παίδες μια ερώτηση.
Νερό στην classic βάζω απο brita αλλά έχω και φίλτρο bestcup μέσα στο δοχείο.
Πάνω στην βδομάδα βγάζω το δοχείο να το καθαρίσω και είχε πιάσει μουχλα εσωτερικά!
Εχει τύχει σε άλλον?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 17, 2018 1:23 pm

Το νερό που προέρχεται από brita θέλει καθημερινή ανανέωση σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας. Επίσης πρέπει να φυλάσσεται σε δροσερό μέρος πράγμα δύσκολο για εμάς, μιας και το δοχείο της μηχανής βρίσκεται πολύ κοντά στο boiler και εκ των πραγμάτων υπάρχει μια σχετική θέρμανση.
brita.jpg
Αν ανανεώνεις το νερό καθημερινά και πλένεις το δοχείο με ένα ελαφρύ απορρυπαντικό ανά 2 βδομάδες, θα είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Απρ 17, 2018 3:03 pm

Αυτό που λέει ο Αποστόλης! :oneup:
Καθημερινή ανανέωση του νερού της Brita (ειδικά το καλοκαίρι που έχει ζέστη, μη το αμελείς). Αλλαγή φίλτρου maxtra κάθε 4 εβδομάδες max. Από μέτρηση που έκανα βρήκα σημαντική διαφορά στα διαλυτά στερεά μεταξύ 1ης και 4ης εβδομάδας. (~15mg/L , πιο μαλακό το νερό τη 4η)

Προσωπικά κάθε περίπου 10 ημέρες, βγάζω τελείως το δοχείο και το πλένω με ζεστό νεράκι και απορρυπαντικό πιάτων, και το αφήνω να στεγνώσει καλά.
Ειδικά αν καταναλώνεις λίγο καφέ (πχ η μηχανή παράγει 1-2 φλιτζάνια την ημέρα), τότε το νερό μένει στάσιμο. Καλύτερα λοιπόν να βάζεις τόσο όσο χρειάζεσαι, ώστε και να έχεις πάντα φρέσκο νεράκι και να αποφύγεις και το πρόβλημα της μούχλας. ;)

Απάντηση