Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από dgn » Κυρ Νοέμ 13, 2011 12:07 am

Ποια είναι τα φίλτρα νερού που μπαίνουν κάτω από τον πάγκο της κουζίνας και απο που τα προμηθευόμαστε?

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από focus » Κυρ Νοέμ 13, 2011 1:44 am

Υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές φίλτρων, ενώ πολύ δημοφιλή είναι τα Bestmax της Water and more. Όπως είπε και ο Βαγέλης, τα έχει και η Eurogat.

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από dgn » Κυρ Νοέμ 13, 2011 2:21 am

Έχει εγκαταστήσει κάποιος τα συγκεκριμένα ? Τι απαιτείται? Που κυμαίνονται σε κόστος?
Γνωρίζει κανείς διαφορές μεταξύ των διαφορετικών μοντέλων?

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Νοέμ 13, 2011 11:41 am

Εγώ έχω εγκατεστημένο τέτοιο φίλτρο. Επίσης έχουν εγκαταστήσει ο Dimitris_P και ο gherop.
Δες εδώ : viewtopic.php?f=4&t=36&start=50#p8074
Σε 7-8 ποστ εξηγησα όσο πιό αναλυτικά μπορούσα την επιλογή και την εγκατασταση.
Εάν δεν συνδέεται η μηχανή σου στό δίκτυο, μπορείς απλώς να προσαρμόσεις ένα βρυσάκι στην έξοδο και να παίρνεις το νερό από εκεί για ότι χρήση θέλεις. (μηχανή εσπρεσσο, βραστήρας, καφές φίλτρου, ηλεκτρικό σίδερο κλπ)
Αποδεδειγμένα δεν χρειάζεσαι πλέον αφαλατώσεις. (άντε να κάνεις προληπτικά μία φορά κάθε ένα ή δύο χρόνια)
Γιά το ότι δεν χρειάζεται πλέον αφαλάτωση, κοίτα τα ποστς από αυτό και έπειτα: viewtopic.php?f=15&t=761&start=10#p22618 (ζητώ εκ προοιμίου συγγνώμη από τον Focus :lol:)

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Νοέμ 13, 2011 3:15 pm

y.v έγραψε:..Εάν δεν συνδέεται η μηχανή σου στό δίκτυο, μπορείς απλώς να προσαρμόσεις ένα βρυσάκι στην έξοδο και να παίρνεις το νερό από εκεί..
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό...Δεν μου πέρασε καθόλου σαν σκέψη. :a014:
:oneup:

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από dgn » Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:10 pm

y.v έγραψε:Εγώ έχω εγκατεστημένο τέτοιο φίλτρο. Επίσης έχουν εγκαταστήσει ο Dimitris_P και ο gherop.
Δες εδώ : viewtopic.php?f=4&t=36&start=50#p8074
Σε 7-8 ποστ εξηγησα όσο πιό αναλυτικά μπορούσα την επιλογή και την εγκατασταση.
Εάν δεν συνδέεται η μηχανή σου στό δίκτυο, μπορείς απλώς να προσαρμόσεις ένα βρυσάκι στην έξοδο και να παίρνεις το νερό από εκεί για ότι χρήση θέλεις. (μηχανή εσπρεσσο, βραστήρας, καφές φίλτρου, ηλεκτρικό σίδερο κλπ)
Αποδεδειγμένα δεν χρειάζεσαι πλέον αφαλατώσεις. (άντε να κάνεις προληπτικά μία φορά κάθε ένα ή δύο χρόνια)
Γιά το ότι δεν χρειάζεται πλέον αφαλάτωση, κοίτα τα ποστς από αυτό και έπειτα: viewtopic.php?f=15&t=761&start=10#p22618 (ζητώ εκ προοιμίου συγγνώμη από τον Focus :lol:)
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Μερικές απορίες που έχω (και φαντάζομαι και οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι).
Τι κόστος έχει το φίλτρο της Bestmax? Επίσης από ότι είδα στο site της Eurogat έχει διάφορα μοντέλα (X,S,V,M,L,XL). Να υποθέσω ότι έχει να κάνει αποκλειστικά με την ποσότητα του νερού την οποία σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε?
Να υποθέσω ότι υπάρχει και κάποιο κόστος εγκατάστασης ή αυτό είναι εύκολο?
Επιπρόσθετα, ο ρυθμιστής πίεσης ο οποίος αναφέρεις, είναι απαραίτητος για την εγκατάσταση?
Όσο για το βρυσάκι είναι πολύ καλή ιδέα. Να υποθέσω ότι είναι extra και προσαρμόζεται σε κάποιο σημείο του νεροχύτη? Κόστος?
Αν και ευτυχώς τον εφιάλτη της αφαλάτωσης δεν τον έχω δει καθότι το νερό εδώ έχει αποδεδειγμένα μικρή περιεκτικότητα σε άλατα, είναι σίγουρο ένα μεγάλο plus να χρειάζεται αφαλάτωση μόνο μια φορά το χρόνο. Χρειάζεται κάτι επιπλέον για να το επιτύχουμε αυτό πέρα από το bestmax?
Αναφέρεις επίσης ότι "η λύση με τον χειροκίνητο αποσκληρυντή ρητίνης και το φίλτρο ενεργού άνθρακα πιστεύω ότι είναι η πιό οικονομική διότι ενεργοποιείς χειροκίνητα κάθε τόσο με ένα κιλό χονδρό αλάτι την ρητίνη και αλλάζεις κάθε χρόνο το φίλτρο άνθρακα με μικρό κόστος" στο άλλο post. Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε αυτό μαζί με κάποιο άλλο φίλτρο ενεργού άνθρακα?

