Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
noCteM
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:17 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Eureka Specialita

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Δημοσίευση από noCteM » Πέμ Μάιος 06, 2021 12:03 am

Καλησπέρα στους εραστές του εσπρέσσο.

Είμαι καινούργιο μέλος αλλά ταυτόχρονα έχω που διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό. Κάπου εκεί το μακρινό 2014, έχοντας αγαπήσει τον καλό καφέ που έμαθα από τα 1-2 μαγαζιά της Πάτρας που τους ένοιαζε λίγο παραπάνω τι δίνουν στους πελάτες τους να πιουν, και με τα πρώτα δικά μου λεφτά στα χέρια από μια πρακτική που έκανα, έψαχνα να πάρω μια μηχανή εσπρέσσο να μπορώ να φτιάχνω μόνος μου τον καφέ μου και να πειραματίζομαι και να δοκιμάζω. Κι έτσι η αναζήτηση με οδήγησε εδώ και το φόρουμ με τη σειρά του σε μια Gaggia Baby κι ένα χειροκίνητο μύλο Hario μιας και μέχρι εκεί πήγαινε το budget μου. Με κόπο κι ιδρώτα και παρά τις αντιξοότητες (pressurized portafilter, ασταθή θερμοκρασία, φτηνός μύλος, άμπαλος χειριστής), κατάφερα και έμαθα τη μηχανή μου κι άρχισα να πίνω καφέδες που τους ευχαριστιόμουν πολύ.

Αλλά η μοίρα μ' έφερε στην ξενιτιά για σπουδές και μιας και άλλαζα σπίτι κάθε 6 μήνες κατά μέσο όρο, ο εξοπλισμός έμεινε στους γονείς μου στην Ελλάδα να σκονίζεται. Μετά από 4 χρόνια, ένα σπίτι που ελπίζω ότι θα μείνω λίγο παραπάνω κι έχοντας αγανακτήσει με την πίκρα της nespresso, αποφάσισα να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη και διαβάζοντας πάλι το φόρουμ εδώ κατέληξα στην PLUST και τον Specialita, καινούργια και τα 2 αλλά χωρίς τις ρυθμίσεις και το support του barista.gr που διαβάζω ότι έχει βοηθήσει πολλούς εδώ.

Ρύθμισα τον PID με βάση το βίντεο και τις απαντήσεις παραπάνω. Θεωρώντας offset 5 βαθμούς ρύθμισα τη μηχανή στους 93 βαθμούς(οθόνη, άρα 98 boiler). Πήρα ένα κουτί illy που τον ξέρω και δεν είναι και πολύ ακριβός ώστε να κάνω τις δοκιμές μου και ξεκίνησα. Βρήκα τη σωστή κοπή για ratio 1:2 στα 25 με 30 δευτερόλεπτα, αλλά μόνο πίκρες μου έδωσε οπότε αποφάσισα να ζητήσω τα φώτα σας.

Έπαιξα με τη δόση κατεβαίνοντας από τα 20 μέχρι τα 15 γραμμάρια, έπαιξα με την ρύθμιση του μύλου, ως και με τη θερμοκρασία έπαιξα(δοκίμασα 91 και 90) μπας και είμαι ψηλότερα απ' όσο θέλει ο καφές, αλλά καμία τύχη. Στις μικρότερες δόσεις(15-16 γρ.) ή ήταν πολύ γρήγορη η εκχείλιση ή αν έκοβα πιο ψιλά ακόμα έσταζε λίγο κι από τις άκρες του portafilter. Στις μεγαλύτερες δόσεις(19-20) το ίδιο. Στις ενδιάμεσες δόσεις η εκχύλιση φαίνεται σωστή(χρόνος, αναλογία κλπ) αλλά η γλώσσα μου διαφωνεί. Το στρώσιμο και το tamping προσέχω να είναι ομοιόμορφα όσο μπορώ. Εμφανές channeling δε βλέπω στο cake μετά την εκχύλιση. Και πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει... :a080:

Καμιά ιδέα;

ΥΓ/Σημείωση: Όλος ο εξοπλισμός είναι της μηχανής εκτός από το tamper μιας και ήξερα ότι δεν θα την πάλευα με το πλαστικό.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μάιος 06, 2021 5:00 am

Πάρε και ένα naked pf και ανέβασε βίντεο της πίκρας.
Πάρε ένα Lavazza Tiera και άσε αυτόν το illy για καμιά Mokka.

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Δημοσίευση από master1992g » Πέμ Μάιος 06, 2021 9:06 am

Η πιο πιθανή αιτία είναι να έχεις channeling όπως το 99% όσων μπαίνουν στον χωρο.. εργαλεία όπως wdt tool, distribution tool, flat tamper, naked portafilter θα σε βοηθήσουν ώστε να το διορθώσεις.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Μάιος 06, 2021 9:52 am

Μπορεί να έχεις τύχει σε τελείος μπαγιατίλα μου είχε τύχει και μένα με Λαβαζα και δεν μπορούσα να κόψω σωστά τον καφέ δούλευε τελείως αλλοπρόσαλλα ο μύλος. Δοκίμασε να πάρεις κάτι ποιο φρέσκο να δεις.

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Δημοσίευση από Batman » Πέμ Μάιος 06, 2021 10:08 pm

Αν δεις την ημερομηνια που εχει απο κατω ο illy σου,θα καταλαβεις γιατι δεν μπορεις να βγαλεις με τιποτα γευση.......

Άβαταρ μέλους
noCteM
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:17 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου

Δημοσίευση από noCteM » Πέμ Μάιος 13, 2021 9:07 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι κούμπωνα το portafilter στο group head μέχρι το χερούλι να φτάσει τη μέση ενώ για να κουμπώσει τελείως ήθελε λίγο περισσότερη δύναμη ώστε να γυρίσει προς τα δεξιά λίγο ακόμα. Γι αυτό όταν έκοβα αρκετά λεπτά κι ανέβαινε η πίεση έτρεχε από το πλάι λίγο. Έτσι ακόμα και σε εκχυλίσεις που δεν είχα channeling το αποτέλεσμα δεν ήταν σωστό. :OOPS:

Έδωσα λίγα χρήματα παραπάνω και πήρα leveling tool και ρυθμιζόμενο tamper ώστε να έχω καλύτερη επαναληψιμότητα, αλλά δυστυχώς έχω αρκετό clamping από το μύλο κι έτσι αρκετές φορές και channeling αντίστοιχα. Το επόμενο μήνα θα πάρω και το γυμνό portafilter ώστε να έχω καλύτερη εικόνα. Ελπίζω κι ο μύλος με τη χρήση να στρώσει και να μειωθεί το clamping. :priest:

Απάντηση