S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
anepro

S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Μαρ 31, 2011 9:32 pm

Έκανα τον cappuccino κανονικά πριν μια ώρα και είπα να καθαρίσω (backflush) τη Silvia. Μια μικρή ποσότητα νερού βγήκε από την εκτόνωση και τέρμα. Στις επόμενες 3-4 φορες που έκανα τη διαδικασία ενεργοποίησης για να τρέξει από το group νερό για 5 δευτ. δε βγήκε τίποτα από την εκτόνοση στο drip tray. Ακουγόταν η αντλία να ζορίζεται (να ζεσταίνεται υπερβολικά και να μυρίζει) και μετά είδα νερά να βγαίνουν από τη βάση του εκροέα ατμού (στη μπίλια που ενώνεται με το σώμα της μηχανής). Δάκρυσε μέχρι και το λαμπάκι του διακόπτη λειτουργίας (φαίνονται σταγονίδια υγρασίας)!!

Την έκλεισα αμέσως, για να μην κάψω καμιά αντίσταση και ξεβίδωσα το shower screen μήπως είχε βουλώσει. Το καθάρισα, το ξαναβίδωσα, αλλά τίποτα. Μπούκωσε η έρμη!! Τι κάνω τώρα βρε παιδιά; :a080: Να δοκιμάσω αύριο να της κάνω μια αφαλάτωση; Καινούρια είναι, δυόμιση μήνες την έχω στα χέρια μου...και να μου το κάνει εμένα αυτό; :f010: Βοηθάτε σύντροφοι! Dr. Woodsman γιατί να είσαι τόσο μακριά;

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από After » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:10 pm

Δοκιμασες να την κανεις να τρεξει νερο απο το ακροφυσιο ατμου?
Μηπως και εχει εγκλωβιστει αερας το λεω
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:15 pm

Δοκίμασα, αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα! :( Ίσως να έπαθε κάτι η αντλία.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:16 pm

Κρίμα Παναγιώτη, όταν πήγες να κάνεις backflushing πόσο χρόνο την άφησες την αντλία; η OPV ακούγονταν κανονικά (χαρακτηριστικός παλμικός θόρυβος όταν πιάνεις την μέγιστη πίεση);
Δεν ξέρω αλλά σαν πρόβλημα με την OPV μου ακούγεται. Να δούμε εάν ο Dr έχει καμιά ιδέα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:21 pm

Καλησπερα ατυχε φιλε απο την πτολεμαιδα.Ετσι οπως τα περιγραφεις μου μοιαζει για ηλεκτροβαλβιδα.Ο μονος λογος για να μην βγει νερο απο την εκτονωση ειναι να διακοπει η διαδρομη αυτη που σημαινει πως δεν ανοιξε η ηλεκτροβαλβιδα.Αλλη αιτια ειναι να μην εσπρωχνε καθολου νερο η τρομπα οποτε δεν ανεβηκε πιεση για να γινει και εκτονωση.Ο λογος που μπορει να μην εσπρωχνε η τρομπα νερο δεν ειναι μονο ενας.Ισως να μην μπορουσε να το τραβηξει η να χαλασε η ιδια.Αστην να κρυωσει για 30 λεπτα και ενεργοποιησε την τρομπα να μου πεις αν βγαινει νερο απο το γκρουπ αφου βεβαια βεβαιωθεις πως το δοχειο εχει νερο μεσα του.Περιμενω.

anepro

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:22 pm

Είναι η δεύτερη φορά που της κάνω backflush. Την άφησα 5 δευτ. και επανέλαβα τη διαδικασία άλλες 4 φορές. Την πρώτη φορά μου έβγαλε κανονικά νερά από την εκτόνωση. Τις υπόλοιπες όμως όχι. Για τον ήχο που λες, δεν θυμάμαι να άκουσα κάτι περίεργο (ίσως είχα και την προσοχή μου στραμμένη στο drip tray και στο χρόνο).

@woodsman: Την άφησα να κρυώσει, και ξαναδοκίμασα πριν από λίγο. Τζίφος! Τα ίδια. Ακούω την αντλία να δουλεύει-ζορίζεται και φεύγουν νερά από τη βάση του ακροφύσιου και (μια σταγόνα)κάτω από το λαμπάκι του ατμού. Ούτε από το ίδιο το ακροφύσιο παίρνω ροή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anepro την Πέμ Μαρ 31, 2011 10:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:26 pm

Διαβάζοντας το κείμενο σου αλλα και του Δημήτρη δεν μπορώ να εξηγήσω την διαρροή από την βάση του steam wand που αναφέρεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:30 pm

Καταρχην ψυχραιμια.Αμεσως μετα απαντησε μου σε παρακαλω σε αυτο που σε ρωτησα.Ξαναλεω:Η αντλια δουλευει;την ακους;νερο βγαινει;δεν την ακους;ακουγεται καπως;δεν βγαινει νερο; δωσε ενα δειγμα της καταστασης και θα την βρουμε την ακρη μην ανυσηχεις.
Ωραια τωρα πες μου αν εισαι διατεθειμενος να την ανοιξεις και να κανεις καποια πραγματα που θα σου πω.Φαινεται τελειως κλειστη η διαδρομη προς το γκρουπ και γι αυτο βγαινει νερο απο το ακροφυσιο.Αν η opv βγαζει πολυ νερο την ωρα που ζοριζεται η αντλια τοτε ειμαστε σε καλο δρομο.Δες το σωληνακι της καθως δουλευει η αντλια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος woodsman43 την Πέμ Μαρ 31, 2011 10:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:34 pm

Δημήτρη επειδή όπως ξέρεις είμαι λίγο χ---ης, μήπως θα έπρεπε να την βγάλει από την μπρίζα πρώτα, να ανοίξει το πάνω καπάκι και να κάνει κάποιο έλεγχο πρώτα, για νερά εκεί που δεν θα έπρεπε να υπήρχαν;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: S.O.S Μπούκωσε η Silvia.

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:36 pm

Ναι χρηστο αλλα μπορουν να γινουν πρωτα οι παραπανω ελεγχοι με ασφαλεια και μετα μπορει να προχωρησει σε πιο extreme καταστασεις.

Απάντηση