10/12/2012 Προβλήματα δικτυακά του forum.

Σημαντικές ανακοινώσεις από τους διαχειριστές του forum.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

10/12/2012 Προβλήματα δικτυακά του forum.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 11, 2012 9:41 am

Καλημέρα,

με τα νεύρα μου "τσατάλια" θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα προβλήματα που αντιμετώπιζε από χθες το forum και που δεν είχαν να κάνουν με την μεταφορά του σε άλλο server που πραγματοποίησα εγώ χειροκίνητα πριν από λίγες μέρες.

Γύρω στις 14:00 χθες ο server που φιλοξενείται το site παρουσίασε δικτυακό πρόβλημα.
network_down.jpg
Σύμφωνα με το παραπάνω, η βλάβη αποκαταστάθηκε γύρω στις 16:00 αλλά εγώ με Cyta δεν μπορούσα να μπω στο forum και ο λόγος ήταν ότι ο server δέχονταν DDoS attack με αποτέλεσμα να έχουν κόψει τις συνδέσεις με το εξωτερικό. Το κόψιμο όμως περιελάμβανε και IP διευθύνσεις από Ελλάδα, όπως η δικιά μου από Cyta, από Forthnet, και ίσως και από άλλους πάροχους με αποτέλεσμα να καταφέρω να μπω στο site μόλις τώρα, μετά από περίπου 19 ώρες.

Μ΄αρέσει που φοβόμουνα εγώ να μην κάνω κάποιο λάθος και τελικά έπεσε ο server, δέχτηκε επίθεση (ο server, όχι το site) και εγώ βρέθηκα να είμαι αποκλεισμένος, όπως και πολλά άλλα μέλη, για ανεπίτρεπτα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ζητώ συγγνώμη απ΄όσους προσπαθούσαν ανεπιτυχώς να συνδεθούν στο site χθες και ελπίζω να μην έχουμε πάλι σύντομα παρόμοια προβλήματα. :a134:

ΥΓ Οι μόνοι που δεν είχαν θέματα πρόσβασης χθες (διαπιστωμένο αυτό) πέρα από το δίωρο ήταν αυτοί που είχαν σύνδεση ΟΤΕ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση