Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
tst

Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από tst » Τρί Μαρ 15, 2011 12:06 pm

Καλημερα σε ολους!

Εχτες αγορασα την παραπανω μηχανη απο το ΜΜ (και δυστυχως πεταξα την συσκευσια μιας και δεν σκοπευα να την αλλαξω). Εχοντας ολοκληρωσει τα πρωτα βηματα που αναφερονται στο mannual, παρατηρησα οτι στο νερο που βγαινει τοσο απο το ακροφυσιο (που ειναι για τον ατμο) οσο και απο το κετρικο, υπαρχουν αρκετα μικροσωματιδια ανοιχτου χρωματος.

Σε επικοινωνια που ειχα με την G.E. Dimitriou S.A. μου ειπαν οτι αυτα μπορει να ειναι καταλοιπα απο το testing που κανουν στο εργοστασιο και να αφησω να γινουν 2 κυκλοι (αδειαζοντας ολο το τεποζιτο) για να καθαρισει.

Στις δοκιμες μου χρησιμοποιησα φιλτραρισμενο νερο για το οποιο διαβασα σε αλλο post οτι λογο χαμηλου PH δεν ειναι οτι πιο καταλληλο. Οποτε θα κανω τις υπολοιπες δοκιμες με νερο βρυσης.

Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Θα λυθει το θεμα με τις επιπλεον δοκιμες η θα φαω το χρονο μου αδικα?


Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 15, 2011 12:16 pm

Καλωσόρισες στο forum.
Δεν ειναι τίποτα το δύσκολο ούτε χρονοβόρο να τρέξεις νερό από την μηχανή ώστε να χρησιμοποιηθούν δύο ρεζερβουάρ νερού. Φυσικά δεν το κάνεις αυτό αφήνοντας την αντλία να δουλεύει συνέχεια-θα πρότεινα αυθαίρετα να έχεις την αντλία 40s on και 2 min off).
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι τίποτα το σοβαρό και μετά από το τρέξιμο του νερού που σου έγινε σύσταση από την Siba να κάνεις, πέρνα στο παρασύνθημα που είναι η παρασκευή του καφέ.

ΥΓ Κάνε και μία ενημέρωση το profil σου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

VAGS

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από VAGS » Τρί Μαρ 15, 2011 1:27 pm

Έχοντας για λίγο στην κατοχή μου την gaggia new baby η οποία επίσης αγοράστηκε από τα ΜΜ και τελικά επεστράφη λόγω προβλήματος, θα ήθελα να σε καθησυχάσω, λέγοντάς σου πως στην αρχή πράγματι βγάζει κάποια μικροσωματίδια (νομίζω λευκού χρώματος) τα οποία όμως μετά από ένα καλό "ξέπλυμα" με τις οδηγίες που σου ανέφερε και ο Χρήστος, το "πρόβλημα" ξεπερνιέται.

Εν ολίγοις, κανένας λόγος ανησυχίας!
Φρόντισε λοιπόν να ανησυχείς για σπουδαιότερα πράγματα όπως είναι η ποιότητα του φλυτζανιού που θα φτιάξεις!! :a013:

tst

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από tst » Τρί Μαρ 15, 2011 2:38 pm

Ευτυχως εχω πιει καφε απο το ιδιο μοντελο μηχανης και ειχα μεινει ευχαριστημενος και γιαυτο και την αγορασα.

Απλα απο την συγκεκριμενη δεν τολμησα να φτιαξω πριν λυθει το θεμα με τα σωματιδια. Να ξερουμε και τι πινουμε.. :coffee:

Σημερα λοιπον εχει testing και θα σας ενημερωσω αυριο για το αποτελεσμα. Αντε και εχω φερει και καφε απο Ιταλία και δεν τον εχω δοκιμασει ακομη..

Απο ενα ξενο forum παντως διαβασα οτι ισως ειναι καταλοιπα απο το νερο (αλατα) που εχουν χρησιμοποιησει για τις δοκιμες στο εργοστασιο. Η ενα αντιψυκτικο υγρο που βαζουν στις μηχανες σε περιπτωση που αποθηκευτουν σε αποθηκες με κρυο πριν την παραδοση στο καταστημα.