Όσο για τα άλατα στη μηχανή του Focus δικαιολογείται καθότι την πήρε μεταχειρισμένη, σωστά? Αν και πια με τόσα post στο Cleaning Section θα έπρεπε να μην έχει ούτε ίχνος! :a016:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από focus » Τρί Νοέμ 15, 2011 1:37 am

Ειδικός στο θέμα των φίλτρων είναι ο Γιάννης, εγώ στην αφαλάτωση. :D Παρ όλα αυτά σχετικά με το bestmax :

Οι τιμές ξεκινάνε περίπου από τα 140€ για το μικρό μοντέλο.(google it ). Η ποσότητα που μπορεί να φιλτράρει το καθένα εξαρτάται από τους Γερμανικούς βαθμούς ΚΗ (carbonate hardness) του νερού της περιοχής και όχι από την συνολική σκληρότητα του νερού (Total hardness TH). Η εταιρία δίνει ένα ενδεικτικό πίνακα για το πόσα λίτρα νερού μπορεί να φιλτράρει κάθε μοντέλο της, για την εκάστοτε χρήση (μας ενδιαφέρει το "Hot Drinks Machines with Steam Generation").

Η συνδεσμολογία είναι σχετικά απλή και δεν χρειάζονται ιδιαίτερα εργαλεία αν χρησιμοποιηθούν πλαστικοί σωλήνες. Η εγκατάσταση όμως ξεχωριστής βρύσης είναι μάλλον μια απαιτητική εργασία . Αν κάποιος δε χρησιμοποιεί στη κουζίνα του τη παροχή του ζεστού νερού, θα μπορούσε να "ρίξει" την έξοδο του φίλτρου εκεί.

Μια πιο απλή λύση παραμένει η κανάτα φιλτραρίσματος (π.χ Brita) που επίσης φιλτράρει σε 4 στάδια (σωματίδια, μυρωδιές, χλώριο, άλατα) και έχει και ένα στοιχειώδες μετρητή για τη ποιότητα του φίλτρου. Καλό θα ήταν επίσης είναι να χρησιμοποιηθεί συνδυαστικά και φίλτρο ρητίνης μέσα στη δεξαμενή.

Καλά τα είπα γέροντα? :D

cypherth

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από cypherth » Τετ Νοέμ 16, 2011 10:57 pm

καλησπέρα, έχει γραφτεί πουθενά να υπάρχουν προβλήματα μετά από πολύμηνη χρήση φίλτρων ρητίνης μέσα σε τανκ όσο αναφορά τη λειτουργία των μηχανών? (μειωμένη πίεση, περισσότερο ζόρι να τραβήξει το νερό άρα μεταγενέστερα άλλα προβλήματα κλπ) ? Δηλαδή με λίγα λόγια το χρησιμοποιούμε απροβλημάτιστα και άφοβα? :a014:

Dimitris_P

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Νοέμ 17, 2011 7:49 pm

το φίλτρο ρητίνης (αν εννοείς το μικρό) καλό είναι να το αλλάζεις κάθε μήνα.

Ο κυριότερος λόγος που έβαλα bestmax + σύνδεση με παροχή είναι γιατί βαριόμουν την ιστορία brita-φίλτρο ρητίνης-γέμισμα δοχείου και ανταλλακτικά. έβαλα αυτό και ησύχασα (και μανιτάρι καθαρό :a030: )

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Νοέμ 17, 2011 7:59 pm

Τεμπέλη... :a048:

Απάντηση