Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Dimitris_P

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Νοέμ 17, 2011 11:44 pm

βρε Γιάννη είναι που είναι χρονοβόρα η ιεροτελεστία παραγωγής εσπρέσσο (κόψιμο, πάτημα, εκχύλιση, παραγωγή αφρόγαλου, καθάρισμα των σκευών μετά) να την επιβαρύνω κι άλλο με πράγματα που μπορούν ν'αποφευχθούν; :a030:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από focus » Παρ Νοέμ 18, 2011 2:35 am

Ψήνομαι ρε γμτ για bestmax αλλά υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες: Υπάρχει τρόπος από μια υπάρχουσα μπαταρία κουζίνας (ζεστό-κρύο) να περαστεί και 3η γραμμή χωρίς να τρυπήσω τον μαρμαρινο πάγκο(νοικιασμένο σπίτι) ? :a014:

Loizos

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Loizos » Παρ Νοέμ 18, 2011 11:13 am

Να βάλεις ένα πολύ μικρό βρυσάκι (μόνο για κρύο) το οποίο θα τοποθετηθεί πάνω στο νεροχύτη σαν αυτό

Βέβαια έτσι δεν θα έχεις κατευθείαν παροχή στη μηχανή.

gkoytakos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2011 10:45 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: ECM TECHNIKA III PR
2η Μηχανή:: KRUPS XP9000
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από gkoytakos » Τρί Δεκ 27, 2011 10:38 pm

Αγόρασα ένα φίλτρο ρητίνης που σε συνδυασμό με την κανάτα BRITA, όπως έχετε αρκετοί από εσάς, ευελπιστώ σε καθαρότερο νερό, άρα και καλύτερο γευστικά καφέ. Το θέμα είναι πως μόλις το σύνδεσα και γέμισα το tank με νερό, μόλις άνοιξα την μηχανή και άρχισε να τραβάει νερό, άλλαξε ο συνηθισμένος ήχος της μηχανής, έκανε δηλαδή σαν να ζορίζεται. Δοκίμασα να τρέξω και λίγο νερό από το group, και διαπίστωσα πως έβγαινε λιγότερη ποσότητα νερού από την συνηθισμένη, με τον ήχο να συνεχίζει να ακούγεται παράξενος, και μερικές σταγόνες να στάζουν από το στόμιο της εκτόνωσης. Φοβήθηκα, και το έβγαλα το φίλτρο. Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο;
Negro como el diablo,
caliente como el infierno,
puro como un angel,
dulce como el amor!

dio

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από dio » Τρί Δεκ 27, 2011 11:14 pm

Στελιο ειναι μεχρι να γεμισει νερο το φιλτρο το εκανε και σε εμενα τρεξε λιγο νερο κανα δυο φορες και θα στρωσει :oneup:

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Δεκ 28, 2011 12:36 am

Και σε μένα τα ίδια.Είναι μέχρι να γεμίσει με το φίλτρο.Μετά θα τρέχει κανονικά η ποσότητα νερού απο το group.
Όσο για τον θόρυβο,όντως άλλαξε,σαν να ζορίζεται λίγο παραπάνω η αντλία.Αλλά απο την στιγμή που παρέχει και η ίδια η ECM φίλτρα,δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
:oneup:

gkoytakos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2011 10:45 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: ECM TECHNIKA III PR
2η Μηχανή:: KRUPS XP9000
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από gkoytakos » Τετ Δεκ 28, 2011 1:16 am

Δεν ξέρω ρε παιδιά, μήπως κάνω κάτι λάθος; Το δοκίμασα πάλι και μου φάνηκε να ζορίζεται ακόμη πιο πολύ. Λοιπόν : το φίλτρο στην αρχή το βρέχουμε κάτω από την βρύση, βγάζουμε το αρχικό φίλτρο από το σωληνάκι με την σχισμή και βάζουμε το καινούριο. Ωραία; Έχει σημασία πως κάθεται το φίλτρο μέσα στο tank (οριζόντια, κάθετα ή πλαγίως);
Βαγγέλη το φίλτρο δεν είναι το γνήσιο της ECM, είναι σαν κι αυτό που είχες ανεβάσει δυο φωτογραφίες, με την διαφορά πως η άκρη του(εκεί που το συνδέεις με το σωληνάκι) ειναι κυλινδρική αλλά χωρίς εγκοπές. Λες να παίζει ρόλο;
Της ECM βλέπω πως είναι λίγο πιο μεγάλο και έχει πιο χοντρό πλαστικό περίβλημα.
Negro como el diablo,
caliente como el infierno,
puro como un angel,
dulce como el amor!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Δεκ 28, 2011 1:35 am

Όπως τα είπες.
Στο κουτί της ECM γράφει να αφήσεις το φίλτρο για 5λεπτά σε ένα δοχείο με 1λίτρο νερό.
Άφησες μερικά δευτερόλεπτα σε λειτουργία την αντλία ώστε να γεμίσει με νερό το φίλτρο;
Βγάζει κανονικά νερό απο το group;Όσο να ναι θα ακούγεται λίγο παραπάνω.
Σε μένα κάθεται κάθετα μέσα στο δοχείο.
Λές να μην τραβάει νερό;
Μήπως έχει καμία διάφανη μεμβράνη που δεν την έχεις βγάλει;Μήπως είναι σφραγισμένο κάπου;
Δοκίμασε να το βάλεις σε ένα δοχείο με νερό και να ρουφήξεις εσύ με το στόμα για να σιγουρευτείς.
Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου.

antonis

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από antonis » Τετ Δεκ 28, 2011 9:34 am

Στέλιο όπως είπε και ο Βαγγέλης, το φιλτρο πρέπει να το βουτήξεις για λίγα λεπτά σε νερό ώστε να έχει γεμίσει πριν το συνδέσεις στη μηχανή. Επίσης εγώ άλλες φορές το έχω όρθιο και άλλες πλαγιασμένο.

coffee lover

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από coffee lover » Τετ Μαρ 21, 2012 2:13 pm

Εγω κανω χρηση φιλτρου ρητινης ( αλλαγη καθε 2 μηνες ) και εμφιαλομενου νερου ( Eviva απο το Lidl ) ..... μεχρι τωρα η μηχανη μου ειναι πεντακαθαρη ( αφαλατωση καθε 3 μηνες) ....
Εδω ξεκινανε τα δυσκολα μιας και λογω οικονομιας και ευκολιας θελω να καταργησω τα εμφιαλομενα νερα με φιλτρο βρυσης ... τι επιπτωσεις θα εχει αυτο στη μηχανη μου στη τσεπη μου και πρωπαντως στην υγεια μου και ολης της οικογενειας μου καθως μονο εμφιαλομενα πινουμε ( και πινουμε ΠΟΛΥ 3-4 6αδες τη βδομαδα ) ....
οτιδηποτε πληροφορια χρειαστειτε για να μου δωσετε τις συμβουλες-προτασεις σαν ειμαι σε αναμονη ....
Υ.Γ. Το νερο στη περιοχη δεν ειναι και τοσο καλο αλλα υπαρχουν και χειροτερα :a048:

Απάντηση