Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
cristofer96
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 10:43 pm

Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από cristofer96 » Δευ Μαρ 04, 2024 5:05 pm

Καλησπέρα
Έχω ένα θέμα με το λάστιχο την μηχανής στο κούμπωμα του πορτεφιλτερ και βγάζει νερό όταν έχει πίεση. Έχω delonghi dedica ec685 και έχω πάρει το ελεύθερο καλάθη από Κίνα. Πρώτη φορά που έκανα αλλαγή του λάστιχου έφτιαξε το θέμα για 1 χρόνο. Το άλλαξα και μετά από 3 μήνες το ξανά άλλαξα και τώρα μέσα σε 1 μήνα μου ξανά βγάζει νερό.
Αγοράζω από αντιπροσωπεία εδώ στα Ιωάννινα και το χρώμα του λάστιχου είναι μαύρο σε σχέση με αυτό που είχε από την μάνα του.
Να πάρω από κάπου αλλού. Μπορεί να έχει κάποιο άλλο προβλήματα η μηχανή;

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από thodoris5321 » Δευ Μαρ 04, 2024 8:21 pm

Μπορεί το Κινέζικο καλάθι να έχει λάθος διαστάσεις και να μην κλείνει καλά το κλείστρο. Με το μαμά καλαθάκι το κάνει;

cristofer96
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 10:43 pm

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από cristofer96 » Τρί Μαρ 05, 2024 11:27 am

thodoris5321 έγραψε:
Δευ Μαρ 04, 2024 8:21 pm
Μπορεί το Κινέζικο καλάθι να έχει λάθος διαστάσεις και να μην κλείνει καλά το κλείστρο. Με το μαμά καλαθάκι το κάνει;
Το έχει κάνει κάποιες φορές με το μαμα όταν έχει πίεση μεγαλύτερη. Το θέμα είναι ότι το λάστιχο μικραίνει το πάχος του και δεν κάνει καλή επαφή. Τώρα που λες θα το μετρισω να δω το πάχος του καλαθιού που ακουμπά στο λάστιχο. Αλά με το δικό του λάστιχο της εταιρίας δεν είχα πρόβλημα για αρκετά χρόνια.
Άσε που σκέφτηκα να βάλω κάποιο δεύτερο λάστιχο ποιο λεπτό.

konza
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2016 7:09 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από konza » Τρί Μαρ 05, 2024 1:22 pm

είναι ξεκάθαρα θέμα φλάντζας, έχεις πάρει λάθος διάσταση

cristofer96
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 10:43 pm

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από cristofer96 » Τρί Μαρ 05, 2024 4:34 pm

Δλδ από ότι κατάλαβα είναι πχ ποιο χοντρό το αγορασμενο και σπρώχνει το το λάστιχο περισσότερο;
Να ψάξω να βρω κάποιο καλύτερο;
Υπάρχει κάποια καλή μάρκα ;

Cfb
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 11:22 pm

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από Cfb » Πέμ Μαρ 07, 2024 12:23 pm

Με εργοστασιακό λαστιχακι δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου διαρροές.
Ακομα και πολύ ψιλά να εκοβες και να μην έτρεχε καθόλου νερό δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου διαρροές.

Για τσεκαρε εάν έχει "ανοίξει" το συμβατό portafilter κάτω από το αυτακι(πρακτικα δες εάν έχει κάνει ρωγμή).
-Έψαχνα και εγώ να αλλάξω φλάντζα επειδή είχα διαρροή σε De'Longhi ecp, αλλά τελικά είχε χαλάσει το πορταφιλτερ.-

Επιπλέον το καθαρίζεις που κ που αυτό το λαστιχακι?Εάν όχι, πάρε καμία 10αρια μπατονετες και δοκίμασε να το καθαρίσεις.

Μαζευετε πολύ πράγμα εκεί πέρα από καφεδες και εάν έχεις καιρό να το καθαρίσεις σίγουρα καταλαβαίνεις διαφορά στο κούμπωμα.

Qlim4X
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 10:48 pm

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από Qlim4X » Δευ Μαρ 11, 2024 12:03 am

Hello,

μιας και περασα 4 χρονια με αυτη την καφετιερα εχω να σου πω 2 πραγματα απο προσωπικη εμπειρα.
  • Το μαυρο λαστοιχακι υποτιθετε οτι ειναι νεα εκδοση αλλα με το διαφανο ειχα καλυτερα αποτελεσματα στο προβλημα σου
  • Δοκιμασε να βαλεις λιγοτερο καφε η πιο χοντροκομενο γιατι η πολυ πιεση δεν βοηθαει
  • Συνηθος μετα απο 1-2 λυσε δεσε για αλαγμα στο λαστοιχο δημιουργητε χαλαρωση η και κλοτσιμα του σπυρωματος με αποτελεσμα να μην σφυγκει καλα και να περναει πιεση
Δυστιχος δεν ειχα βρει κωδικο για ανταλακτικο για την πλαστικη βαση. Αυτος ηταν και ο λογος που ητε θα επερνα μια ιδια η θα πηγενα οπως και πηγα σε μια lelit.

cristofer96
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 10:43 pm

Re: Διαρροή νερού από κούμπωμα πορτεφιλτερ delonghi dedica

Δημοσίευση από cristofer96 » Τρί Μαρ 12, 2024 12:25 am

Παιδιά πήγα σε άλλο μαγαζί με ανταλλακτικά delonghi και μου έδωσαν λευκό λάστιχο. Είναι στο πάχος το ίδιο με το πιεσμένο - χαλασμένο παλιό λάστιχο αλλά για 10 μέρες που το χρησιμοποιώ δεν είδα κανένα πρόβλημα. Αν μου ξανά κάνει θέμα έχω πάρει ένα παλιό λάστιχο και το έκοψα πολυ λεπτό θα βάλω κάτω από το λάστιχο και θα κάνω δοκιμές. Ο χρόνος θα δείξει. Δοκιμές και επανερχόμαστε για τα αποτελέσματα.

Απάντηση