Οπως και ναχει θα εχετε νεοτερα αυριο.

anepro

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από anepro » Τρί Μαρ 15, 2011 3:22 pm

Μου ακούγεται πολύ λογικό σαν ενδεχόμενο. Είναι πρακτική των εταιρειών. Γι' αυτό το λόγο και στα εγχειρίδια χρήσης λένε πάντα να αφήσεις να τρέξει κάποια ποσότητα νερού για να καθαρίσει το εσωτερικό. Μάλλον δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από psycho » Τρί Μαρ 15, 2011 3:56 pm

Συμφωνώ οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Απλά όταν παίρνεις κάτι καινούριο (εννοώ κάτι νέο π.χ μηχανή για πρώτη φορά) τρομάζεις με το παραμικρό και είναι λογικό.

tst

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από tst » Τρί Μαρ 15, 2011 4:10 pm

Δεν ανησυχω γιατι ειναι μεσα στην εγγυηση και ουτε καφε δεν εχω φτιαξει ακομη, οποτε θα επισκευστει/αντικατασταθει δωρεαν αν υπαρχει θεμα. Βεβαια σε τηλ που εκανα σε καταστημα ακουσα και για χρεωση διαγνωσης 15 euro..εννοειτε οτι αντι να ανεβασει η καφετιερα 15bar τα ανεβασε ο εγκεφαλος μου..οταν τους εξηγησα πως τετοια δεν παιζουν, απαντησαν οτι και καλα αν εχει γινει κακη χρηση της μηχανης κλπ..2-3 ποτηρια νερο εχει βγαλει μηχανη συμφωνα παντα με το mannual ουτε καν καφε, και συζηταμε για χρεωσεις και κακη χρηση..Ελληναρες εμποροι!

O G.E. Dimitriou S.A. μια χαρα απαντησε παντως.

tst

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από tst » Τρί Μαρ 15, 2011 4:56 pm

VAGS έγραψε:Έχοντας για λίγο στην κατοχή μου την gaggia new baby η οποία επίσης αγοράστηκε από τα ΜΜ και τελικά επεστράφη λόγω προβλήματος, θα ήθελα να σε καθησυχάσω, λέγοντάς σου πως στην αρχή πράγματι βγάζει κάποια μικροσωματίδια (νομίζω λευκού χρώματος) τα οποία όμως μετά από ένα καλό "ξέπλυμα" με τις οδηγίες που σου ανέφερε και ο Χρήστος, το "πρόβλημα" ξεπερνιέται.

Εν ολίγοις, κανένας λόγος ανησυχίας!
Φρόντισε λοιπόν να ανησυχείς για σπουδαιότερα πράγματα όπως είναι η ποιότητα του φλυτζανιού που θα φτιάξεις!! :a013:

Τι προβλημα ειχε εμφανισει η δικη σου?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 15, 2011 5:04 pm

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tst

Re: Θεματάκι με Gaggia Baby Dose

Δημοσίευση από tst » Τετ Μαρ 16, 2011 9:54 am

Λοιπον εχτες το βραδυ αδειασα 3 τεποζιτα και παρατηρησα πως η ποσοτητα των σωματιδιων εχει μειωθει. Οταν εβαζα και το μπρατσο με την σιτα τοτε δεν επεφτε σχεδον τιποτα στο ποτηρι. Λογικα με τον καφε θα φιλτραρονται ολα. Τελος καλο ολα καλα λοιπον. Λογικα αυτο συμβαινει και σε αλλες μηχανες απλα ισως οι περισσοτεροι δεν το προσεχουμε.

Η μηχανη δουλευει αψογα, και ο καφες πολυ καλος (αν και δεν εχω πιει σε ακριβοτερες απο την συγκεκριμενη). Επισης μεγαλη ευκολια και τα δυο προγραμματιζομενα κουμπια για την ποσοτητα του καφε στο φλυτζανι. Δεν χρειαζετε να εισαι απο πανω και πεφτει παντα η σωστη ποσοτητα.

Λογικα σε καποιο αλλο thread θα βρω και πληροφοριες για καθαριστικα για την συγκεκριμενη μηχανη..

Α και κατι αλλο..Οταν παιρνς χυμα καφε απο Λουμιδη η αλλου, πρεπει να τους λεω να τον αλεθουν με καποιο συγκεκριμενο τροπο? Εχω διαβασει οτι αν ειναι πολυ ψιλοκομενος υπαρχει θεμα με καποιες μηχανες.

Thanks για τις απαντησεις σας!

Απάντηση