Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
nikp81

Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από nikp81 » Κυρ Μάιος 01, 2011 1:27 pm

Μετα απο την απουσια μου λογω μετακομισης επιστρεφω με ενα δυσαρεστο θεμα (για εμενα)..
Μου χαλασε η κεφαλη στην βιδα της shower ...τι μπορω να κανω για να την ξεβιδωσω...????
Δεν ξεβιδωνει με τιποτα!!! :a026:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από After » Κυρ Μάιος 01, 2011 1:59 pm

Βασικα κοιτα μηπως μπορεσεις και βρεις ενα κατσαβιδι να πιανει ετσι ωστε να μπορεισεις να ξεβιδωσεις

Αλλιως με ενα κατσαβιδακι και ενα σφυρακι, δωσε ελαφρα χτυπηματα αριστεροστροφα μηπως και ξεβιδωθει ισα ισα ετσι
Να ξερεις ομως τι κανεις, μην τραυματισεις το group
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nikp81

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από nikp81 » Κυρ Μάιος 01, 2011 2:47 pm

θα σε περιμενω να το κανουμε μαζι γιατι θα ξηλωσω ολο το group :P
Θα προσπαθησω λιγο παντως χωρις να το διαλυσω το group..
Ευχαριστω Γιωργο!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Μάιος 01, 2011 3:54 pm

Το βλακώδες της κατασκευής είναι ότι εάν η βίδα ηταν κλασσική και όχι σταυρόβιδα θα ξεβίδωνε με μεγάλη ευκολία.
Καλό είναι όταν την ξεβιδώσεις να της κάνεις με τροχό από dremel μιά εγκοπή ώστε στο εξής να χρησιμοποιείς ίσιο κατσαβίδι

smoothbore

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Μάιος 01, 2011 7:37 pm

Χάλασε η κεφαλή στην βίδα.. don't panic.
Δεν ξερω ποσο την εχεις ξεπατωσει απο την προσπαθεια , μπορεις αν εχεις dremel να την γυρισεις την μηχανη τ'ανασκελα (αφου βεβαιωθεις οτι άδειασε ολο το νερο) και να κάνεις μια εγκοπη να την βγάλεις και να την αλλάξεις .
Ειναι συνηθες να μουλαρωνουν αυτες οι βιδες καθοτι ερχοντε σε επαφή με το καυτο νερο και γκαγκανιάζουν τοσο απο άλατα οσο απο τον καφε κ.λ.π.
Σε περιπτωση δε που για κάποιο λογο ειχε και κολα (που δεν το νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις ) θέλει χτυπημα για να πάρει και να σπάσει η κολα αν και δεν πιστευω να βάλανε κολα εκει.

ΥΓ
Καλο θα ειναι ολοι οι νεοι κάτοχοι να την ξεσφιγγουν απ την αρχη που η μηχανη ειναι και άδεια και να την σφιξουν λιγο και μαλακά ,ετσι θα ειναι σιγουροι οτι θα ξεσφιξει οταν θα το χρειαστουν.

nikp81

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από nikp81 » Κυρ Μάιος 01, 2011 10:37 pm

Σε ευχαριστω πολυ smoothbore για τις συμβουλες (και βασικα ολους σας) ..Ευτυχως καταφερα και ξεβιδωσα την βιδα...Τωρα υποθετω οτι πρεπει να παω Eurogat υποθετω? η μπορω να βρω και αλλου?

Loizos

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από Loizos » Κυρ Μάιος 01, 2011 10:44 pm

Σε ένα Leroy Merlin ή όποιοδήποτε βιδάδικο μπορείς να βρείς βίδα inox. Η βίδα είναι 5mm πάχος και 12mm μήκος νομίζω. Έχω εγώ 5Χ20 στο σπίτι αλλά στην κόβω όσο χρειάζεται άμα θες. Την ίδια έβαλα στη Silvia και δεν έχει σκουριάσει ούτε στο κόψιμο (εγώ έκοψα 4mm). Είναι φρεζαριστή και είναι για ίσιο κατσαβίδι.

nikp81

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μάιος 02, 2011 12:23 am

Σε ευχαριστω Loizo αλλα να μη σε βαζω σε κοπο φιλε μου...Ευτυχως ειμαι κοντα στην Eurogat και θα πεταχτω να παρω καμια 10αρια να εχω αποθεμα :)

nikp81

Re: Χάλασε η κεφαλή στην βίδα..Τωρα τι?

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μάιος 02, 2011 1:26 pm

70 DI7987-5x8 I Vite M5x8 Inox Stainless steel M5x8 screw
Ο Κωδικος για την βιδα παντως ειναι αυτος και ειναι 5χ8!

Απάντηση