S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
VAMPIRE

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από VAMPIRE » Σάβ Απρ 02, 2011 9:52 pm

Παναγιώτη φίλε μου παρακολούθησα από το πρώτο λεπτό την περιπέτεια σου και επειδή είμαι και εγώ αγχώδης τύπος κατάλαβα τι κανάλι πέρασες . :(
Ελπίζω να είναι το τελευταίο και να μην σε (μας) ξαναβρεί τίποτε άλλο ώστε να ευχαριστιόμαστε όλοι χωρίς στενοχώριες το καφεδάκι μας . :oneup:
ΥΓ . Πάντως καλού κακού κάνε της έναν αγιασμό να φύγει το κακό μάτι . :priest:

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Απρ 03, 2011 2:13 am

Για βουρδούλακας είσαι πολύ συμπονετικός βρε Σπύρο! Σ' ευχαριστώ πάντως. Άλλο κακό να μη μας βρει. Με το καλό αφού την επισκευάσω, θα κρεμάσω και κανα σκόρδο. Έτσι, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Αυτό λέτε να κάνει με ένα μαστό ορειχάλκινο; Είναι μακρύ βέβαια...το δικό μου είναι περίπου 19cm.
http://www.cafeparts.com/productDetail1 ... emID=64134

Loizos

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από Loizos » Κυρ Απρ 03, 2011 3:07 am

Και να κάνει φίλε anepro αξίζει η τιμή του?? Είδες πόσο κάνει? Μεταφορικά από Αμερική? Χρόνος παραλαβής?? Επίσης τα υπόλοιπα 11 εκατοστά που θα πάνε? Δεν είναι και ιδιαίτερα έυκαμπτο αυτό το σωληνάκι συν το ότι όπου ακουμπήσει θα μεταφέρει τις δονήσεις της τρόμπας άρα περισσότερος θόρυβος και κούνημα. Νομίζω η καλύτερη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο Δημήτρης η να βρεις το original ανταλλακτικό αν υπάρχει κάπου.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Απρ 03, 2011 3:16 am

Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος στον οποίο συνέβη αυτό! Κάποιος το έπαθε από τον πρώτο καφέ! Διαβάστε το πρώτο review.
http://www.productreview.com.au/showite ... em_id=5795

woodsman43

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Απρ 03, 2011 11:35 am

Eνα δειγμα υλοποιησης με μανομετρο ζωντανη αποδειξη του ποσο ευκολα γινονται τα πραγματα απο αποψη συνδεσεων και ευελιξιας.
http://i924.photobucket.com/albums/ad84 ... ybrid5.jpg.
9 στις 10 φορες που προτεινω σε κατοχους silvia συνδεση με τετοια σωληνακια κατι παθαινουν και φαινεται κιολας αυτο.Προφανως πλανιεται καποιος μυθος γυρω απο τα συγκεκριμενα σπιραλ και δινουν την αισθηση στον ιδιοκτητη πως η μηχανη του με σπιραλ θα κανει την διαφορα.Παιζουν και επιχειρηματα του τυπου για να το κανει ετσι η ranchilio σιγουρα ξερει αυτη,οι καλυτερες εταιριες βαζουν σπιραλ κ.λ.π.Το μονο σιγουρο για μενα ειναι πως οι εταιριες παντα ξερουν τι κανουν οταν προκειται για marketing η μειωση κοστους και εργατικων.Δεν πειραζει ομως.Δεν μπορω να πεισω κανεναν μονο και μονο επειδη εγω εχω καταλαβει αυτα που ισχυριζομαι.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να επιβεβαιωνω κυριως για να ακουγεται και μια αλλη αποψη πως οι συνδεσεις με συνθετικα σωληνακια ειναι απολυτως ασφαλεις και αποτελουν μεχρι και σημαντικη αναβαθμιση.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Απρ 03, 2011 3:29 pm

Δε μου φαίνεται καθόλου άσχημη σαν ιδέα ούτε η χρήση συνθετικού σωλήνα, αλλά ούτε και η υλοποίηση με ταυ για την προσθήκη μανόμετρου. Θα ψάξω να βρω το θέμα στο forum για να το μελετήσω. Κάτι θυμάμαι έχει γραφτεί σχετικά.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Δευ Απρ 04, 2011 10:51 am

Αλληλούια! Το σωληνάκι ευρέθη. Μόλις μίλησα με Ταφ. Πρέπει να παρέλαβαν σήμερα το ανταλλακτικό (είμαι και λίγο τυχερός μέσα στην ατυχία μου τελικά) θα μου πούνε τιμή μάλλον αύριο. Από το τεχνικό τμήμα, το παλικάρι που μίλησα μου είπε για περίπου 5-8€. Θα πάρω και μια κόκκινη φλάντζα σιλικόνης για τη σύνδεση με την OPV και τέλος. Καλά δεν τα λέω γιατρέ (woodsman), αυτά δεν χρειάζομαι μόνο; Έτσι που πάω θα αρχίσω να αγοράζω εργαλεία!! Θα γίνω κι εγώ μάστορας. Συγκρινόμενος με τον woodsman βέβαια, θα είμαι ο μικρός "λουστράκος". :lol:

Αφού το βρήκα, έχω ηρεμήσει. :respekt: goes out to Taf!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anepro την Δευ Απρ 04, 2011 11:17 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από focus » Δευ Απρ 04, 2011 11:08 am

Ωραία βρε Πάνο, χαίρομαι που έβγαλες άκρη τόσο σύντομα. Επιβεβαιώνεται και έμπρακτα το πλεονέκτημα της Silvia στην εύρεση ανταλλακτικών μιας και είναι τόσο δημοφιλής. :)

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Δευ Απρ 04, 2011 12:58 pm

Έγινε η παραγγελία από Ταφ. Αν μου τα στείλουν σήμερα, αύριο θα τα έχω. 16€ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Αν χρειαστεί κάποιος τα ίδια στο μέλλον, (χτύπα ξύλο :a116: ) οι κωδικοί είναι Φ-031, Φ-044-Sylvia.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Απρ 07, 2011 1:23 am

Η βλάβη στη Silvia μόλις αποκαταστάθηκε. Χρησιμοποιήθηκε teflon και o-ring στο αρσενικό σπείρωμα του spiral. Με teflon περάστηκε και η γωνία από τη μεριά της σύνδεσης με την πλαστική έξοδο της αντλίας. Επίσης στο σημείο επαφής του spiral με την μεταλλική πλάτη το οποίο είχε φαγωθεί από την τριβή και τους κραδασμούς (όπως έπαθε και ο Alex), κολλήθηκε ταινία διπλής όψεως με καουτσούκ. Μειώθηκε ο θόρυβος και οι κραδασμοί.

Έγιναν και οι απαραίτητες δοκιμές (με νερό αλλά και παρασκευή espresso) και όλα δείχνουν μια χαρά. Περισσότερα αύριο. Στερνά καλά, όλα καλά...που λέει και η παροιμία. Ησύχασα όμως! :a049:

Υ.Γ: Από δική μου παράλειψη, έγινε παραγγελία (από Taf μαζί με το spiral) κόκκινης φλάντζας, αλλά δεν είπα τη διάμετρο της και μου έστειλαν μια...μάλλον για boiler!

Απάντηση