S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από focus » Παρ Απρ 01, 2011 12:49 pm

Αδμινιστράτορα μου, με συνχωρείς. ;) Όντως έχεις τα credits για την εύρεση της βλάβης από τη πρώτη περιγραφή του Πάνου! : Μπράβο Χρήστο :oneup: :respekt:

Απλά ο Doc™ είναι λατρεία* και μου ξέφυγε. 8-)

* Από της Ελλάδος τα παιδιά - (Κάκαλος κτλ) για τους νεότερους. :lol:
Συνημμένα
xatzikouuntitled.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος focus την Παρ Απρ 01, 2011 12:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Παρ Απρ 01, 2011 12:50 pm

Off topic:
Απ' τα νεύρα μου έχω πιει τρεις γαλλικούς. Καλός ο γαλλικός αλλά σαν το εσπρεσακι...δεν έχει

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 01, 2011 12:58 pm

Ότι και να λέμε, είναι ήττα Παναγιώτη. Στα καλά καθούμενα να σου συμβεί αυτό και να τρέχεις τώρα δεν είναι και ότι το καλύτερο. :(
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Απρ 01, 2011 1:52 pm

Εκτος του οτι ο διαχειριστης ειναι γνωστο γατονι και βλεπει διεισδυτικα τα πραγματα, ειναι και γρηγορος στην πληκτρολογηση.Επιπλεον παει με την μια στο προβλημα χωρις περικοπες και δεν αφηνει χρονο και σε μας τους ηλικιωμενους να δρασουμε με τον δικο μας ρυθμο. :( Αυτη τη φορα μου πηρε την μπουκια απο το στομα :a134: αλλα που θα παει, θα γυρισει ο τροχος να χαρει και ο φτωχος και μονος woodsman. :lol:
Mε το πρωτο φως εριξα μια ματια στις φωτο που ειχα αποθηκευμενες και διαπιστωνω πως τα πραγματα ειναι πολυ απλα και δεν χρειαζεται η μηχανη να παει πουθενα.Η OPV στο σημειο που εσπασε δεν εχει ενσωματωμενο αρσενικο σπειρωμα(οπως ειπα σχεδον λανθασμενα εχτες) αλλα ενα μαστο συστολικο ο οποιος και εσπασε.Δεν θυμαμαι στα σιγουρα το σπειρωμα αλλα κατα 80% ειναι αυτος:
http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... 348&sn=126.
Ενας γνωστης απλων υδραυλικων φιλος σου μπορει πολυ ευκολα να σου αλλαξει το εξαρτημα και να γλυτωσεις την ταλαιπωρια.Αν μαλιστα μπορεις να μου μετρησεις με παχυμετρο σε καποια σημεια που θα σου ζητησω,μπορω να σου πω στα σιγουρα ποιο ειναι το εξαρτημα που πρεπει να παρεις και να σου δωσω οδηγιες για να το αντικαταστησεις.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 01, 2011 2:00 pm

Off topic:
woodsman43 έγραψε:Off topic:
...Αυτη τη φορα μου πηρε την μπουκια απο το στομα :a134: αλλα που θα παει, θα γυρισει ο τροχος να χαρει και ο φτωχος και μονος woodsman. :lol:
...
Off topic:


Ναι καλά, με σκορ moderator vs woodsman 1-1000 μιλάμε και για γυρίσματα τροχού; :lol: :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Παρ Απρ 01, 2011 3:08 pm

@Christos: Έκαστος στο είδος του...(αλλά) και οι δυο, στους (εσπρεσο)καφέδες! :lol:

@woodsman: :worthy: :respekt: Αν είναι μόνο αυτό είμαι πολύ τυχερός, μέσα στην ατυχία μου! Τώρα είμαι στη δουλειά. Το βράδυ όμως που θα επιστρέψω στο σπίτι θα μετρήσω επισταμένα με παχύμετρο (ευτυχώς μπορώ να βρώ ευκολα) και θα σου απαντήσω. Δεν ξέρεις τι βάρος έβγαλες μόλις απο πάνω μου! Να είσαι καλά βρε Δημήτρη...

smoothbore

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από smoothbore » Παρ Απρ 01, 2011 3:38 pm

Μια ατυχη στιγμή ητανε μην κάνεις ετσι γιατι θα μπορουσε να ηταν πολύ χειρότερα και να μην ψάχνεις μονο τον γενικό διακόπτη. :lol: :lol:
Ασε που δεν θα χρειαστεί ουτε καν μεταφορά και θα το φτιάξεις μονος σου
Για αστοχία ή υπερβάλοντα ζηλο στο σφιξιμο φαινεται (αφου κόπηκε σαν πράσο ) και δεν να εχει να κάνει με ποιότητα κατασκευής . Άλλωστε γιαυτο δινεται η εγγυηση για να καλύψει ολες τις πιθανές βλάβες που προκύπτουν χωρις την υπαιτιότητα του ιδιοκτητη πάντα.
Ειδικά οι Silvies περνάνε απο ελεγχο και μάλιστα έχουν και την υπογραφή αυτουνού-ης που την τεστάρισε .
Και σε κάθε περιπτωση μην ξεχνάμε ο Doc εκανε την πτυχιακή του σε Gaggia evo και το μεταπτυχιακό του σε Silvia :lol: :lol:

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Παρ Απρ 01, 2011 3:45 pm

Αυτή η...Monica τόσους ελέγχους ποιότητας έκανε! Το πρόβλημα στη δικιά μου δεν το άκουσε; Συμβαίνουν και αστοχίες υλικού, τι να κάνουμε;

smoothbore

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από smoothbore » Παρ Απρ 01, 2011 4:33 pm

Γιατι έκανε και κάτι άλλο;
Αν εννοεις τον θορυβο σχεδόν ολες ετσι κάνουν και αν δεν το κάνουν στην αρχή το κάνουν λιγο αργότερα , σαν πεσμένη εξάτμιση απο ημιφορτηγό :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από boltsis » Παρ Απρ 01, 2011 9:20 pm

Άρε Παναγιώτη τώρα μόλις διάβασα τι έπαθες λόγως της δουλειάς που έχω.Όντως κρίμα, περαστικά και μακριά απο μας..Λες να ήτανε απο την αρχή το πρόβλημα όταν τη πρωτοπήρες που σου έκανε κάποια νάζια?
Κοίτα που σε συμφέρει και στείλε την να στη φτιάξουν και ενημερώσε μας να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.Γέλασα βέβαια όταν ανέφερες για να τη στείλεις στο woodsman ότι θα θες να κάνεις και άλλα πράγματα :lol: ,τι θες να κάνεις βρε??

Πέρα απο τη πλάκα οι μηχανές δε βγαίνουνε άχρηστες, εμείς τις βγάζουμε.Sevice υάρχουν πολλά , το θέμα είναι να βρείς το κατάλληλο μάστορα!Είναι πολύ βασικό να έχουμε κάποιον άνθρωπο όπως ο woodsman και να ξέρουμε ότι αν πάσα στιγμή μποροιύμε να τη επισκευάσουμε και να τη βελτιώσουμε., νιώθεις μια ασφάλεια..
Λοιπόν woodsman , ξυλάνθρωπε όπως σε αποκαλούνε και επετρεψέ μου να σου πω και ένα άλλο παρατσούκλι αν δε σε πειράζει , πινόκιο :D κάποια στιγμή θα έρθουμε με τη silvia για βελτίωση αλλά για τα καλά λόγια που είπα για σένα θέλω ειδική μεταχείριση.. :lol:
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Απάντηση