H μηχανη μου "πεταει " νερα

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
REDODIN7

H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από REDODIN7 » Παρ Απρ 22, 2011 4:36 am

Καλησπερα και καλος σας βρηκα , ο λογος που κανω αναρτηση ειναι η μηχανη μου που βγαζει προβλημα .

Εχω μια Barino εδω και 1,5 χρονο και εδω και λογο καιρο οταν φτιαχνω καφε μου πεταει νερα δηλαδη επειδη δεν κατεχω και τεχνιχους ορους το portafilter οταν το κουμπονο φαινεται σαν να υδρονει και τελικα σταζει νερο στην ακρη του χερουλιου.

Αυτο το κανει μονο οταν εχει μεσα καφε αν κουμπωσω το portafilter σκετο βγαζει νερο κανονικα , ξερει κανεις τι φταιει και αν διορθονεται .

Υ.Γ
Περα απο το προβλημα θα ηθελα και μια αξιολογηση της μηχανης .

antonis

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από antonis » Παρ Απρ 22, 2011 9:54 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Πιθανώς βάζεις πολύ καφέ ή πολύ λεπτοκομένο. Επειδή δεν ξέρω εάν έχεις μύλο για να μπορείς να αλλάξεις το πάχος του καφέ (ενημέρωσε το προφίλ σου με τον εξοπλισμό κάποια στιγμή) δοκίμασε αρχικά να μειώσεις την ποσότητα του καφέ. Μήπως άλλαξες καφέ;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 22, 2011 11:00 am

Επίσης σε αυτά που σου γράφει ο Αντώνης να προσθέσω:
Δοκίμασε να καθαρίσεις την πλαστική φλάτζα (εκεί που κουμπώνει το pf) με ένα βετέξ. Ίσως να χρειαστεί και να την αλλάξεις.
Δοκίμασε και με τα δύο καλαθάκια να δεις εάν το πρόβλημα εμφανίζεται και με τα δύο.

Για την μηχανή από ότι της έριξα μια ματιά στο google, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και δυστυχώς με pressurized σύστημα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

REDODIN7

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από REDODIN7 » Παρ Απρ 22, 2011 5:33 pm

Ναι μου το κανει και μετα δυο καλαδακια , ο καφες που χρησιμοποιω ειναι ο Illy ο κοκκινος επειδη με τον χυμα αλεσμενο τα βρηκε σκουρα .

Την μηχανη εκει που τρεχει νερο την καθαριζω αμα ειναι χαλασμενη πως θα το ξερω ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 22, 2011 7:35 pm

Εάν είναι η φλάτζα (είναι το πλαστικό δαχτυλίδι γύρω από την ντουζιέρα - το καθάρισες;) αυτό δεν είναι βλάβη. Σε όλες τις μηχανές πρέπει να αλλαχτεί μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Επικοινώνησε από εκεί που την αγόρασες.
Μια έρωτηση. Τον Illy παλιά τον χρησιμοποιούσες χωρίς πρόβλημα ή τον χρησιμοποίησες τώρα για πρώτη φορά;

ΥΓ Επίσης ρίξε και ένα καλό καθάρισμα το portafilter σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

REDODIN7

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από REDODIN7 » Παρ Απρ 22, 2011 8:02 pm

Christos έγραψε:Εάν είναι η φλάτζα (είναι το πλαστικό δαχτυλίδι γύρω από την ντουζιέρα - το καθάρισες;) αυτό δεν είναι βλάβη. Σε όλες τις μηχανές πρέπει να αλλαχτεί μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Επικοινώνησε από εκεί που την αγόρασες.
Μια έρωτηση. Τον Illy παλιά τον χρησιμοποιούσες χωρίς πρόβλημα ή τον χρησιμοποίησες τώρα για πρώτη φορά;

ΥΓ Επίσης ρίξε και ένα καλό καθάρισμα το portafilter σου.
Ναι με τον illy ηταν ολα μια χαρα απο την αρχη , σε καποια περιοδο δοκιμασα χυμα απο καφεκοπτιο αλλα οπως ειπα πιο πανω η μηχανη ζωριζοταν και το σταματησα μην κανει κανενα μπαμ :lick: και ετσι γυρισα παλι στον illy και μετα απο λιγο καιρο μου εβγαλε προβλημα .

Θα κοιταξω για φλατσα , οταν λες να καθαρισω το portafilter με καποια ειδικη σκονη γιατι μεχρι τωρα απλα το καθαριζω με απορρυπαντικο για τα πιατα .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 22, 2011 8:10 pm

Δεν ξέρω τι pf έχεις, απλά δες στο manual, άμα μπορείς να το λύσεις, για να το καθαρίσεις καλύτερα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

REDODIN7

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από REDODIN7 » Παρ Απρ 22, 2011 8:30 pm

Christos έγραψε:Δεν ξέρω τι pf έχεις, απλά δες στο manual, άμα μπορείς να το λύσεις, για να το καθαρίσεις καλύτερα.
Απο οτι εχω δει δεν λυνετε θα κοιταξω αργοτερα πιο καλο και θα επανελθω .

Υ.Γ

Μπορεις να πεις μια γνομη για την μηχανη

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: H μηχανη μου "πεταει " νερα

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 22, 2011 8:33 pm

Σου την έγραψα ήδη παραπάνω. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση